saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Astım Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

23.09.2018
72
Astım Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Astım Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Astım sebepleri ve belirtileri nelerdir, tedavi süreci nasıl işlemektedir konu başlığı altında öncelikli olarak astımın türleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Astım türleri bu sağlık sorununun tetikleyicilerine göre değişim göstermektedir.

  • Alerjik astım
  • Alerjik olmayan astım

Uygun koşullar yaratıldığı zaman ve gereken tedaviler uygulandığı zaman alerjik astımın günlük hayatı çok kısıtlayan bir yönü olmadığı görülmektedir. Fakat alerjik olmayan astım hastalarının bu konuda çok daha dikkatli olmaları önerilmektedir.

Astım Türleri Hakkında İnceleme

Astım nedenleri türlere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak dikkate alınması gereken ana nedenler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Hava yollarında yer alan kronik ya da akut olarak ortaya çıkabilen inflamasyon olarak nitelendirilen bu rahatsızlık egzersiz ile tetiklenebilmektedir.
  • Ailesinin genetik haritasında astım olan kişilerin direkt bu rahatsızlığa maruz kalma olasılığının artış göstereceği de bilinmelidir. Özellikle alerjik astımın direkt olarak genetik aktarıma sebebiyet verdiği görülmektedir. Hatta alerjiyi tetikleyen materyallerde de çoğu zaman benzerlik söz konusu olmaktadır.
  • Sıcaklık değişikliklerinde ya da mevsimsel değişikliklerde bağışıklık sisteminin olumsuz etkilenmesi ile beraber astım nöbetleri kendini gösterebilmektedir.
  • Hava yollarında yer alan ve tıkanmaya sebebiyet veren herhangi bir nodül varsa bu durum da astımın tetikleyici sebebi olarak kişilerin karşısına çıkabilmektedir.

Bu detaylara bakıldığı zaman kişilerin günlük hayatında nasıl hareket etmesine kadar birçok notada kısıtlayıcı bir etki sahibi olduğu görülmektedir. Özellikle son senelerde sigara kullanımının artması ve kullanım yaşının da düşmesi ile beraber kişilerin astıma dönemsel de olsa yakalanma olasılığının artış gösterdiği fark edilmelidir. Astigmatın Sebepleri yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Astigmatın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Bazı astım türlerinin kendini göstermesi oldukça zor olmaktadır. Bu nedenle konunun uzmanları tarafından dikkate alınması ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde astımın türünün bulunması ya da doğru tedavinin uygulanması ile alakalı sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Bitkisel Tedavisi Var Mıdır?

Astımın bitkisel tedavisi sırasında net bir şekilde hastalığın ortadan kalkmasını sağlayacak herhangi bir bitkisel tedavinin söz konusu olmadığı bilinmelidir. Sadece bazı semptomların en aza indirilmesini sağlayan bitkisel unsurlar kullanılabilmektedir. Bunların başında kesinlikle kantaron yağı gelmektedir. Boğazda yer alan kaşınmaların ve gıcıkların en aza indirilmesi için doğal olarak evde yapılmış kantaron yapını kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

Nefes darlığının azaltılması için ve daha kolay nefes alınması için olabildiğince kokulu ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu ürünler ciğerlerde ekstra tıkanmalara ve solunum yolu daralmalarına sebep olabilmektedir. Fakat herhangi bir alerjiniz yoksa limon ve nane yağın hava yollarını açıcı bir özelliği olduğu da görülmektedir.

Bitkisel tedaviye ek olarak stresli ortamlardan tam olarak uzak durulması ile de semptomların en azından hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre astımı en şiddetli şekilde tetikleyen noktaların başında kesinlikle stres gelmektedir. Bu da hastalığın psikolojik bir bulgu ile de tetiklenebileceği daha net bir biçimde anlaşılmaktadır. Bitkisel tedavi yöntemlerinin yaşlılarda ve çocuklarda uygulanmaması tavsiye edilmektedir. Bu yaş gruplarının dirençlerinin çok daha düşük olması sebebi ile astımın yenilmesinden ziyade çok daha büyük sorunlara sebep olabileceği de belirtilmelidir.

Alerjik Astım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alerjik astım nedir konu başlığında kişilerin temel olarak bilmeleri gereken nitelikler;

  • Öncelikli olarak astım hastalarının neredeyse %60lık bir oranının alerjik astımdan muzdarip oldukları görülmektedir.
  • Polenlerden başlayarak akarlara ve ev tozuna kadar birçok sebep kişilerin astımını tetikleyebilmektedir. Bu nedenle özellikle bu dış etkene kontrollü bir biçimde maruz kalındığı zaman vücudun direnç çok düşük değilse bir bağışıklık geliştirmesi de zaman içerisinde söz konusu olabilmektedir. Tabi ki bu aşamaya kadar kişilerin ek takviyeler ile bedenlerini güçlendirmeleri gerekmektedir.
  • Astım tedavisinde hem oral ilaçlar hem de aşı kullanılabilmektedir. Aşının kullanılmış olduğu vakaların genellikle çocuk olduğu da görülmektedir. Çocuklar bu şekilde vücut olarak daha dirençli bir hale gelmektedir.

Astım tedavisi sırasında tıbbi yöntemlere öncelik verilmesi tavsiye edilmektedir. Alerjik astım konusunda alerjiye sebep olan unsurları hayatınızdan tamamen çıkarmanız bu hassaslığınızın seviyesini artıracak detaylar arasında bulunmaktadır. Örneğin kedi tüyüne alerjisi olan kişilerin bütün hayvanları hayatlarından çıkarmamaları hatta bunun tam aksine vücutlarına bu alerji ile yavaş yavaş alışmalarını sağlamaktadır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.