saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Apse Ağrısı Nasıl Geçer?

Apse Ağrısı Nasıl Geçer?

Apse Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş apsesi diş kökünde ya da diş etinde enfeksiyondan dolayı meydana gelen bir sorundur. Genel olarak antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekse de acısının geçebilmesi için evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Karanfil ya da nar suyu gibi bu bitkisel yöntemleri uygularken doktorunuzun önerdiği tedaviyi de bırakmamanız, apsenin hızlı bir şekilde geçmesi açısından önemlidir.

Apse Oluştuktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş apsenizin hızlı bir şekilde geçmesini istiyorsanız aşağıda maddeler halinde söz ettiğimiz uygulamalara göz atabilirsiniz. Ancak apse çok kötü durumdaysa bunlar da iyi gelmeyebilir. Böyle durumlarda diş apsesi için antibiyotik tedavisi almanız ve bunu da mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde devam ettirmeniz gerekmektedir.

Şimdi ilk olarak bahsettiğimiz uygulamalara göz atalım:

  • İlk olarak apseler bazı bakteriler yüzünden olduğu için ağzınızı çok temiz tutmanız gerekmektedir. Bunun için de günde 2 kere diş fırçalamanız hatta mümkünse gargara yapmanız çok önemlidir. Apse olduğu zamanlarda diş fırçalarken apsenin olduğu yere dikkat etmelisiniz.
  • Sadece diş fırçalamak bazen yeterli olmamaktadır. Bunun için yarım çay bardağı ılık suyun içerisine 1-2 çay kaşığı tuz atıp güzelce karıştırdıktan sonra bu suyu gargara yapmalısınız. Gargara yaparken ağzınızın güzelce çalkalanmasına dikkat etmelisiniz. Tuzlu su ağızdaki mikrop ve bakterilerin kısa sürede ölmesini ve enfeksiyonun geçmesini sağlayacaktır.
  • Yemek yerken apsenin olduğu tarafı kullanmamaya özen gösterin.
  • Kesinlikle kürdan kullanma alışkanlığınızdan vazgeçip diş ipi kullanmaya başlayın. Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonların en büyük sebeplerinden bir tanesi de kürdan kullanmaktır.
  • Başta su olmak üzere bol bol sıvı tüketin ve çok sert yiyeceklerden de kaçının.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları özellikle antibiyotikleri saatinde ve düzenli olarak kullanın.

Bu uygulamalara dikkat ederseniz ve birkaç gün düzenli olarak uygularsanız diş apselerinize bağlı olarak gelişen ağrılarınızın da kısa süre içerisinde geçtiğini görebilirsiniz.

Apse Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Hastalarda apse oluşumu başladıktan sonra özellikle antibiyotik kullanmak istemeyen hastalar bitkisel olarak diş iltihabı ağrısı nasıl geçer diye sıkça sormaktadır. Bitkisel olarak diş ağrısına en iyi gelen şey nar suyudur. Nar suyunun anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Böylece hem diş ağrınızın hafiflemesine hem de apsenizin küçülmesine yardımcı olur. Doğal nar suyu bulamazsanız marketlerde satılan nar sularından da satın alabilirsiniz.

Nar suyundan sonra her diş ağrısında önerildiği gibi karanfili de önerebiliriz. Karanfil çiğnemek ya da en azından ağız içerisinde tutmak da apsenin kısa bir süre içerisinde geçmesini sağlamaktadır.

Apse ağrılarına iyi gelen başka bir besin ise sarımsaktır. Çiğ sarımsağın suyunu çıkardıktan sonra içerisine dilerseniz biraz da karanfil katıp apse olan yere uygulayabilirsiniz. Bu hem ağrınızı hafifletir hem de apsenin küçülmesini sağlar.

Hindistan cevizi yağı da apse ve apse ağrılarında çok etkili olmaktadır. Bunun için Hindistan cevizi yağını direkt olarak apsenin üzerine uygulayın ve 30 dakika kadar kalmasını sağlayın. Ardından mutlaka su ile gargara yaparak bu yağın atılmasını sağlayın yani yutmayın. Normalde zararlı değildir fakat 30 dakika boyunca apse üzerinde kalacağı için midenize zarar verme ihtimali olabilir bu nedenle yutmamalısınız.

Buz Tutmak Apse Ağrısına İyi Gelir Mi?

Diş iltihabı ağrısı nasıl geçer sorusuna en sık verilen cevap buz tutmaktır. Ancak doğru buz uygulaması yapmazsanız diş apsenizin patlamasına yani zarar görmesine neden olabilirsiniz. Buzun ağrılarınıza iyi gelmesini istiyorsanız 10 dakika tutup 10 dakika da dinlenmeye bırakmalısınız. Yani buz torbasını alıp saatlerce apsenin olduğu yerde tutmanız, apseye zarar verip ağrınızın ciddi anlamda artmasına neden olabilir bu nedenle çok dikkatli olmalısınız. Diş eti enfeksiyonuna ne iyi gelir. İlgili yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.