saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?

14.12.2018
46
Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?

Ayran diyeti, genel sağlık durumu iyi olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Programa uyulduğunda etkili biçimde zayıflama ve kilo vermeyi sağlar. Fakat diyette farklı besinlerin alınması olmayacağı için, dikkatli şekilde uygulanması gereklidir. Bu diyet genellikle 75 kg ve üzeri insanlar için uygulanabilir. Ve bu diyet uzmana danışarak yapılması gereklidir.

Ayran Diyeti Programı

Ayran çorbası diyeti ya da ayran diyeti olarak bilinen program şu şekilde uygulanır;

  • İlk Gün

Sabah Kahvaltısı: 3 su bardağı ayran

Öğle: 3 su bardağı ayran

Akşam Yemeği: 1 porsiyon ızgara tavuk ya da haşlama tavuk yağsız olarak tüketilmelidir ve yanında 3 su bardağı ayran içilmelidir.

  • İkinci Gün

Sabah Kahvaltısı: 3 su bardağı ayran

Öğlen: 3 su bardağı ayran

Akşam Yemeği: birkaç çeşit taze mevsim meyvelerden yapılmış, meyve salatası ve yanında 3 su bardağı ayran içilmelidir.

  • Üçüncü Gün

Ayran diyeti 3 günlük programda, 3. gün sabah 3 bardak yerine 2 su bardağı ayran içilmelidir.

Öğlen: Yine 2 su bardağı ayran içilmelidir

Akşam: Zeytinyağlı pişirilmiş herhangi bir sebze yemeği 1 porsiyon tüketilmelidir ve yanında 2 su bardağı ayran içilmelidir.

  • Gün

Sabah: 2 su bardağı ayran

Öğlen: Yine 2 su bardağı ayran içilmelidir.

Akşam yemeği: Haşlanmış mısır ve yanında 2 su bardağı ayran tüketilmelidir. Ayran detoksu zararları veya herhangi bir sağlık sorunu görülürse, diyet bırakılarak doktora başvurulmalıdır.

  • gün

Sabah: 2 su bardağı ayran

Öğlen: 2 su bardağı ayran

Akşam Yemeği: İstenildiği kadar sade soda ve 2 su bardağı ayran içilmelidir. Ayran diyeti 1 haftada 5 kilo verdiriyor gibi konuların herkeste aynı etkide olmayacağı bilinmelidir. Her metabolizmanın farklı olduğu ve fakat düzenli şekilde diyet listesine uyulduğunda, etkili şekilde kilo verdirdiği söylenmektedir.

  • Gün

Ayran diyetinin 6. gününde de sabah kahvaltısı ve öğle menüsünde 3 su bardağı ayran içilmelidir.

Akşam Yemeği: İstenildiği kadar bitki çayı tüketimi yapılabilir. Yanında 1 su bardağı ayran içilmelidir.

  • Gün

Ayran detoksu malzemeleri için sadece ayran gereklidir. Genel anlamda kolay ve pratik bir diyettir. Sadece yemek yememek ve farklı besinleri almamak gerektiği için çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Dolayısıyla uzman kontrolünde yapılması gereklidir.

Ayran diyetinin 7. gününde yine sabah ve öğle menüsünde 2 su bardağı ayran tüketilmelidir.

Akşam Yemeği: İstenildiği kadar çorba tüketilebilir. Çorbanın, bol sebzeli olması önerilir ve yanında 1 su bardağı ayran içilmelidir.

Ayran Diyeti İle Zayıflama

Ayran diyetinin zararları değerlendirilmeli ve sağlık açısından herhangi bir hastalık, sorun yok ise uygulanmalıdır. Ayran diyeti daha çok detoks türünde bir diyettir. Kilo vermede de etkili olduğu bilinmekte ve fakat her bünyede aynı kilo verdirmeyi sağlamamaktadır.

Genetik yapı, metabolizma, kilo fazlalığı ve diyete sadık kalınması gibi faktörlerin tamamı değerlendirilerek bir haftada 5 kilo vermeyi beklememek gereklidir. Ayrıca cinsiyet, fiziksel yapı yine farklılıklar gösteren unsurlar arasındadır.

Ayran Diyetinde Uyulması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle uzman kontrolünde yapılması gereklidir. Sağlıklı olmak, kilo vermekten daha önemli olduğu bilinmeli, sadece ayran ile beslenirken pek çok vitamin, protein, mineral ve karbonhidratların alınmayacağı için bedenin yorulacağı bilinmelidir.

Ayran diyetinin maksimum 1 hafta uygulanması ve diyet süresinin uzatılmaması gereklidir. Ayranlar az yağlı sütten yapılan yoğurtlardan tercih edilmelidir. Ayranların az tuzlu ya da tuzsuz olarak hazırlanması önemlidir. Ayran diyetini uygularken yeteli miktarda su tüketimine ve günde en az 2,5 litre su tüketmeye özen gösterilmesi gereklidir.

Diyet sonrasında da günlük su tüketimine dikkat edilmesi önem gerektirir.

Ayranın Faydaları Nelerdir?

Ayran, A, B12, D, B2, B6 vitaminleri içeren bedene detoks etkisi sunan faydalı bir içecektir. Ayran ayrıca protein açısından da oldukça zengin bir içecektir. Süt içerisindeki kalsiyum değerleri ayranda da bulunur. Kalsiyum, sağlıklı kemik gelişimi ve diş sağlığı açısından çok değerli bir elementtir. Ayran, bağırsak florasının güçlendirilmesinde ve bağırsakların, sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkilidir.

Ayran, zengin elektrolit içeren, sindirim bozukluklarına iyi gelen, besin içerikli bir içecektir. Ayran diyetinin de zayıflamada etkisi ve hızlı sürede kilo verdirmede etkisi büyüktür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.