saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Antalya Seyahatinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

24.10.2018
57
Antalya Seyahatinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Antalya Seyahatinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 8 Yer

Antalya’ya gidince 8 farklı görülmesi gereken yer ile şehir, farklı bölgelerde yıllarca korunmuş doğal mekanları gezmeye olanak tanır. Şehir merkezine ve turistik beldelere yakın olan parklar, mağaralar ve koylar ile Antalya’nın 8 farklı noktası listelendi. Listede yer alan tüm bölgeler korunmuş ve turistler tarafından gezilmeye uygun durumdadır.

1. Alabalık Vadisi

Alabalık Vadisi, Manavgat ilçesine 25 kilometre mesafede yer alan geniş bir vadidir. Yukarıdan bakıldığında son derece ilginç bir ortam olduğu görülen bölgede özellikle doğal ortam dokusu korunmuş, Manavgat nehrini beslemesi sağlanmıştır. Genellikle bu bölgeyi turistlerin trekking yapmak amacıyla tercih ettiği biliniyor.

 

2. Oymapınar Gölü

Antalya’nın Manavgat ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Oymapınar Gölü’nün turist çekme nedeni, tekne turu yapılabiliyor olmasıdır. Ayrıca bölgede trekking, doğa gezileri, kaliteli konaklama mekanları ve restoranlar da varlığını sürdürüyor. Piknik yapmak isteyenler için Antalya’da gezilecek yerler haritası ile Manavgat ilçesine bağlı bölgede bulunuyor. Bölgenin sadece göl değil, aynı zamanda Demre Kuş Cenneti ve Manavgat Nehri gibi doğal güzelliklere yakınlık durumu da tercih edilmesini sağlıyor. Oymapınar Gölü’ne gittikten sonra Beldibi Mağarasını da ziyaret edebilirsiniz.

3. Sazak ve Ceneviz Koyları

Sazak ve Ceneviz Koyları, dağ ve koy manzarasını bir arada barındırmasıyla yoğun ilgi görüyor. Antalya’da Musa Dağları’nın eteklerinde varlığını sürdüren koylar özellikle bitki örtüsü, derinlik, çevredeki doğal güzellikler ve ilgi görme durumu itibariyle her zaman için etkileyici yerler arasındadır. Antalya gezilecek yerler listesi Sazak ve Ceneviz Koyları da eklendiği taktirde, Akdeniz fokları gibi canlıları da görebileceğiniz bir hale gelecektir. Tatil bölgesinin belirlenen turlarıyla birlikte tekne turuna çıkabilir, Adresan, Kemer veya Olimpos bölgelerine de seyahatinize bu bölgeden başlayabilirsiniz.

4. Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu

Havuzlar Koyu ve Koru Sahili bölgelerinde yapılacak olan seyahat, özellikle kayalarla şekillenen huzurlu saatler geçirmeniz mümkün olacaktır. Ortalama sıcaklığı yüksek bir bölge olmasına karşın, seyahatin yapılabileceği en iyi aylar arasında Mayıs, Haziran ve Eylül ayının başı bulunuyor. Çakıllı plaj tipi yerine kumlu plajların bulunduğu Antalya koyları civarında özellikle de Caretta Caretta’lar için özel bir koruma alanı da yer alıyor. Bu bölgenin bozulmamasına dikkat edilmesinin yanı sıra, yumurtlama alanları da oluşturulmuş ve her türlü önlem alınmıştır.

5. Üçoluk Yaylası

Yeşil ve mavi görmek yerine bir miktar da sarı ve turuncuya çalan ortam görmek isteyenler için son derece önemli bir mekandır. Üçoluk Köyü’nün bulunduğu bölgedeki yayla özellikle şehrin pek çok bölgesinden daha yoğun rüzgar alması ve bitki örtüsü nedeniyle dikkat çekiyor. Genellikle Eylül ayının sonuna kadar bu bölgedeki turist sayısı, ilgi gören ve gelecekte de değer kazanacak bir bölge olmasını sağlıyor.

6. Tilkiler Mağarası

Antalya’da özellikle serin yeler gezmek isteyenler için en özel mekanlar arasında, tamamen doğal olan Tilkiler Mağarası bulunuyor. Çok yoğun turist bulunmayan fakat özellikle her zaman için gezilmeye uygun olmasıyla dikkat çeken bölgenin uzunluğu 7 kilometredir. Gezinin farklı olmasını sağlayan en önemli özelliği, akciğerleri rahatlatması ve içeride huzur veren bir ortamın bulunmasıdır. Pek çok turiste göre Antalya’nın en güzel yeri olarak görülen Manavgat ilçesinde, Çığlıkara Mağarası da yer alıyor.

7. Çığlıkara

Genellikle orman olarak görülmeyen fakat Çığlıkara’da sedir ağacı ormanı oluşmasıyla adını duyurmayı başarmış bölgelerden bir tanesidir. Yoğun bir turist ziyareti bulunmayan bölgeye sadece özel izinleri alan kişiler tarafından girilmesi mümkün oluyor. Aksi bir durumda bölgeye izinsiz girilmesi mümkün değildir. Çığlıkara’da yapılacak olan trekking veya araştırma çalışmaları için mutlaka yetkili mercilerden izin alınması gerekiyor.

8. Güver Uçurumu

Güver Uçurumu, Döşemealtı ilçesinde yer alan özel kaya tipiyle oluşmuş bir yapıya sahiptir. Karstik kayalar üzerinde yükselen vadinin uzunluğu 2 kilometre, genişliği ise 30 metredir. Yerden yüksekliği toplamda 115 metre olan bölge için Alageyik yetiştirilmesi adına büyük bir yatırım yapılmıştır. 4044 hektar alanda Güver Kanyonu Tabiat Parkı yayılıyor. Türkiye’de sadece alageyiklerin değil, pek çok hayvanın yer aldığı gezilecek görülecek yerler arasında mutlaka yer alması gereken bölgelerden bir tanesi olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.