saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

B12 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

16.09.2018
126
B12 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B12 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B12 vitamini bulunan yiyecekler genellikle et ürünlerinden oluşur. Sığır eti, dana eti, kıyma eti, kaz ciğeri gibi besinler B12 vitamini bakımından bir hayli zengin. Bunun yanı sıra peynir ve yumurta, deniz ürünleri de B12 ihtiyacınızı karşılayacak olan gıdalardandır.

 

B12 Vitamini Ne İşe Yarar?

Kan hücreleri ve sinir hücreleri B12 vitamin eksikliği olması durumunda hasar görür. Hücrelerin ihtiyacını karşılayabilecek kadar B12 vitamini olmayanların kan hücrelerinde üretim yavaşlar. B12 vitamini ne işe yarar diye merak ediyorsanız; bilgi üretme, saklama, aktarma gibi süreçlerin kontrol edilip iyileştirilmesi adına oldukça önemli bir vitamin türüdür. B6 vitamini ne işe yarar iligli yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Suda çözünebilen bir vitamin olup sinir sistemi sağlığı, kırmızı kan hücresi yapımı ve beyin fonksiyonları için oldukça önemlidir. Besinler ile alınan B12 vitamini sindirim esnasında mide asidinin etkisi ile proteinden ayrılır. Daha sonra bağırsaktan kan dolaşımına geçer.

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

B12 vitamini insan vücudunda gerekli miktarda üretilemez. Sadece ince bağırsaklarda üretilmektedir. Bu nedenle de üretilen miktar yeterli değil. Mutlaka dışarıdan alınan takviye besinler ile dengelenmelidir. Kişilerin fiziksel durumlarına göre almaları gereken B12 miktarı da değişir. Çocukluk dönemi adına alınması gereken B12 vitamin miktarı 3 mikrogramken, hamile olan kadınlarda bu miktar 4 mikrograma kadar yükselir. B12 vitamin eksikliği belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Gerginlik, depresyon ve sürekli yorgunluk hissi.
  • Bacaklarda ve kollarda görülen uyuşma, kasılmalar.
  • Görme bozukluğu, renkte solma ve ciddi kilo kaybı.
  • Dilde şişkinlik oluşması ve pütürlü olan dokunun düzleşmesi.
  • Algılamada ve hafızada gerileme, konsantrasyonda görülen zayıflık.
  • Güçsüz hissedilmesi ve nefes darlığı çekilmesi.

B12 Vitamin Eksikliği Nelere Yol Açar?

Genel olarak B12 vitamin eksikliğinin zararları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Başlangıç aşamasında birtakım belirtileri fark etmeniz mümkün. Hafif depresyon hali, uyuşmalar, mide bulantısı ve unutkanlık başlar. Ancak önlem alınmadığı taktirde daha ciddi problemlere yol açacağını belirtmek gerekir.

  • Erken bunama, unutkanlık, uyuşma ve nörolojik sorunlar B12 vitamin eksikliği sonucunda yaşanır.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması da B12 eksikliği sonucunda yaşanır. Dolayısıyla hastalıklara karşı da direnç azalır.
  • Prostat, kolon ve akciğer kanserlerine yakalanma riski oldukça yüksektir. Hücre yenilenmesi yavaşlar ve cilt hastalıkları ortaya çıkar.
  • Kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı olumsuz etkileyerek kısırlığa neden olur. Bunun dışında ise kalp hastalıklarını da tetikler.

B12 vitamin hapı doktorlar tarafından uygun görüldüğünde B12 vitamini eksik olan kişilere verilir. Genellikle bebekler 6 aya kadar; 0.4 mg, bebekler 6 ay – 1 yıl arasında 0.5 mg, 4-8 yaş arasındaki çocuklar 1.2 mg kadar, 9 -13 yaşındaki çocuklar ise 1.8 mg kadar B12 vitamin dozu kullanır.  Gençlerde ve yetişkinlerde doz miktarı 2.8’e kadar çıkmaktadır. Doktorla görüşme sağladıktan sonra B12 vitamin hapı kullanılabilir.

B12 Vitamini Bulunan Yiyecekler

Beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmek ve kan hücrelerini arttırmak üzere iki görevi olan B12 vitamini bulunan besin maddeleri;

Süt ve Süt Ürünleri: Özellikle yoğurt ve süt B12 vitamini bakımından oldukça yüksek gıdalar. Bunun yanı sıra kefirde yapısında B12 vitamini yer alan gıdalardan biri.

Yumurta: Tavuk, ördek ve kaz yumurtalarında hatrı sayılır zenginlikte B12 vitamini bulunuyor.

Ciğer: Koyun, dana ve kuzu ciğeri B12 vitamini bakımından bir hayli zengin gıdalardır.

Balık: Uskumru, somon, lüfer, ton B12 vitamini bulunan yiyecekler arasında yer alıyor.  Ayrıca da Omega3 bakımından zengin olmaları nedeni ile doktorlar tarafından tavsiye edilir.

B12 içeren kuruyemişler; fındık, yer fıstığı ve badem. Bunun yanı sıra ay çiçeğinde de yüksek oranda B12 vitamini bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.