saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Adenitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

23.09.2018
80
Adenitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Adenitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Adenitin sebepleri ve belirtileri nelerdir konu başlığı altında öncelikle adenit tanımı hakkında fikir sahibi olunması gerekmektedir. Adenit lenf düğümlerinin ya da vücutta oldukça önemli bir yere sahip olan bezlerin enflamasyona maruz kalması olarak tanımlanabilir. Vücutta etkisinin oldukça yıkıcı olduğu hem uzmanlar hem de bu hastalığı geçiren kişiler tarafından belirtilen noktalar arasında bulunmaktadır.

Adenit Tüberküloz Nedir?

Boyun kısmında meydana gelen tüberküloz enfeksiyonu sebebi ile ortaya çıkan bu hastalık hem çocuklarda hem de yetişkinlerde sıklıkla görülebilmektedir. Hastalığın yaygınlığı konusunda inceleme yapıldığı zaman yaygınlık seviyesinin çok da yüksek olmadığı görülmektedir. Bu hastalığın neredeyse %0,1 oranına kadar son senelerde düşüş gösterdiği fark edilmektedir. Tabi ki bu durumun ana sebebi genel olarak tüberküloz rahatsızlığına karşı nasıl bir tedavi ve önleyici süreç uygulanacağı konusunda daha net bilgi sahibi olunmasıdır.

Her hastalıkta olduğu gibi adenit tüberkulozunda da hastalığın sebeplerinin çeşitlilik gösterdiği ve tek bir nedene bağlanamayacak kadar karmaşık bir yapının söz konusu olduğu görülmektedir. Adenit tüberküloz belirtileri şu şekilde kendini göstermektedir; Sertleşme Problemine Çözüm yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Öncelikli olarak boyun dokusunda hassasiyet ve şişlik kendini göstermektedir. Bu hastalık sebebi ile uzmanlara başvuran kişilerin tüberküloz hangi kısmında yoğunlaşmışsa o bölgede şişlik, hassasiyet ve kızarıklığın çok daha ön planda olduğu görülmektedir.
 • İnsizyon hattında bulunan ödem seviyesinin de hastalığın seyretme yoğunluğu ile beraber artış göstereceği dikte alınması gereken detaylar arasında bulunmaktadır.
 • İlginç bir şekilde bu hastalarda akciğer grafisinde herhangi bir sıkıntı kendini göstermeyecektir. Tüberküloz denildiği zaman akla ilk olarak akciğer geldiği için bu verinin yanıltıcı olabileceğinin de farkında olmak gerekmektedir.
 • Bu hastalıkta tetikleyici faktörlere bakıldığı zaman en önemli verilerden bir diğeri de kesinlikle genetik yatkınlıktır. Genetik haritasında daha önce tüberküloza rastlanmış bir kişinin bu hastalıktan muzdarip olma olasılığının kat ve kat artış gösterdiği de belirtilmelidir.
 • Bu rahatsızlığın en tehlikeli boyutlarından birisi de guatr rahatsızlığı ile sıklıkla karıştırılmasıdır. Guatr rahatsızlığı ile benzer belirtilere sahip olması sebebi ile birçok hastanın tüberküloz olmasına rağmen guatr nodülü ameliyatına alındığı ve bunun akabinde ameliyat sırasında rahatsızlığın anlaşıldığı görülmektedir.

Hastaların öz yaşam öyküleri ve daha önce geçirmiş olduğu hastalıklar da dikkate alınarak özellikle sigara konusunda yoğun bir kullanım sergileyen kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğu belirtilmelidir. Sadece sigara değil aynı zamanda genetik yatkınlık da hastalığın ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Tedavi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Adenit tüberküloz belirtileri incelendikten sonra kişilerin günlük hayat kalitelerini artıracak ve sorunlarını çözecek tedavi süreçlerinde önemli bazı noktalar şu biçimdedir;

 • Tedavi maksatlı yapılan operasyon sonrasında sürekli olarak düzenli kontrollere gidilmesi büyük önem arz etmektedir. Bazı hastalarda bu kontrollerin düzenli yapılmaması sebebi ile tedavi sürecinde gecikmelerin yaşandığı da görülmektedir.
 • Tüberkülozun bulunduğu bölgeden parça alınıp biyopsi yapılması aracılığı ile kişilerin iyileşme süreci ve tedavi aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ya da bu hastalığın arkasında başka bir sorun olup olmadığı çok daha net anlaşılmaktadır.

Tüberküloz çeşitleri incelendiği zaman adenit üzerinde etkin olan temelde iki tür bulunduğu görülmektedir. Diffüz milier tip ve fokal, kazeöz tip olmak üzere ikiye ayrılan bu hastalığın daha önce de belirtildiği gibi guatr ile benzetilen birçok noktası bulunmaktadır. Akla tüberküloz rahatsızlığının gelmemesinin sebebi ise akciğerde herhangi bir tutulumunun söz konusu olmamasıdır. Bu nedenle doktorların aklında soru işareti yaratan vakalar ortaya çıkabilmektedir.

Akdeniz Ateşi Hastalığı Kapsamında Servikal Adenit

Adenit hastalığı olarak tanımlanan rahatsızlıkların ir bütünün parçası olabileceği de bilinmelidir. Özellikle Akdeniz Ateşi söz konusu olduğu zaman uzmanların aklını karıştırabilecek birçok tanı ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Periyodik ateş
 • Aftöz stomatit
 • Farenjit
 • Adenit

Servikal adenit ile alakalı olarak tedavinin tek yönlü uygulanması ve diğer belirtilere yer verilmemesi tedavi sürecini yavaşlatacak niteliklerdendir. Adenit tedavisinin yanı sıra Akdeniz Ateşi kapsamında ortaya çıkan diğer belirtiler üzerine de eğilmek gerekmektedir. Ancak bu şekilde sorunsuz bir tedavi süreci ortaya koyulabilir. Ülkemizde sıklıkla rastlanan Akdeniz Ateşi çocuklarda dahi görülebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.