saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Asetonu Kim Buldu?

05.11.2018
145
Asetonu Kim Buldu?

Asetonu bulan kişi son derece merak edilen bir husus olarak dikkat çeker. Aseton, gündelik hayatta birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bundan dolayı aseton oldukça önemli bir maddedir. En fazla, ojelerin çıkarılması işinde tercih edilmektedir.

Aseton Nedir?

Aseton, kokusuz olan bir maddedir. Akışkan bir sıvı olarak dikkat çeker. Kimyasal yapısı ile bilinen aseton, kaynama noktası 56,3 derece olarak belirlenmiştir. Donma noktasına baktığımız zaman -95 derece gibi bir rakam karşımıza çıkmaktadır. Şiddetli yanıcı özelliğine sahip olan aseton; alkolle karışabilmektedir. Eter ve suya da dahil edilen asetonun kimya alanındaki ismi ise dimetil keton ya da propanondur.

Asetonu İlk Defa Kim Bulmuştur?

Asetonu ilk defa bulan kişi bir cumhurbaşkanıdır. İsrail devletinin ilk cumhurbaşkanı Chaim Weizmann Azriel, asetonu bulmuştur. Weizmann, 1874 senesinde, Rus Çarlığı olarak bilinen devletin Pinks kentinde doğmuştur. Üniversite eğitimini, Charlottenburg ve Darmstadt gibi okullarda tamamlamıştır. Bunun sonrasında ise Fribourg Üniversitesi’ne girmiş ve buradan kimyager olarak mezun olmuştur. Weizmann, Manchester ve Cenova gibi dönemin en iyi okullarında okutman olarak görev yapmıştır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Antibiyotiği Kim Buldu?

Weizmann, İngiltere’de bakteriyel fermantasyon sektöründe çalışmaya başladı. Bu alanda birçok önemli başarıya imza attı. Asetonun bulunması bu dönemin en önemli gelişmelerinden birisi oldu. İlk defa Weizmann adı verilen organizma, ünlü bilim adamı tarafından keşfedildi. Ancak bilim insanı tüm haklarını, o dönem bir şirkete devretmiştir. Weizmann, kendi ismini verdiği asetondan sonra İngiliz Deniz Kuvvetleri bünyesinde kurulan tüm laboratuarların genel direktörü oldu.

Weizman İsrail’in Kuruluşunda Çalıştı

Weizmann, sadece bilim adamı yönü ile ön plana çıkan bir isim değil. Daha önce düzenlenen siyonist kongrelerini kaçıran bilim insanı, sonraki kongrelerde ise çok büyük bir rol oynadı. İsrail devletinin kurulması için yayınlanan Balfour deklarasyonuna katkı yapan Chaim Azriel, bilimsel çalışmalarına da bir taraftan devam etti. 1934 senesinde bir araştırma enstitüsü kuran Weizmann, kimya alanında ve özellikle organik kimya konusunda başarılı işlere imza atmasını bildi.

Asetonun Yapısı Nasıldır?

Asetonun yapısı nasıldır noktasında aslında bu maddenin hem kanda hem de idrar içinde kullanıldığını görmekteyiz. Şeker hastası olan kişilerde bu maddenin oranı son derece fazladır. Özellikle hastalığın teşhis edilmesi sırasında idrardaki asetona bakılır. Kendisine has bir kokusu olan aseton, bu yönü ile yardımcı bir tetkik olarak karşımıza çıkar.

Asetonun Etkileri Nelerdir?

Asetonun etkileri dikkat çeker. Bu madde kan basıncını azaltmaktadır. Bunun yanı sıra his duygusun da köreltir. Ayrıca aseton, uyku ve sarhoşluk gibi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ancak sahip olduğu bu yanı, eterden daha azdır. Bazik bir ortam içinde aseton; brom, iyot ve klor ile karıştırıldığı zaman iyodoform, bromoform ve kloroform elde edilmektedir. Uyuşturucu olarak bilinen bir takım sulfonal grubu ilaçların içinde aseton çok kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise iyi bir çözücü olmasıdır.

Aseton Nerelerde Kullanılır?

Aseton, özellikle kozmetik sektöründe en çok kullanılan maddelerden birisidir. Kadınların çok sık kullandığı ojelerin çıkarılması aseton ile mümkündür. Pamuk üzerine damlatılan aseton sayesinde, ojelerden kurtulmak mümkündür. Kullanım alanı sadece bununla sınırlı değildir. Sanayi sektörü içinde de dikkat çekmektedir. Boyaların inceltilmesi bu anlamda ilk sırada gelmektedir. Ayrıca boyaların çözülmesi de yine aseton ile çok kolay olmaktadır. Hammadde üretiminde asetonun tercih edilmesi son derece yaygın bir işlemdir. Cam temizlemek için üretilen bazı karışımlarda karşımıza yine aseton çıkmaktadır. Asetonun bu anlamda bir temizleme maddesi olduğunu görmekteyiz.

Aseton Kullanırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Aseton, solunması tehlikeli olan bir maddedir. Çünkü vücut içinde toksit anlamda bir reaksiyonun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Koklanmaması tavsiye edilmektedir. Hem uçucu hem de yanıcı bir madde olan aseton, kimyevi özellikleri ile dikkat çeker. Ateşle bu maddeye yaklaşmak tehlike arz edebilir. Çocukların asetondan uzak tutulması çok önemlidir. Aseton kullanımı noktasında dikkat edilecek başka hususlar da söz konusudur.

Aseton ile çalışmak zorunda kalan kişilerin, mutlaka koruyucu bir ekipman sahibi olmaları lazımdır. Gözlük, maske ya da eldiven tercihi yapılarak asetonun sanayi alanda kullanılması daha mantıklıdır. Bu maddenin kesinlikle içilmemesi de tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.