saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağız Yaralarının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

23.09.2018
71
Ağız Yaralarının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Ağız Yaralarının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Ağız yaraları sebepleri nelerdir tedavi süreci nasıl işlemektedir sorusu günlük hayatı oldukça acılı hale getiren bu rahatsızlığa maruz kalan kişiler tarafından sıkça dile getirilmektedir. Ağız yaraları olarak belirtildiği zaman çok spesifik olarak anlaşılmasa dahi bu yaralar halk arasında aft olarak da nitelendirilmektedir. Aftların oluşum sürecinde oldukça farklı etkenler bulunmaktadır. Oldukça küçük yaralar olsa da kişilerin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyecek bir acı verdiği bilinmektedir. Hatta kişilerin günlük beslenmelerinde dahi aksamalar meydana gelmektedir. Yaraların sıklıkla meydana geldiği alanlar şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Dil, damak
  • Yanak iç yüzeyi, dudak iç yüzeyi
  • Diş etleri

Bu araların şekilleri incelendiği zaman genellikle oval ya da yuvarlak bir yapıda oldukları da görülmektedir.

Ağız Yaralarının Sebepleri Nelerdir?

Ağız yaralarının meydana gelme sebepleri denilince akla ilk olarak gelen nitelikler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Demir ve çinko eksikliği sebebi ile ağız yaralarının çok sık görülmesine rastlanabilmektedir. Özellikle vitamin eksiklikleri söz konusu olduğu zaman neredeyse her hafta ağızda yara oluşumu ile karşı karşıya kalınabildiği de bilinmektedir.
  • Stresli olan dönemlerde bağışıklık sistemi stres sebebi ile baskı altına alındığı için ağız yaralarında artış meydana gelmektedir.
  • Oldukça yüksek asit oranına sahip olan yiyecek ve içecek tüketen kişilerde bu tür ağız yaralarının çok daha sık ortaya çıktığı uzmanlar tarafından da kanıtlanmıştır. Kola ya da acı gibi maddelerin sıklıkla beslenme sistemine eklenmesi kişilerin uzun vadede bu ağız sorunları ile sıklıkla rahatsızlık yaşamasına sebep olabilmektedir.
  • Ağız bakımını iyi yapmayan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Ağızda biriken mikropların da uzun vadede bu tip sorunlara sebebiyet verebildiği belirtilmelidir.

Bu niteliklerin her biri dikkatli beslenme ve tedavi sürecinin verimli bir biçimde devam ettirilmesi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Geçmeyen ağız yarası nedenleri araştırılırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta da bağışıklık sisteminin düşük olması ya da bağışıklık sistemini baskı altına alan bir durumun söz konusu olmasıdır. Bu yaraların oluşumu ile alakalı bir cinsiyet a da yaş aralığı gibi özel bir kategori belirlenmemiştir. Hemen her yaş grubunda kişide sıklıkla görülebilmektedir.

Tedavide Ne Uygulanmalıdır?

Ağız yarası nasıl geçer sorusunu hem doğal yöntemler ile hem de tıbbi seçenekler ile yanıtlayabilirsiniz. Bitkisel çözümlerden önce kişilerin vitamin testi yaptırarak vücutlarında herhangi bir eksiklik olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde uygulanacak olan tedavinin uzun vadeli olması sağlanabilmektedir.

  • Öncelikli olarak aft olan kısmın üzerini tam olarak kapatacak Kenekort A adında bir ilaç önerilmektedir. Bu ilacın yoğunluğu oldukça yüksektir. Adeta sürüldüğü zaman yaranın üzerinde sahte de olsa bir deri oluşumunu sağladığı fark edilmektedir.
  • Bazı uzmanlar daha solüsyon şeklinde bir tedavi sistemi önermektedir. Bu solüsyonun direkt olarak aft olan alana uygulanması ve kesinlikle dışarı taşırılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde normal doku üzerinde tahriş edici bir etki ortaya koyabilmektedir.

Tedavi seçenekleri ile alakalı kıyaslama yapıldığı zaman solüsyonun yara üzerine uygulanmasının oldukça büyük bir acı verdiği fakat tedavi sürecini hızlandırdığı görülmektedir. Kremde ise bu tip bir yanma ya da acı sorunu kesinlikle meydana gelmemektedir. Uzmanınız ve sizin istekleriniz doğrultusunda kısa bir süre içerisinde ağız yaranızın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu sırada hayatınızdan stresi olabildiğince çıkarmanız ve ağız bakımına ve temizliğine de önem vermeniz tavsiye edilmektedir. Ancak bu şekilde uzun süreli tedavi olma imkanını yakalayabilirsiniz.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ağız yarasına sumak çayı sürmek veya ağzı bu çay ile gargara yapmak aftlara karşı en sık uygulanan bitkisel yöntemlerin başında gelmektedir. Sumağın bir kupanın içerisine koyulması ve daha sonrasında sıcak su eklenerek yaklaşık olarak 5 dakika boyunca demlenmesi istenmektedir. Ardından bu karışım soğuduktan sonra ağzınızı günde iki kere çalkalayarak hem yeni aft oluşunu engelleyebilir hem de mevcut olarak bulunan aftların sayısını en aza indirebilirsiniz. Ağızda çıkan beyaz yara bitkisel yöntemler ile tedavi edilmezse ve sürekli olarak kendini tekrar eden bir hal alırsa kesinlikle daha kapsamlı bir kontrolden geçmeli ve uzmana danışmalısınız. Bebeklerde ağız yarasına çözüm yazımızı okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.