saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Astigmatın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

23.09.2018
77
Astigmatın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Astigmatın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Astigmat sebepleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler tıbbi olarak refraksiyon kusuru kapsamı altında değerlendirilmektedir. Refraksiyon kusur denildiği zaman akla sadece astigmat gelmemelidir. Dikkate alınması gereken 3 kusuru;

 • Myopi
 • Astigmatizma
 • Hipermetropi

Bu kusurların tedavisi için farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Son senelerde en popüler olarak kullanılan yöntemin lazer ile göz çizdirme olduğu da belirtilmelidir. Lazer uygulamasının sadece güvenilir olan ve alanında marka yapmış kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde gözde görme kaybına varan sorunlar meydana gelebilmektedir.

Astigmat Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Noktalar

Astigmat nedir konu başlığı altında dikkate alınması gereken temel özellikler şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Bu rahatsızlıkta korneanın dikey eksenli olan kırma gücün daha fazla olmasından kaynaklandığı fark edilmiştir. Kırma güçlerinin yatay ve dikey minvallerde eşit olmaması sebebi ile sıklıkla meydana geldiği ve halk arasında da oldukça yaygın olduğu belirtilmelidir.
 • Görüntünün çok daha net algılanabilmesi için astigmatlı gözlerde uyum özelliğinin kendini doğal olarak çok daha fazla geliştirdiği görülmektedir. Yenidoğanlarda hiç olmayan bu uyum özelliği ilerleyen yaşlarda kendini göstermektedir.

Bu detaylara bakıldığı zaman aslında günlük hayatı ne denli derinden etkileyen bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Dış etkenler sebebi ile meydana gelmiş bir astigmat değilse genetik faktörlerin de kendini gösterebileceği belirtilmelidir. Genetik yatkınlığı olan kişilerin göz sağlığı konusunda ayrıca dikkati olmaları gerekmektedir.

Son senelerde göz kusurlarının bu denli artmasının temel sebepleri arasında telefon, bilgisayar, televizyon gibi cihazlara uzun saatler bakmak başta gelmektedir. Göz kusurlarının ortadan kaldırılması için bu izleme saatlerinin azaltılması ve göze dinlenmesi için zaman zaman tanınması gerekmektedir. Ancak bu şekilde gözde görme bozuklukları sebebi ile meydana gelen ağrılar en aza indirilebilir.

Astigmat Görüşü Hakkında İnceleme

Astigmat nasıl görür sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Astigmatlı hatlarda görüntü netlenememektedir. Aynı kameralarda olduğu gibi buğulu bir görünüm meydana gelmektedir. Bu sebeple astigmatı olan hastaları genellikle gözlerini kısarak netlemeye katkıda bulunmaya çalıştıkları fark edilmektedir. Görüşün bu şekilde olması tedavinin başlaması için yeterli olmayacaktır. Astigmatın tanısının tam olarak yapılması için uygulanabilecek olan yöntemler şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Skiaskopi
 • Otomatik refraktometre
 • Keratometri (Oftalmometri)
 • Görme keskinliği ölçme
 • Astigmatizma testi
 • Çift renk testi

Bu yöntemler ile kişilerin astigmat düzeyleri hakkında net bir bilgi sahibi olunabilmektedir. Bu şekilde hangi tür tedavinin uygulanacağı ile alakalı olarak da sorunsuz bir sistem kurulabilmektedir. Uygulanan yöntemlerin bazıları objektif bazıları da subjektif olarak sonuç sağlamaktadır. Özellikle objektif olan yöntemler bazında işlem gerçekleştirmek çok daha net sonuç verdiği tedaviyi de olumlu yönde etkilediği belirtilmelidir. Arpacığın Sebepleri yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Astigmat dereceleri farklılık gösterdikçe uygulanacak olan tedavide de değişim meydana gelmektedir. Bu derecelerin belirlenmesi için yukarıda net olarak sıralanmış olan yöntemler kullanılmaktadır. Tabi ki kullanılacak olan yöntem kadar uygulayacak olan kişinin de yetkin olması gerekmektedir. Ancak bu sayede değişmeyen net sonuçlar elde edilebilmektedir. Astigmat tedavisinde kullanılan yöntemlerden bazıları;

 • Gözlük;
 • Kontakt lens
 • Refraktif cerrahi
 • Flepli yöntemler
 • Fotoablasyon
 • Kornea çizme
 • Limbus Sklera kesisi

Bu yöntemlerin her birinin sadece uzmanlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde hali hazırda görme bozukluğu yaşayan bireyin hayatı çok daha zorlaşabilir. Hatta yanlış uygulamalar sonucunda görme bozukluklarının meydana geldiği de belirtilmelidir.

Son senelerde göz hastalıkları üzerinde yapılan operasyonların daha makul bir hale geldiği de görülmektedir. Özellikle kısa bir süre içerisinde hastalığın giderilmesi ve günlük hayata da devam etme şansının sunulması bu operasyonların çok daha sık tercih edilmesine sebep olmuştur. Tam da bu nedenle operasyon uygulayacak olan kliniğin düzgün seçilmesi gerekmektedir. Göz gibi kendini yenilemeyen bütün organlarda aynı özen gösterilmelidir. Astigmat nasıl düzelir konu başlığı altında ilk adım olarak gözlük kullanımı ile işe başlanabilir. Aksi takdirde astigmat seviyesi artmaya devam edecektir.  Çizme işlemleri sonrasında da belirli bir yaştan sonra bu hastalığın kendini yenileyebildiği de görülmektedir. Bu konuda net bir kanıt olmadığı için lazer ve kornea çizme işlemleri devam etmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.