saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Akciğer Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

23.09.2018
89
Akciğer Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Akciğer Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Akciğer kanseri nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi süreci nasıl ilerler; akciğerlerde bulunan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ve bulunduğu bölgede büyümesi sonucu etrafındaki sağlıklı dokulara hasar vermesi akciğer kanseri olarak nitelendirilir. Akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında nefes darlığı, geçmek bilmeyen ve giderek şiddetlenen öksürük yer alır.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Genellikle akciğer kanseri olan hastalarda kolda ve omuzda ağrılar görülür. Bunun yanı sıra göz kapağı düşüklüğü de bu belirtiler arasında yer alır. Diğerleri;

 • Şiddetli göğüs ağrısı
 • Ses kısıklığı
 • Yutma güçlüğü
 • Kanlı balgam
 • İnatçı öksürük
 • Boyun ve yüz bölgesinde şişlik
 • Omuz ağrısı ve sırt ağrısı

Akciğer kanseri oldukça sinsi bir hastalık. Hastalarda herhangi bir belirti vermeden de ilerleyebilir. Birçok kişi akciğer kanseri olduğunu röntgen çektirdikten sonra öğrenir. Bu nedenle rutin olarak kontrol yapılması bir hayli önemli. Erken evrelerde teşhis edilmesi ise hayati önem taşır. Düşük doz spiral bilgisayarlı tomografi görüntüleme teknikleri sayesinde hastalık erken evrelerde saptanabiliyor.

Akciğer Kanseri Nedenleri

Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara. Çünkü sigara kullanan bir bireyin akciğeri kendini temizleyemez. Kanser yapıcı maddelere karşı koruyuculuğunu kaybeder.  Hücreler hasara uğrar ve kanser oluşur. Pasif içicilerde yani sigara içen kişinin yanında duranlarda aynı şekilde risk altında.

Bir diğer nedeni ise genetik. Ailesinde akciğer kanseri olan kişilerin bu hastalığa yakalanma oranları diğer bireylere göre daha fazladır. Ayrıca iş yerinde kimyasal maddelere maruz kalan kişilerin de akciğer kanserine yakalanma oranları oldukça yüksek. Radon, nikel, berilyum, arsenik ve asbest bu kimyasal maddeler arasında bulunur. Nefes alıp verirken içe çekildiği için bir hayli tehlikelidir.

 • Beslenmesi bozuk kişiler
 • Verem hastalığı geçirmiş olanlar
 • Alkol ve sigara alışkanlığı olanlar
 • Yağlı ve düzensiz beslenenler
 • Ailesinde akciğer kanseri olan kişiler

 

risk altındadır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi akciğer kanseri içinde bir hayli önemlidir. Uygun tedavi yöntemini belirlemek için ise kanserin hangi evrede olduğunun saptanması gerekiyor.

Akciğer Kanserinin Evreleri

Sinci ve hızlı yayılan akciğer kanseri çeşitli evrelere ayrılır. Tümörün yayılma durumuna göre akciğer kanserinin evreleri şu şekildedir;

 1. Evre: Kanser daha küçük boyutlardadır. Henüz 5 cm boyutunda olup lenf düğümlerine yayılmamış.
 2. Evre: Kanserin 5 cm’den daha büyük olduğu ancak yine lenf bezlerine yayılmamış hali. 2. Evrede kanser yaklaşık 7 cm büyüklüğünde olur.

3A Evre: Bu evrede kanser artık lenf düğümlerine yayılmış olup soluk borusunun da ikiye ayrılan bölümlerine oldukça yakındır. En sık görülen kanser evreleri arasında yer alır. Ayrıca nefes borusu, akciğer lobu ve kalp gibi organlara da yayıldığı gözlemlenir.

3B Evre: Köprücük kemiğinin üst kısmında, göğsün ortasında bulunan üst düğümlerde ve soluk borusunun da ikiye ayrılan bölgelerinde yayıldığı gözlemlenir.

4.Evre: Her iki akciğere de yayılmıştır. Kalbi çevreleyen sıvı dahil olmak üzere beyin, kemik gibi diğer organlara da sıçradığı görülür.

Akciğer kanseri tedavisi ise bu evrelere göre değişiklik gösterir. Genellikle ve 1 ve 2. Evrede cerrahi müdahale gerçekleşir. 3A evresinde ise uzmanlar tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılır. PET – BT sonuçlarına bakılarak göğüs boşluğundaki lenf bezlerinden örnekler alınır. Ardından tedavi konusuna karar verilir. 3B evresinde genellikle tek başına kemoterapi ve eş zamanlı radyoterapi uygulanır. Son evrede ise kemoterapi hastalığın süresini yavaşlatma ve kontrol etme için tercih edilir.

Akciğer Kanserinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemleri arasında; ameliyat, radyoterapi, aşı tedavisi, akıllı molekül ve ilaç tedavisi, kemoterapi bulunur. Kanserin yerleşimine ve evresine bağlı olarak ameliyat tedavisi tercih edilir.

Kemoterapi ise ilaç ile kanser hücrelerinin yok edilmesidir. 21 ve 28 günde bir tekrar edilir. Ağızdan alınan hap şeklindeki tedavi ise son yıllarda uygulanmakta olup küçük hücreli olmayan kanser hastalarına yöneliktir. Avrupa ülkelerinde sıklıkla kanserin 4.evresinde olan kişilere aşı tedavisi uygulanır. Akciğer kanseri olan ne kadar yaşar konusunda kesin bir bilgi vermek söz konusu değildir. Bu süreç kanserin dokularda ve organlarda yayılma evresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kanser sanıldığının aksine uygun tedavi ve erken teşhis ile yenilebilen hastalıklar arasında yer alır. Kara ciğer lekeleri Nasıl Geçer yazımızı okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.