saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Apandisit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Apandisit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Rahatsızlık yaşayan birçok kişi, apandisit ağrısına iyi gelen şeyleri merak etmektedir. Apandis kör bağırsak anlamına gelmektedir. Apandisin vücuttaki yeri karnın sağ alt bölgesidir. Çoğu kişide kör bağırsak hayat boyu sorun yaratmazken bazı kişilerde çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanır. Kör bağırsakta görülen enfeksiyona apandisit denir. Apandisit şiddetli ağrılara ve diğer şikayetlere neden olur. Kör bağırsak enfeksiyonunun tedavisi şarttır. Mutlaka önce tıbbi müdahale gerektirir. Daha sonra doktorun görüşüne bağlı olarak apandisite iyi gelen bazı gıdalar tüketilebilir.

Apandisit Kimlerde ve Neden Görülür?

Apandisit ağrısı, kör bağırsağın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir ağrıdır. Bu durum herhangi bir kişide görülebilir ancak daha çok 10 ila 30 yaş aralığında görülür. Apandisitin meydana gelmesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları

 • Çekirdekli meyvelerin çekirdeklerinin ya da çeşitli besin artıklarının apandise kaçması
 • Apandisin tıkanması: Apandis karna alınan darbe, sindirim sisteminde görülen başka bir iltihap yüzünden lenf bezinin şişmesi, bağırsak kurtları ve parazitler, çeşitli sindirim sistemi hastalıkları yüzünden tıkanabilir.
 • Ülser hastalığı
 • Mide ve bağırsak iltihabı durumunda zararlı mikroorganizmaların apandise kadar ulaşarak apandisite yol açma olasılıkları vardır.
 • Genetik yatkınlık da apandisit nedenlerinden biri olarak kabul edilir.
 • Bağırsak solucanı da apandise kadar ulaşıp onu tıkayabilir.
 • Bakteriler dışında virüs, mantar ve diğer mikroorganizmaların da apandisite yol açma olasılıkları vardır.

Apandisitin Belirtileri Nelerdir?

Kişide apandisit görülmesi durumunda şüphelenilmesi ve teşhis konulması kısa sürmektedir. Apandisitin belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Apandisit, apandisin bulunduğu bölgede ağrı ile kendini gösterir. Bu böğe karnın sağ altıdır. Bu bölgeye elle dokunulduğunda ağrı daha da artar. Dönme, yürüme, doğrulma gibi ani hareketlerde ağrı keskinleşir.
 • Diğer bir ayrıntı da karnın sağ alt tarafına bastırılan el geri çekildiği zaman daha keskin bir ağrı görülmesidir.
 • Mide bulantısı ve kusma, aynı zamanda yüksek ateş gibi genel enfeksiyon belirtileri
 • İştahsızlık
 • Göbek ve çevresinde ağrı
 • Apandisit ağrısı geçici olmaz ve şiddeti azalmaz, giderek şiddetlenir.
 • Kalın bağırsak fonksiyonlarındaki bozulmaya bağlı kabızlık ya da ishal görülebilir.
 • Gaz çıkarırken ağrı hissetme

Apandisit Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisitin tedavi yöntemleri iki tanedir. Antibiyotik tedavisi, acil bir durum olmadığı zaman ve ameliyata gerek duyulmadığı zaman verilir. Hastalıkta gerileme olmaması halinde ameliyat yapılır.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ameliyat tedavisi ise ilerlemiş vakalarda acil çözüm gerektiğinden yapılır. Ameliyatla apandis alınır.

Apandisit Ağrısına İyi Gelen Gıdalar

Apandis ağrısı mutlaka doktora danışılmalıdır. Erken safhalarda doktorun da onayı olursa aşağıdaki gıdalarla antibiyotikleri desteklemek olasıdır.

Nane: Apandisitten kaynaklanan ağrı ve kusma gibi belirtileri azaltır. Nane çayı sayesinde apandisit hastalarının rahatlaması mümkündür. Kaynamış suda nane demleyerek yapılabilen bu çaydan günde 2-3 kere içilmesi etkili olacaktır.

Zencefil: Kanı sulandırama özelliği olan bu bitki, apandisit ağrılarını azaltabilir. Ayrıca zencefilin iltihap kurutucu özelliği de vardır. Günde 2-3 bardak zencefil çayı içmek apandisit ağrılarını azaltır. Zencefil çayı hazırlamak için bir tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil sıcak suda 5 ila 10 dakika demlenir.

Sarımsak: Sarımsak da ağrıları azaltmada etkili bir bitkidir. Sarımsağın içeriğindeki kanı sulandıran maddeler ağrıyı azaltır ve iltihabı hafifletir. Bu etkinin daha da artması için her gün devam edilmelidir.

Limon: Limonun bünyesinde bulunan sitrik asit, apandisit ağrısının geçmesinde çok etkilidir. Hazımsızlığı önler, bağırsak faaliyetlerini düzenler. Limonun içinde bol miktarda C vitamini de vardır. Bal ile karıştırılan limonun tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün uygulanırsa kısa sürede enfeksiyonda ve bağışıklık sisteminde gözle görülür iyileşme sağlar.

Hint Yağı: Hint yağı da apandisite iyi gelen bir maddedir. Apandisteki tıkanmayı giderir ve iltihabı azaltır. 2 yemek kaşığı Hint yağını ağrının olduğu karın bölgesine sürüp bir havlu ile sarın. Haftada defa tekrarlanabilecek bu yöntem olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Çemen Tohumu: Apandisit tedavisinde etkili olan bitkilerden biri çemen tohumudur. Bu tohumları işlevi bağırsakta atık birikimini önlemek ve mukusu azaltmaktır. Bu sayede apandisit ağrılarının kısa sürede iyileşmesinde etkilidir.

2 tatlı kaşığı çemen tohumunu bir su bardağı suyla kaynatın. Kaynadıktan sonra 10 dakika kısık ateşte pişirin. Her gün bu karışımdan tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.