saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Adet Gecikmesi Neden Olur?

21.01.2019
139

Adet gecikmesi sebepleri nelerdir? Adet gecikmesinde yaş faktörü önemlimi, adet gecikmesinde ne yapmalıyız, adet gecikmesini kilo etkiler mi? Adet gecikmesinde ilaç kullanılmalı mı? Adet gecikmesinde doktor tedavisi gereklimi.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesine neden olan etkenler kadınların merak ettikleri konuların başında gelmektir. Kimi zaman endişe edilmeye gerek olunmamasına rağmen bazı durumlarda tam tersi adet gecikmesinin ciddi problemlerin belirtisi olduğu ortaya konmuştur. Genellikle adet gecikmesinin sebebi olarak hamilelik gösterilir. Fakat adet gecikmesi hamilelik belirtisi olmak zorunda değildir. Altında yatan farklı nedenler de olabilir. Adet gecikmesinin altında yatan neden bulunduktan sonra pek çok yöntemle gecikme tedavi edilebilir.

Adet Gecikmesi Yaşayan Kadınlar Kendilerini Kötü Hisseder

Pek çok kadın hayatlarında mutlaka adet gecikmesi yaşadıklarını belirtmişler. Adetleri geciken kadınlar genellikle fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini kötü hissederler. Bu dönemde kişi kendini daha depresif hisseder. Bazı konular hakkında gereksiz endişeye kapılabilirler. Aynı zamanda vücutları da adeta sinyal verir. Bu dönemde kişilere sivilceler çıkar, cilt kurur ve gergin bir hal alır.

Stresli Kadınlarda Adet Gecikmesi Daha Çok Görülüyor

Bir kadında normal bir adet döngüsü 21 ile 35 gün arasında değişmektedir. Olması gerektiğinden daha geç gelen adet ya da hiç gelmeyen adet, kadınlarda hamilelik stresi yaşanmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar stresin bütün hastalıkların tetikleyicisi olduğunu ortaya koymuştur. Adet gecikmesinde de stres önemli bir rol oynuyor. Stres seviyeleri daha yüksek olan kadınlarda daha sık adet gecikmesi yaşandığı ortaya konmuş.

Stres Neden Regl Gecikmesine Neden Oluyor?

Vücut aşırı stresli olduğu dönemlerde vücutta yumurtlamak ile görevli olan hormon görevini yapamaz hale gelir. Bu durumda da vücutta yeterli miktarda yumurta üretilememiş olur. Kimi zaman hiç yumurta üretilmediği de olur. Dolayısı ile de adet görülmemiş olur.

Hastalıklar Adet Gecikmelerine Neden Oluyor

Adet gecikmesinin nedenleri neler olabilir diye merak ediyorsanız, hasta olup olmadığınızı ve yakın zamanda hastalık atlatıp atlatmadığınızı düşünmenizde fayda var. Çünkü grip bile geçirmiş olsanız, bu bütün vücudunuzun etkilendiği anlamına gelir. Bu durum da o ay için yumurtlamada gecikmelere neden olabilir.

İlaç Kullanıyorsanız Adet Gecikmesi Yaşayabilirsiniz

Bekar kızda adet gecikmesi nedenleri arasından bir tanesi de ilaç kullanımıdır. Kullanılan ilaçların bir çoğu adet dengesini bozar. Eğer yeni bir ilaç kullanmaya başladıysanız, var olan bir ilacın dozunda değişiklik yaptıysanız, özellikle daha yüksek doz aldıysanız büyük ihtimalle adet gecikmesi yaşayacaksınız.

Hangi İlaçlar Adet Gecikmesine Neden Olur?

Özellikle adet gecikmesine neden olan ilaçlar arasında doğum kontrol hapları, antidepresanlar, kemoterapi ilaçları yer almaktadır.

Kişilerin Kilosu Adet Gecikmesi Üzerinde Önemli Bir Rol Oynuyor

Aşırı kilolu iseniz adetiniz de dahil olmak üzere, vücudunuzdaki pek çok işleyişte sorun olacaktır. Çok kilolu iseniz dönem dönem adet gecikmesi belirtileri görmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Buna ilaveten normal kilonuzda olsanız bile ani bir şekilde kilo almanız ya da vermeniz de adet döneminizin düzensiz olmasına neden olur. Anoreksiya ve Bulima gibi yeme bozuklukları da maalesef adet gecikmelerine neden olur.

Polikistik Over Sendromu Hastaları İçin Adet Gecikmesi Kaçınılmaz Oluyor

Polikistik over sendromu adı verilen hastalık, adet gecikmesinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Adet gecikmesi neden olur kist neden olur mu diye merak ediyorsanız, sorunun cevabı evet. Polikistik over sendromu adı verilen hastalıkta yumurtalıklarda kistler vardır. Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin adetleri neredeyse her zaman düzensiz olarak görülmektedir.

