saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

11.12.2018
54
Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti, sağlıklı kilo vermenin yanı sıra daha uzun yaşamak üzere hazırlanan bir diyet programıdır. Kanserin önlenmesinde önemli etkisi olan Akdeniz mutfağı baz alınarak hazırlanan diyet programında, sebze tüketimi, doğal zeytin yağı kullanımı ve ekmeğin tam buğday formunda uygulanması baz alınır.

Akdeniz diyeti, kalp hastalıklarının önlenmesinde de oldukça etkilidir. Bu diyet programında daha çok İtalya, Yunanistan ve Girit halklarının beslenme sistemleri baz alınarak menü oluşturulmuştur.

Akdeniz Diyetinde Olması Gereken Besinler

Akdeniz diyeti nedir ve nasıl yapılması gerekir gibi konularda, mutlaka alınması gereken besinler ile alınmaması gereken gıdalar bulunuyor. Zengin bir diyet olan Akdeniz listesinde; sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenme sağlanır. Katı yağlar, kırmızı et türü olmaması gerekenlerdendir.

Tam mevsiminde doğal ve taze sebzeler, kalp sağlığında ve sağlıklı şekilde kilo vermede oldukça önemlidir. Deniz ürünleri mutlaka tüketilmeli ve haftada en az iki kez diyet listesine eklenmelidir.

Karbonhidrat alımında ise tam buğday, tam tahıllı ekmekler, çavdar ekmesi olmalıdır. Zeytin yağının yanı sıra; fındık, soya yağı veya mısır yağı tercih edilebilir.

Akdeniz Diyeti Örnek Liste

Akdeniz diyeti örnek menü üzerinden metabolizma ve hedeflediğiniz kiloya uygun programınızı hazırlayabilirsiniz. Akdeniz diyeti menüsünde;

  • Pazartesi Menüsü

Sabah: 1- 2 dilim kepek ekmeği veya çavdar ekmeği, 1-2 dilim yağsız peynir, bir bardak az yağlı süt alınmalıdır. İstenildiği kadar domates ve salatalık çiğ ve taze olarak tüketilebilir. Zeytin, badem ve fındık 4-5 adet alınmalı yanında 1 adet elma tüketilmelidir.

Öğlen: 1 sandviç, 1 porsiyon söğüş domates – salatalık, 1 bardak az yağlı yoğurt ile yapılmış ayran.

Akşam Menüsü:1 porsiyon ızgara veya buğu balık, mevsim salatası.

  • Salı Menüsü

Sabah Kahvaltısı: Akdeniz diyeti Salı menüsünde; 1- 2 dilim çavdar ekmeği, 1 dilim tuzsuz ve az yağlı peynir, sınırsız domates ve salatalık, 4- 5 adet zeytin, 1 adet kivi.

Öğlen: 1 simit, 1 porsiyon domates ve salatalık, 1 bardak az yağlı ayran.

Akşam Menüsü: 1 porsiyon et sote ve yanında yeşil salata.

  • Çarşamba Menüsü

Sabah: 1 -2 dilim kepekli ekmek, 1 ince dilim yağsız ve tuzsuz peynir, sınırsız domates ve salatalık, 4- 5 adet zeytin, fındık, 1 adet elma veya kivi.

Öğlen: 1 adet peynirli sandviç, 1 porsiyon domates ve salatalık, 1 su bardağı yağsız yoğurttan ayran.

Akşam Menüsü: 1 porsiyon kıymalı ıspanak, 2- 3 kaşık yağsız yoğurt ve yanında mevsim salatası.

  • Perşembe Menüsü

Sabah Kahvaltısı: Akdeniz diyeti makale ve örnek menülerinde her sabah koyu renkli ekmekler yer alıyor. Perşembe kahvaltısında yine 1- 2 dilim çavdar ekmeği, 1 dilim tuzsuz peynir, sınırsız domates ve salatalık yanında 4- 5 adet yeşil zeytin, 3- 4 adet badem ve meyve olarak 1 adet kivi.

Öğlen: 1 sandviç, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu, domates ve salatalık.

Akşam Menüsü: Sebzeli tavuk ve yanında istendiği kadar yeşil salata.

  • Cuma Menüsü

Sabah: Akdeniz diyeti kitap ve örnek menülerinde süt ürünlerinin özellikle yağsız ve tuzsuz seçilmesi gereklidir. Sabah, 1- 2 dilim kepek ekmeği, 1- 2 dilim yağsız peynir, istenildiği kadar domates ve salatalık tüketilebilir. 4- 5 tuzsuz zeytin, 3-4 adet fındık ve badem ile meyve olarak 1 adet elma.

Öğlen: Karışık taze mevsim meyveleri (½ kg’ye yakın tüketilebilir.)

Akşam Yemeği: 1 porsiyon domatesli makarna, 1 porsiyon yeşil salata.

  • Cumartesi Menüsü

Sabah: 2 dilim çavdar/ kepek ekmeği, 2 dilim yağsız peynir, istenildiği kadar domates ve salatalık, 4- 5 adet yeşil zeytin ile birkaç adet badem ve fındık.

Öğlen: Akdeniz diyeti özellikleri tam olarak uygulandığında etkili sonuçlar verir. Öğle menüsünde 1 adet simit, domates ve salatalık ile içecek olarak 1 su bardağı yağsız ayran tüketilmelidir.

Akşam Yemeği: 1 porsiyon etli olarak pişirilmiş yeşil fasulye yanında 1 porsiyon taze yeşil salata.

  • Pazar Menüsü

Sabah: 1- 2 dilim kepekli ekmek, 2 dilim yağsız peynir, 5 yeşil zeytin, sınırsız domates ve salatalık ile meyve olarak 1 adet kivi.

Öğlen: 1 porsiyon kaşarlı omlet ve yanında 1 porsiyon karışık salata.

Akşam Yemeği: 1 porsiyon pırasa (zeytinyağlı pişirilmelidir), 2-3 yemek kaşığı sebzeli kuskus pşlavı ile yanında çoban salatası.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.