saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Arpacığın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

23.09.2018
96
Arpacığın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Arpacığın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Arpacığa neden olan sebepler, ortaya çıkan belirtiler ve tedavi süreci birçok kişi tarafından önemsenmese bile kronik hale geldiği zaman hem günlük hayatı olumsuz yönde etkilemektedir hem de ilerleyen vadede enfeksiyonun farklı alanlara atlamasında bile rol sahibi olabilir. Bu nedenle halk arasında arpacık olarak nitelendirilen Hordeolum olarak tıbbi terim ile ifade edilen rahatsızlığın da tedavisi sırasında oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle göz gibi hassas bir organın etrafında meydana gelen iltihaplı dokudan hızlı bir biçimde kurtulmak için gerekli önlemler alınmalıdır.

Tıbbi Tedavisi Nedir?

Arpacık ilacı ezbere kullanılmaması gereken özellikle doktorun önerisi ile kullanılması önerilen ilaçlardandır. Aksi takdirde tıbbi tedavin olumsuz sonuçlanması dahi söz konusu olabilir. Kişilerin kısa bir süre içerisinde göz doktoruna görünerek hangi tedavi planının uygulanması gerektiği konusunda gerekli öneriler alınabilir. Bu noktada dikkate alınması gereken temel özellikle şu biçimde sıralanmaktadır;

  • İltihap söz konusu olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanan ilk adım olmaktadır.
  • Gözün ve göz kapağının bir radde daha rahat edebilmesi ve iltihabın kendini dışarı bırakabilmesi için sıcak pansumanlar da uygulanmaktadır. Sıcak pansumanlar aracılığı ile iltihabın dışarı çıkması ve gözün rahatlaması sağlanabilir. İltihabın göz kapağında ya da kirpik diplerinde kalması v birikmesi bu rahatsızlığın ciddiyetinin armasına sebep olacaktır. Sıcak pansuman yapılırken kullanılan bütün ürünlerin muhakkak temiz olması gerekmektedir. Aksi takdirde tedavi aşamasını sizin için daha acılı bir hale getirebilirsiniz.
  • Son çare olarak herhangi bir ilerleme kaydedilmezse bu alana minik bir diren açılarak iltihabın dışarı akması sağlanmaktadır. Uygulama sırasında sadece uyuşturucu bir krem kullanılmaktadır. Bu şekilde herhangi bir acı duymanız da söz konusu olmayacaktır. Bu noktada sıklıkla düşülen hata iltihap kaplı alanı evde yer alan imkanlar ile patlatmaktır. Bu şekilde hem göz sağlığınızı hem de genel sağlığınızı tehlikeye atacağınızın farkında olmalısınız. Herhangi bir yabancı cisim ile iltihabın dışarı çıkarılması söz konusu değildir.

Bu detaylar göz önünde bulundurulduğu zaman daha fazla ilerlemeden arpacığın ortadan kaldırılması mümkün kılınmaktadır.

Tıbbi tedavi uygulanmasına rağmen herhangi bir ilerleme kaydedilmediyse bu tanının yanlış koyulduğundan da şüphelenebilirsiniz. Özellikle kadınlarda arpacığın daha çok görülmesine neden olan kozmetik malzemelerin gözde birikebildiği bilinmektedir. Bu da arpacık semptomları ile kendini göstermektedir. Eğer bu tür bir durum söz konusu olursa göz kanallarınızı yıkatarak kirlerden uzman kontrolünde kurtulabilirsiniz. Bu soruna direkt olarak neden olan noktaya bakıldığı zaman göz makyajı ile uyumak ilk sırada yerini almaktadır.

Bitkisel Tedavisi Nedir?

Arpacık nasıl geçer bitkisel tedavi yöntemleri ile de sıklıkla geriletilebilen rahatsızlıklar arasında kendini göstermektedir. Çok kısa bir süre içerisinde tedavinin uygulanması ile göz sağlığına yeniden kavuşabilmektedir. Tabi ki söz konusu olan göz tedavisi olduğu için kullanılan ürünlerin göz sağlığını olumsuz yönde etkilemeyeceğinden de emin olmak gerekmektedir. Apandistin Belirtileri yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu tedavi süreci içerisinde en sık kullanılan bitkisel çözüm kesinlikle sarımsaktır. Bu bitkinin arpacık üzerinde bu denli kesin bir etkiye sahip olmansın sebebi doğal bir antibiyotik olmasıdır. Bu doğal antibiyotik ile gözde yer alan mikropların en aza indirilmesi mümkün kılınmaktadır. Uygulama sırasında göz kapağında tarifsiz bir yanma hissedebilirsiniz. Bunun oldukça doğal olduğu bildirilmelidir. Tamamen bitkisel kaynaklı olduğu için göze herhangi bir zarar vermeyecek sadece dönemsel bir yanma olacaktır. Uygulama sırasında sarımsak ikiye bölünmeli ve direkt olarak arpacık olduğu görülen alana uygulanmalıdır. Bu şekilde mevcut alanın mikroplardan arınması da mümkün kılınabilmektedir.

Ne Kadar Sürede Geçer? Tekrarlar Mı?

Arpacık ne kadar sürede geçer sorusu özellikle özel aktivitelerden önce bu tür bir sorun ile karşılaşmış kişiler tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Sizin bünyenizin direncine ve gözde oluşan iltihabın yoğunluğuna göre arpacık geçmekte ya da gerekli olan tedavi uygulanmazsa kendini göstermeye devam etmektedir.

Gözde arpacık nasıl geçer sorusunun yanıtını arayan kişilerin bir süre kozmetik ürünlerden uzak durması ve bu süreçte kullanılmış ve gözle temas etmiş olan kozmetik ürünleri de imha etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tek gözde olan iltihap diğerine de sıçrayabilmektedir. Ayrıca ek bir bilgi olarak stresli olan süreçlerde bu rahatsızlığın kendini çok daha sık gösterdiği de belirtilmelidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.