saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Arabayı (Otomobili) Kim Buldu?

05.11.2018
128
Arabayı (Otomobili) Kim Buldu?

Arabayı ilk defa yapan kişi en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Bundan dolayı arabayı ilk kim icat etti sorusu her zaman dile getirilir.

Araba Nedir?

Otomobil ismi de verilen araba, hem şehir içinde hem de şehir dışında kullanılan bir araçtır. İnsan ve yük taşımak için tercih edilir. Araçta bir motor aksamı söz konusudur. Motor gücünü, petrol, gaz, buhar ya da elektrik gibi enerji kaynaklarından temin etmektedir. Günümüzde birçok farklı araç modeli mevcuttur.

Arabanın İcadı

Arabanın icadı kısaca şöyledir; bu aracın yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi söz konusu. İlk etapta 1769 senesinde Nicholas Cugnot ismindeki bir Fransız, buhar makinesini araçta kullandı. Böylelikle ilk defa bir araba tasarlanmış oldu. Bu arabanın 3 tane tekeri vardı. Gücünü ise buhar ile çalışan bir kazandan almaktaydı. Araç saatte 4.5 kilometre gidebilme özelliğine sahipti. 1789 senesinde ise aracın ilk patentini alan kişi Oliver Evans oldu. Bu arabada ise ilk aracın aksine 4 teker bulunuyordu. Aynı zamanda tekerlekler pedallıydı. Böylelikle araç hem su içinde hem de karada gidebiliyordu. 21 tonluk ağırlığa sahip araç büyük bir ilgi gördü.

Richard Trevithick Buharla Çalışan Otomobili Buldu

İngiliz vatandaşı Richard Trevithick, ilk defa buhara çalışan bir araç geliştirdi. Sene ise 1801 yılıydı. Araçların çoğu birbirlerine benziyordu ve genellikle buhar ile çalışıyordu. Bundan dolayı daha farklı icatlar sonraki dönemlerde ortaya çıktı. Yaklaşık 60 yıl boyunca buharlı araçların yapılmasından sonra modern otomobili kim icat etti sorusu cevabını buldu.

İçten Yanmalı Motora Sahip İlk Araba

Bugünkü otomobillerin atası olarak kabul edilen ve son derece modern bir aksama sahip ilk araç ise Almanya’da icat edildi. Arabada yanmalı bir motor söz konusuydu. Bu motor içten yanmalı olarak dikkat çekiyordu. Mevcut icat ile çığır açan kişiler ise Karl Benz ve Gottlieb Daimler oldular. Zaten bu mucitlerin soy isimleri, dünyanın ilk arabalarının ismi de oldu. Daimler Benz, günümüzde Mercedes olarak bilinen markanın ilk halidir. Benzinli motorun gündeme gelmesi ile beraber Gottlieb Daimler, 1887 yılında ilk benzinli aracı icat etti. Avrupa’da yaşanan bu gelişmeden sonra yaklaşık 70 sene boyunca araçlar bu minvalde yapıldı. Avrupa, diğer kıtalara göre çok daha iyi bir durumdaydı.

Hitler Döneminde Yeni Araçlar Yapıldı

Dünyanın ilk arabası 1886 benz olarak tescillenmiştir. İkinci dünya savaşından önce Alman markaları, artık en çok kullanılan arabaları üreterek meşhur bir hale gelmişlerdi. Volkswagen ve Mercedes bu konuda başı çekiyordu. İki büyük dev marka, bir taraftan da savaş için tank motorları üretmeye başladılar.

Ford Öncü Oldu

Amerika’da da araç tasarımları ve icatları hızlı bir şekilde devam etti. Charles ve Frank ismindeki ABD’li iki kardeş, benzinle çalışan bir araba yapmayı başardılar. Ancak araba, atsız bir araca benziyordu. Bundan dolayı genel olarak dayanıksızdı. Bunun yanı sıra çok yavaş hareket ediyordu. Henry Ford ise bu konuda adeta bir çığır açtı ve arabaların hem tasarımını değiştirdi hem de onları çok daha hızlı bir hale getirdi. Ford bir marka haline geldikten sonra kuvvetli ve daha dayanıklı araçlar yapmak için çelik kullanmaya başladı. Çelik ile beraber araçlara olan ilgi arttı. Seri üretim ise otomobillerin fiyatlarını düşürmeye başladı. Böylelikle birçok kişi araç satın almaya ve bunları kullanmaya başladı.

Araba Markaları Nelerdir?

İlk araba ismi Daimler ya da Benz olarak tanımlanır. Günümüzde birçok farklı araç modelinin olduğunu görmekteyiz. ABD yapımı olan arabaların içinde Chevrolet, Cadillac, Oldsmobile, Buick ve Ford gibi isimler ön plana çıkmaktadır. Almanya, araç üretiminde en çok dikkat çeken isimler içinde bulunuyor. Alman araçları; Opel, Mercedes, Volkswagen, Opel olarak biliniyor. Avrupa’nın bir diğer ülkesi olan Fransa ise nispeten daha ucuza mal ettiği ve sattığı araçlar ile biliniyor. Peugeot, Citroen, Renault bunların arasında yer almakta. İtalya; hız tutkunları için ürettiği araçlar ile birçok kişinin ilgisini çekiyor. Ferrari, dünyanın en hızlı araçlarından birisi ve İtalya malı. Ayrıca Alfa Romeo e Fiat gibi markaları da unutmamak lazım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.