saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

24.01.2019
33

ayvanın faydaları nelerdir, ne kadar tüketilmelidir? ayvada hangi vitaminler bulunur hangi hastalıklara iyi gelir ? ayva çekirdeğinin faydası nedir? ayva tatlıları çeşitleri nelerdir? ayva hangi mevsimde yetişir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva bitkisinin insan sağlığına olan faydalarının ne olduğu insanlar tarafından sıkça araştırılan konuların başında gelir. Ayva meyvesi insanın aklına gelebilecek neredeyse her vitamini içerisinde barındırır. Özellikle bağışıklık sistemi için son derece faydalı olduğundan kişileri hastalıklardan korur. Tüketimi farklı şekillerde olabilmektedir. Ayvanın çayı da yapılarak kış aylarında sıcak sıcak içilebilir.

Ayva Nerede Yetişir?

Ayva meyvesinin ana vatanının Türkiye olduğu bilinmektedir. İran’da da yetiştiği bilinmektedir. Dünyanın ayva ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 35 i nin Türkiye tarafından sağlandığı bilinmektedir. Türkiye’de özelikle Sakarya ve çevresinde ayva meyvesi yetişir. Yalnızca Sakarya’da yılda 610 bin ton ayva veren ağaç olduğu tespit edilmiştir.

Buna ek olarak İzmir, Zonguldak, Manisa ve Marmara Bölgesinde’de ayva ağaçları yer almaktadır.

Ayvayı Nasıl Tüketmeliyiz?

Halk arasında ayvanın çok olmasının kış mevsiminin sert geçeceğine dair bir alamet olduğu söylenmektedir. Ayva yiyerek kış aylarında özellikle yayılan grip ve benzeri hastalıklardan korunmak mümkün olur. Ayvayı hem meyve halinde hem de yemeklerde garnitür olarak tüketmek mümkündür. Ayva nasıl tüketilmeli diye merak ediyorsanız, damak tadınıza göre ayva reçeli yapabilir, garnitür olarak yemek yanına koyabilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Burada doğru veya yanlış yoktur, kişiler dilediği gibi kullanabilirler.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Meyveler insan sağlığı için önemli rol oynarlar. Mutlaka günde 1 porsiyon kadar mevsim meyvelerinden tüketmemiz gerekir. Ayva özellikle kış mevsiminde tüketimi yapılabilecek en faydalı meyvelerden bir tanesidir. Ayvanın faydaları maddeler halinde nedir diye merak ediyorsanız hemen söyleyelim:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Kalp sağlığına fayda sağlar,
 • Vücutta biriken toksin maddelerin atılmasını kolaylaştırır,
 • Enerji ve canlılık verir,
 • Deri sağlığına faydalıdır,
 • Karaciğerde detoks etkisi yaratır.

Ayvanın İçerisinde Bulunan Maddeler Nelerdir?

Ayva meyvesinin insan sağlığına son derece faydalı olmasının sebebi, ayvanın içerisinde yer alan bir takım aktif maddelerdir. Peki bu maddeler nelerdir? Bu maddeler arasında:

 • Çinko,
 • Demir,
 • Potasyum,
 • Sodyum,
 • Bakır,
 • Fosfor,
 • Selenyum,
 • A vitamini,
 • B vitamini,
 • C vitamini yer almaktadır. İşte ayva meyvesi faydalarını içerisinde bulunan bu maddelerin varlığına borçludur.

Ayva Sadece Meyve Olarak Mı Tüketilir?

Elbette hayır! Ayvanın hem kendisinden meyve olarak, hem suyunu sıkarak meyve suyu olarak, hem de çekirdeğini ilaç niyetine tüketebilirsiniz. Ayvanın her bir yerinin farklı farklı faydaları vardır. Özellikle ayvanın çekirdeğinin faydaları sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kışın çetin hastalıklarından koruma sağlamanız mümkün olur. Daha az grip, bulantı, baş ağrısı gibi şikayetleriniz olur.

100 Gr Ayvanın Besin Değerli Ne Kadardır?

Ayva meyvesi faydaları saymakla bitmeyen bir meyvedir. 100 gr bir ayva adeta bir ilaç gibidir. Besin değerlerine bakacak olursak:

83 gr su,

57 Kalori,

0.1 yağ,

17 gr fosfor,

197 mg potasyum,

4 mg sodyum içermektedir.

100 Gr Ayva Meyvesi Günlük İhtiyaçların Hangilerini Karşılamış Olur?

100 gr ayva yiyen kişiler günlük c vitamini ihtiyaçlarının yüzde 25 ini, K vitamini ihtiyacının yüzde 2 sini, A ve D vitaminleri ihtiyaçlarının yaklaşık olarak yüzde 2 sini karşılamış olurlar. Hamile olan anne adaylarına bol miktarda C vitamini yenilmesi önerilir. Hamilelikte ayvanın faydaları da işte buradan gelmektedir. Anne adayı yalnızca bir tane ayva yiyerek alması gereken önemli miktarda C vitaminini almış olur.

