saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

A Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

17.12.2018
42
A Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

A vitamini faydaları hakkında birçok yararlı bilgi vermek mümkündür. Vücudun belki de en önemli organlarını koruyan ve bağışıklık sistemini güçlendiren temel vitaminler arasında yer alır. A vitamini, genel itibariyle insanlarda; görme bozukluklarını önler, bağışıklık sisteminin direncini arttırır, birçok cilt sorunlarının önüne geçer ve sindirim sisteminin doğru çalışmasında etkilidir. Görüldüğü üzere insan sağlığı için temel vitaminlerin başında A vitamini gelmektedir. Sağladığı birçok fayda ve özellik bu vitaminin vücut için vazgeçilmez olduğunun bir kanıtıdır.

A Vitaminin Vücuda Faydaları Nelerdir?

A vitamini, vücut için en önemli vitaminlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. A vitamini eksikliği yaşamayan kişilerin, A vitamini eksikliği yaşayan kişilere göre; hastalıklara yakalanma riskleri daha fazladır. A vitamini hangi organlara iyi gelir, faydaları nelerdir kısaca bahsedecek olursak. Bunlar;

 • Cilt sorunlarının oluşumunu engeller ve cildi korur
 • Kemikler, diş ve diş etini güçlendirir
 • Saç ve derinin canlı kalmasını sağlar
 • Göz sağlığını korur ve görme yetisini güçlendirir
 • Bağışıklık sisteminin vazgeçilmezidir
 • Mide ve karaciğer gibi hayati organları korur

A vitaminin sağladığı başlıca faydalar bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı beslenen ve A vitamini yönünden herhangi bir eksiklik yaşamayan kişilerin, birçok hastalıkta doğal olarak korunduğu bilimsel bir gerçektir.

A Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

A vitamini özellikleri nedeniyle birçok hastalık daha başlamadan, vücudu hastalığın etkilerinden korumaktadır. Bu nedenle A vitamini yönünden herhangi bir eksikliğe sahip değilseniz, hastalıklara yakalanma şansınızda o kadar düşük olacaktır. Peki, A vitamini eksikliği yaşayan kişilerin karşılaşabileceği hastalıklar nelerdir? Derseniz, bunlar;

 • Üreme güçlüğü (infertilite/kısırlık)
 • Büyüme güçlüğü, yavaş gelişim
 • Görme bozuklukları (ileri seviyelerde körlüğe neden olabilir)
 • Ciltte iyileşmeyen yaralar vb.

A vitamini eksikliğinin başlıca neden olduğu en ciddi rahatsızlıklar bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu hastalıkların hemen hemen hepsi tehlikelidir. Bu yüzden bu vitamin eksikliğini gidermek için mutlaka bir hekime başvurmanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

A vitamini eksikliğinin neden olabileceği bazı hastalıklardan daha önceden bahsetmiştik. Bu hastalıklar başka bir takım nedenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Bu hastalıklarla karşılaşmadan önce A vitamini eksikliği belirtilerinin neler olduğunun bilinmesi, hastalıklara yakalanmadan, tedavini yapılabilmesini ve vitamin eksikliğinin giderilmesini kolaylaştırmaktadır. A vitamini takviyesi yapılarak, vitamin eksikliği sorunlarının önüne geçilebilir. A vitamini eksikliği belirtileri ise;

 • Göz sorunlarında artış (kuruluk, bulanık görme, lekeler, gece körlüğü vb.)
 • Deri ve ciltte, kaşıntı, kızarıklık, kuruma vb.
 • Çok sık hastalanma
 • Çocuklarda gelişim bozuklukları vb.

A vitamini eksikliği nedeniyle bu durumlardan birini ya da bir kaçını gözlemliyorsanız, mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz. Büyük oranda, A vitamini eksikliğinden kaynaklanan bu sorunlar başka hastalıkları da beraberinde getirebilir.

A Vitamini Yönünden Zengin Besinler Nelerdir?

A vitamini ne işe yarar, hangi besinlerde bolca bulunur vb. gibi sorular, birçok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Unutulmamalıdır ki her doğal besinde, vücut için birçok yararlı vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu yüzden sağlıklı beslenmek, tüm vitaminlerin yeterli seviyede alınmasına ve de hastalıklardan korunmaya yardımcı olacaktır. A vitamini yönünden zengin gıdalar ise şunlardır;

 • Meyveler: Havuç, kavun, greyfurt, karpuz, kayısı.
 • Sebzeler: Ispanak, kabak, brokoli, pırasa, domates, maydanoz.
 • Hayvansal Gıdalar: Ciğer, süt, yoğurt, yumurta, karides.

Bu besinleri tüketmeniz halinde A vitamini yönünden vücudun ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilmeniz mümkündür. Bu eksiklik eğer ileri seviyelerde değilse, ilaç kullanmadan doğal gıdalar ile vitamin eksikliğini giderebilmeniz mümkündür.

Vücutta A Vitamini Fazlalığının Neden Olduğu Hastalıklar

Vitamin eksiklikleri vücutta birçok hastalığa neden olabilmektedir. Bununla birlikte vücudun vitaminleri aşırı düzeylerde barındırması da yine karşımıza bazı hastalıkları çıkartır. A vitamini eksikliği A vitamini hapı ya da benzer farklı ilaç tedavisi uygulanarak giderilirken, fazlalık içinde yine birtakım benzer önlemler alınabilmektedir. Vücutta A vitamini fazlalığının neden olduğu başlıca sorunlar ise şunlar; karaciğer toksitesi, ciltte aşırı kuruluk ve dökülmeler, saç ve kıl dökülmesi vb. rahatsızlıklar, daha öncede bahsettiğimiz gibi, hem vitaminin eksikliğinde hem de fazla olduğu durumlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu yüzden bu belirtilerle karşılaşırsanız, bir doktordan yardım almanız, doğru teşhis için büyük önem taşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.