saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Arginine Nedir?

16.09.2018
137
Arginine Nedir?

Arginine Nedir?

Arginine ne işe yarar ; Arginin amino asit türlerinden biridir. Sığır eti olmak üzere pek çok hayvansal üründe vardır. Egzersiz performanslarına, kalp sağlığına ve zihinsel yeteneklere faydası vardır. Vücut, kendi başına üretemez. Bu nedenle dışarıdan temin edilmesi gerekiyor.

Arginine Yararları Neler?

Bağışıklık sistemi üzerinde birçok yararı olduğu gibi beyin fonksiyonlarının desteklenmesi açısından da yararları var. Özellikle enerji üretimi ve büyüme konusunda Arginine asidinin yararı bir hayli fazla. Arginine yararları şöyle sıralanabilir;

 • Kalp krizi riskinin azaltılmasında ve damar sertliğinin önlenmesinde bir hayli etkilidir.
 • Kan damarlarının onarılmasını destekler. İltihaplarla savaşır.
 • Kalp yetmezliği ve koroner arter hastalıklarında etkili olup kan basıncının düşürülmesinde yardımcıdır.
 • Bağışıklık fonksiyonunu arttırmakta olup böbrek fonksiyonlarının geliştirilmesinde son derece etkilidir.
 • Zihinsel kapasitesi geliştirmektedir. Atletik performansların da geliştirilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir.
 • Bunaklık ve hafıza kaybı gibi rahatsızlıklar içinde son derece etkili. İktidarsızlık, erektil fonksiyon bozukluğu, kısırlık gibi sorunların düzeltilmesinde kullanılır.
 • Soğuk algınlığının önlenmesinde de yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendiren Arginine, enfeksiyonların iyileştirilmesini destekler.

Arginine saça faydaları konusunda da birçok etkiye sahip. Saç dökülmelerinin önüne geçer. Ancak uzman kontrolünde kullanılması önerilir.

Arginine Zararları

Nitrik oksit adı verilen güçlü vazodilatörlerden biri olan Arginine, kan damarlarının açılmasında ve kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Fazla miktarda tüketildiğinde ise kan basıncının düşmesine neden olur. Kan damarları üzerindeki etkisi nedeni ile baş ağrılarına neden olabilir. Arginine zararları konusunda bunun yanı sıra kronik baş ağrılarını da tetikler. Özellikle migreni olan kişilerin dikkatli kullanması gerekiyor. Bir doktordan görüş aldıktan sonra tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Arginine Egzersiz Performansını Artırır Mı?

Kan akışını geliştirdiği bilinen Argininei kas ve eklem dokuları adına oldukça önemli bir amino asit. Eklem dokularına oksijen getirilmesini destekler. Dolayısıyla egzersizler açısından da bir hayli önemlidir.

 • Zayıf kan akışı ve eklem iltihabı olan hastaların ısı dolaşımının arttırılmasında etkilidir. Aralıklı olarak topallayan kişilere arginin takviyesi uygulanır. Bu durumda yürüme mesafesinde artış görülür. Daha az kas ağrısı yaşanmasını sağlar. Vücut tarafından büyüme hormonunun, kreatin ve L- glumat gibi amino asitlerinde arttırılmasında kullanılır.
 • Günde beş ve dokuz gram arasında arjinin takviyesi alan kişilerin büyüme hormon düzeylerinde de önemli artışlar gözlenir.
 • Vücutta bulunan kılcal damarlara etkisinden dolayı da dinlenirken kasların inşa edilmesini destekler.
 • İskelet kas sisteminin onarılmasında da bir hayli etkilidir.

Arjinin ne zaman alınmalı konusunda bir uzmanla görüşmeniz gerekiyor. Ancak genellikle bu egzersiz öncesi alınıyor. Uzmanlara göre yüksek yoğunluğa sahip egzersizlerde dayanıklılığı önemli derecede arttıran bir amino asit. 2010 senesinde Journal of Applied Pyhsiolohy adlı bir dergide yapılan araştırmaya göre; 19 ve 38 yaş arasında bulunan kişilere egzersizlerden bir saat önce kadar 6 gram L- arginin verilmiş. Sonuçlara bakıldığında arginin alan grubun %20’ye kadar daha uzun süre egzersiz yapabildiği kanıtlanmış.

Arginine Hangi Besinlerde Bulunur?

Bağışıklığı geliştiren, egzersiz performansını arttıran Arginine sağlıklı bir bedende bulunması zorunlu olan amino asit türlerinden biridir. Vücut içerisinde üretilebilir. Ancak ilave olarak birtakım besinler yolu ile de alınmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin vücutlarında bulunan arginine oranı düzenlidir. Çikolata, yer fıstığı, ceviz, bademi keçi boynuzu, soya fasulyesi, beyaz un, süt ve deniz ürünleri, et ve yulaf arginin içeren besinler arasında yer alıyor. Bu besinleri tüketerek vücudunuzda yer alan arginin amino asit miktarını arttırmanız mümkün olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.