Enfes Ayva Çayı Tarifi

Ayva çayı nasıl yapılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Ayva çayı sayesinde ayvanın faydalı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Ayva çayı yapmak için bir demlik içerisinde önce ayvayı haşlayın. Daha sonra ayva yapraklarının üzerine bir miktar su ekleyin. Demlenmesini bekleyin ve sıcak olarak tüketin. Dilerseniz ayva çayının içerisine bal ve tarçın da ekleyebilirsiniz. Bu durumda çayınız acımsı tattan kurtularak daha şekerli bir tada sahip olur.

Ayva Yaprağından Gelen Doğal Sağlık Mucizeleri

Dilerseniz ayva çayını ayvanın kendisinden değil, ayvanın yaprağından da yapabilirsiniz. Aynı zamanda ayva yaprağını salatalarınızın üzerine, yemeklerinizin içine ekleyebilirsiniz. Ayva yaprağının en az ayva kadar faydalı olduğu bilinmektedir. Ayvanın yaprağının faydaları arasında en bilinenler:

 • Hafızayı güçlendirir,
 • Cinsel performansı artırır,
 • Varislere iyi gelir,
 • Kalbin ritimlerini düzenler,
 • Yorgunluğa bitkinlere karşı birebirdir,
 • Göz enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar,
 • Hamile olan anne adaylarında doğumun kolaylaşmasını sağlar.

Ayvanın Zararları Da Var Mıdır?

Eet. Ayvada dahil olmak üzere her besin aşırı tüketildiği zaman bazı yan etkileri olur. Ayva da fazla tüketilirse yan etkiler görülmesi olasılıdır. Bu etkilerden kaçınmak için ayva tüketim miktarına dikkat etmek gerekir. Alerjik reaksiyon gösterdiyseniz, ayvadan kaçınmalısınız. Bununla birlikte ayvanın zararlarından sakınmak isteyen kişiler ayvanın çekirdeğini çiğ olarak tüketerek ayvanın zararlarından kendilerini büyük ölçüde koruyabilirler.

Kimler Ayva Tüketimi Konusunda Dikkatli Olmalıdır?

 • Hamile olan anne adaylarının ayva tüketmeden önce bir doktor onayı almalarında fayda vardır.
 • Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz, ayvayı sınırlı miktarda tüketmelisiniz.
 • Eğer bağırsaklarınızda problem var ise, ishal ya da kabız iseniz, ayva yememelisiniz. Bağırsak probleminiz geçtikten sonra dilediğiniz kadar ayva tüketebilirsiniz.
 • Sindirim hastalığı olan kişiler de ayvadan uzak durmalılardır.

Bütün Sorunlarınıza Çözüm Olacak Enfes Ayvalı Ihlamur Çayı Tarifi

Bu çay tarifi pek çok hastalığa karşı koruyucu etkiye sahip. Bu nedenle özellikle kış aylarında günde 2 bardağı aşmamak kaydı ile u çayı tüketebilirsiniz. 4 su bardağı suyu demliğin içine koyun ve içerisine 3 tutam kadar ıhlamur ekleyin. 2 dk kaynatın ve üzerine tarçın ekleyin, altını söndürün.

Ayrı bir demlik içerisinde ayva haşlayın. Orta boy bir elmanın yarısı yeterli olacaktır. Fakat dilerseniz bir büyük boy ayva da haşlayabilirsiniz. Ayvayı haşlamadan önce ayvayı parçalara bölmeniz, ayvanın pişmesini kolaylaştıracaktır.

Ayvanın piştiğinden emin olmak için içerisine bıçak ya da kürdan sokarak ayvanın piştiğinden emin olmanız gerekir. Ayvalar piştikten sonra ıhlamurlu olan karışımın içerisine ayvayı koyun ve 10 dk kadar daha kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve 5 dk dinlendirin.

Bu çayı yemeklerden sonra tüketebilirsiniz. 2 bardağı gün içerisinde aşmamanız önerilmektedir. Afiyet olsun.

Balgamı Sökmek İçin Ayvadan Gelen Tedavi

Balgam probleminden şikayetçi olan kişiler de ayva ile dertlerine derman buluyorlar. Bunun için bir orta boy ayvayı güzelce yıkayın. Dilediğiniz şekilde küçük parçalara ayırın. Para para doğrayabilirsiniz. Daha sonra bir tavanın içine tereyağı ekleyin ve yağın kızmasını bekleyin. Kızan yağın içine ayva dilimlerini ekleyin. Bir yüzü piştikten sonra diğer yüzünü de kızartarak pişirin.

Bu tarifi her sabah kahvaltıdan sonra düzenli olarak uygulamanız gerekiyor. Tedaviden sonuç alınması için en az 2 ay kadar bu karışımı içmeniz önerilir. Bu sayede balgamınızın söküldüğüne şahit olacaksınız.

Ayva Tedavi Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hastalıklarınıza çözüm bulmak için uzman doktora görünün, ayva tedavilerini doktor onayı olmadan uygulamayın, riskli kişiler arasında yer alıyorsanız faydalı olduğu söylense de ayva yemeyin, alerjiniz varsa ayva meyvesinden tamamen uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.