saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Apandisitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

23.09.2018
136
Apandisitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Apandisitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Apandisit, sebepleri ve temel belirtileri incelendiği zaman kişilerde ortaya çıktığı zaman en çok acı ve soruna sebebiyet veren rahatsızlıklardan biri olduğu görülmektedir. Geçerli olan belirtiler oldukça şiddetli olsa da kişiler zaman zaman sadece bir karın ağrısı olarak nitelendirerek durumu hafife alabilmektedir. Bu tür bir tavrın uzun vadede sağlığınızı kaybetmenize sebebiyet verebileceğini de bilmelisiniz. Hatta ilerleyen vakalarda apandisit patlaması sonucunda hayatını kaybeden birçok insan olduğu da görülmektedir.

Rahatsızlığın Temel Belirtileri Nelerdir?

Apandisit belirtileri incelendiği zaman uzmanlar tarafından dile getirilen temel unsurlar şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Sağ alt karında yer alan şiddetli karın ağrıları
 • Bulantı ve kusma
 • Günden güne azan bir iştah
 • Tenezm
 • Sağ lomber bölgede şiddetli ağrı

Bu detaylara göz atıldığı zaman belirtilerin aslına bakılırsa oldukça keskin bir biçimde kendini belli ettiği görülmektedir. Fakat ihmallerden dolayı bu belirtilerin kademesi artış göstererek ilerleyen vakalarda hayatın riske girmesine bile neden olunabilmektedir.

Belirtilerin gözden kaçırılmaması için herhangi bir hassasiyet meydana geldiği zaman direkt olarak uzmandan gerekli olan bilginin alınması gerekmektedir. Apandisit görüntüleme işlemleri gerçekleştirilecek yeni cihazlar piyasaya sürülmüş olsa da en net olarak konunun uzmanı tarafından muayene edilerek teşhis konulabildiği belirtilmelidir. Uzmanlar tarafından belirtilerin oldukça klasik bir karın ağrısı ile karıştırılmaması için dikkatli ve detaylı bir inceleme yapılmalıdır.

Apandisit Patladığı Nereden Anlaşılır?

Apandisit patlaması belirtileri klasik apandisit belirtilerinden çok daha net olarak kendisini belli etmektedir. Kısa bir süre içerisinde anlaşılan bu belirtiler kişilerin hayatını da tehlikeye atabilmektedir. Dikkate alınması gereken en net özellikler;

 • Apandisit belirtisi kapsamında dikkate alınan ağrının skorunun oldukça üst seviyeye çıktığı görülmektedir. Hatta bu ağrının patlama durumunda tarif edilemez derecede olduğu bu durumu yaşayan hastalar tarafından belirtilen detaylardandır.
 • İlerleyen noktalarda bu belirtilere zehirlenme belirtilerinin de ek olarak kendini gösterdiği eklenmesi gereken detaylar arasında kendini göstermektedir. Zaten Grekli olan müdahalelerin yapılmaması durumunda kişilerin bünyelerinin zehirleneceği de eklenmesi gereken detaylardandır.
 • Karın kısmında meydana gelen normalin dışında bir şişlik de kendini gösteren detaylar arasında bulunmaktadır. Bu şeşliğin genel olarak apandisit bölgesinde yer alan iltihaplanma sebebi ile meydana çıktığı eklenmesi gereken detaylar arasında bulunmaktadır.
 • Aynı şekilde iltihabın sebep olduğu bir diğer nokta da ateştir. Yüksek ateş ile yukarıda belirtilmiş olan sorunların meydana gelmesi ile beraber daha fazla beklememeli ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Aksi takdirde hayati tehlikeye bile sebebiyet verebileceği belirtilmesi gereken detaylar arasındadır.

Apandisit patlaması riskleri nelerdir konu başlığı da en az belirtiler kadar önem arz etmektedir. Apandisit patlamasının insan vücudunda bir zehirlenmeye sebep olduğu tıp otoriteleri tarafından dile getirilmektedir. Kişilerin kısa bir süre içerisinde bir sağlık kuruluşuna gelmeleri ve eğer gerekli görülürse operasyona alınması gerekmektedir. Apandisit patlaması durumunda genel olarak ameliyat gerekli kılınmaktadır. Oldukça küçük bir alandan kesi yapılarak yarı açık bir biçimde yapılan ameliyatın iyileşme sürecinin de oldukça kolay bir biçimde geçtiği belirtilmelidir.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Apandisit tedavisi nasıl yapılır konu başlığı da bu belirtileri fark eden kişiler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Tedavinin yapılışı sırasında altı çizilmesi gereken temel safhalar;

 • Laparaskopik apendektomi
 • Elektif apendektomi
 • Bölgede yer alan iltihabın drene edilmesi ve daha sonrasında yoğun bir antibiyotik tedavisine başlanması
 • Göbekaltı median laparaskopi

Tedaviye ne denli erken başlanırsa elde edilecek olan verimin de o derece ön planda olacağı belirtilmelidir. Siz de kısa bir zaman dilimi içerisinde tedavinizi uzman ellerde yapabilirsiniz. Fakat bu konuda uyarı yapılması gereken en önemli nokta bitkisel tedavi yöntemleridir. İşin içerisinde iltihap söz konusu olduğu için vücutta bitkisel tedavilere karşı ters tepkiler meydana gelebilmektedir. Bu ters tepkiler ile beraber zehirlenmenin boyutu da artış gösterebilir. Akciğer kanserinin belirtileri yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Apandisit tedavisinin bu konuda uzmanlığını kanıtlamış olan kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Tedavinin son parçalarından biri olarak son dönemlerde çok tavsiye edilmese bile antibiyotik kullanımı ön plana çıkacaktır. Vücutta yer alan olumsuz belirtilerden daha fazla etkilenmemek için antibiyotik tedavisi bu rahatsızlığın olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.