Yaş Faktörü Adetlerde Belirleyici Rol Oynuyor

Yaşınızın ilerlemesi ile birlikte adım adım menopoz dönemine de yaklaşmış oluyorsunuz. Menopoza girmek üzere olduğunuz zamanlarda adet döneminizde bir takım düzensizlikler meydana gelecektir. Bunun sebebi artık yumurtlamanın yavaş yavaş durmaya başlamasıdır. Benzer olarak eğer yeni adet görmeye başlayan bir kız iseniz de ilk regllerin düzensiz olması

normal kabul edilmektedir.

Hamilelik, Adet Gecikmesinin En Yaygın Olan Sebebi

En sık görülen adet gecikmesinin nedeni elbette ki hamileliktir. Eğer kadın vücudu hamilelik süreci içine girdiyse regl bebek doğana kadar, yani 9 ay kadar gecikecektir. Doğumdan sonra kanamaların normale dönmesi beklenir. Bazı anne adayları hamilelik dönemlerinde regl kanamalarına benzeyen kanamalar ile karşılaşabilirler. Bu durumda bir doktor ile konuşmakta fayda vardır.

Adet Gecikmesi Yaşıyorum Ne Yapmalıyım?

Adet gecikmesinin çözümleri nedir diye soruyor olabilirsiniz. Her şeyden önce kesinlikle bir doktora görünmeden kendi başınıza durumu çözmeye çalışmanız yanlış bir adım olacaktır. Bunun yerine belirtilerin sizde var olup olmadığını kontrol edin, gerekirse belirtileri bir yere not edin ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan bir doktor tarafından muayene edilin.

Muayene Sırasında Net ve Doğru Bilgiler Verilmesine Dikkat Etmek Gerekir

Adet gecikmesi şikayeti ile doktora gittiğiniz zaman, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı size bir takım sorular soracaktır. Bu sorular genellikle adetinizin ne zamandan beri geciktiği, duygusal durumunuzun nasıl olduğu ve son adet kanamanızın nasıl olduğu gibi sorular olmaktadır. Bu sorulara hem net hem de doğru cevaplar vermek çok önemlidir. Yanlış bilgilendirme yüzünden doktorunuz yanlış bir tedavi yönteminde karar kılabilir. Bu da sağlığınız için zararlı olur.

Adet Gecikmesi Tanısı Koymak İçin Faydalanılan Diğer Test ve Tahliller Nelerdir?

Sorulan sorulara ilave olarak da kimi zaman doktorlar ultrasonografi yöntemi ile tanı koymak isteyebilirler. Buna ek olarak hormon profil analizi de yapılabilir. Bu yöntem en etkili yöntemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu tahlil ve testlerden başka röntgen filmi ve hatta bilgisayar tomografi yönteminden faydalanmak bile işe yarayabiliyor. Bu yöntemler seçilirken hekim genellikle hastanın yaşı, kilosu, adet gecikmesinin süresi gibi konulara bakarak bu tedavi yöntemlerinde karar kılıyor.

Adet Gecikmesi Yaşayan Kadınlara Tavsiyeler

Aşağıda yer alan tavsiyelere kulak verdiğiniz zaman adet gecikmesi yaşıyor olsanız bile adet gecikmesi ile meydana gelen semptomlarla daha iyi bir şekilde baş edebilirsiniz. Bu tavsiyelerin başında:

  • Bol su içmeyi ihmal etmeyin,
  • Dengeli bir beslenme düzeni oluşturun,
  • Düzenli uykunuzu alın,
  • Stresten ve stresli ortamlardan uzak durmaya özen gösterin,
  • Yaşınıza ve diğer özelliklerinize uygun olarak bir spor türünü seçin ve düzenli olarak bu sporu yapın.

Adet Söktürücü Enfes Kekik Çayı Tarifi

Bu doğal bitki sayesinde adet gecikmesini önleyebilirsiniz. 3 su bardağı suyun içine 2 tutam kekik ekledikten sonra karışımı 15 dk boyunca kaynatın. Daha sonra demlenmesi için 5 dk kadar ağzı kapalı şekilde dinlendirin. Demlendikten sonra dilerseniz üzerine tarçın ve bal ekleyebilirsiniz. Bu çayı akşam yemeklerinden sonra tok karnına içmeniz önerilmektedir. Günde 2 bardaktan fazla içilmesi tavsiye edilmemektedir. Kesin sonucu almak için en az 2 ay boyunca bu çayın içilmesi gerekir.

Evde Uyguladığınız Yöntemler Bir Türlü İşe Yaramıyorsa…

Evde uyguladığınız bitkisel çaylar ve aldığınız önlemler işe yaramadığı zaman ilaç tedavisine başlamanız uygun olacaktır. İlaç tedavisi her zaman en son seçenek olarak görülmelidir. Fakat hiçbir zaman bu durum doktora gitmenin önünde bir engel olmamalıdır. Aksine doktora giderek uyguladığınız yöntemlerle ilgili doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir. Doktor onayı almadan bitki çayı hazırlamanız bile kesinlikle önerilmez. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.