saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

16.09.2018
159
B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B17 vitamininin bulunduğu yiyecekler sayesinde günlük olarak vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı karşılarken bir yandan da vücudunuzu kansere karşı koruyabilirsiniz. Amigdalin olarak da bilinen bu vitamin türünün kanseri önlediği kanıtlanmış ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği de görülmüştür. Bu nedenle özellikle kırmızı meyveler ve meyve çekirdeklerinde bulunan vitamin B17’nin tüketimi vücut sağlığı açısından önemlidir.

B17 Vitamini Hangi Meyvelerde Bulunur?

Genellikle B17 vitamini meyvelerde bulunmaktadır. Kolayca bulabileceğiniz ve B17 vitamini olan meyveler aşağıda maddeler halinde verilmiştir: B12 vitaimini hangi meyvelerde bulunur. İlgili yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Böğürtlen
 • Yaban mersini
 • Kiraz
 • Üzüm
 • Mürver
 • Bektaşi üzümü
 • Dut
 • Çilek
 • Ayva
 • Ahududu

Buradan da anlayacağınız gibi B17 vitamini ağırlıklı olarak kırmızı meyvelerde bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsimlerinde bu meyveleri tüketerek vücuttaki B17 oranınızı arttırabilirsiniz.

B17 Vitamini Hangi Çekirdeklerde Bulunur?

B17 vitamini meyvelerde olduğu gibi bazı meyvelerin çekirdeklerinde de sıklıkla bulunmaktadır. O meyve çekirdekleri ise şu şekildedir:

 • Elma çekirdeği
 • Kayısı çekirdeği
 • Kiraz çekirdeği
 • Nektarın çekirdeği
 • Armut çekirdeği
 • Kabak çekirdeği
 • Erik çekirdeği

Bu meyvelerin çekirdeklerini elde edebilmek için meyveleri tükettikten sonra çekirdeklerini saklayıp kurutabilirsiniz. Daha sonra da farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Mesela kiraz çekirdeğini kuruttuktan sonra bir bardak su içerisinde kaynatıp suyunu içmek B17 açısından çok faydalıdır. Yani direkt olarak katı halde tüketmeniz gerekmemektedir dilerseniz bitki çayı haline getirip o şekilde de tüketebilirsiniz. Ancak marketlerde satılan bitki çaylarından almak yerine mutlaka meyveleri taze olarak aldıktan sonra çekirdeklerini kullanmalısınız.

B17 Vitamini Zararlı Mı?

Pek çok vitaminde olduğu gibi B17 vitaminini fazla tüketmek de bazı sorunlar doğurabilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, B17’yi çok fazla tüketirseniz siyanür zehirlenmelerine yol açabileceği sonucuna varılmıştır. Siyanür zehirlenmesi nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku hali gibi pek çok belirti ile kendini gösterebilmektedir. Eğer fazla miktarda B17 vitamini içeren yiyeceklerden tükettiğiniz zaman saydığımız belirtilerden şikayetçi olursanız hemen bir doktora görünmeli ve şikayetlerinizi belirtmelisiniz.

B17 vitamininin zararlarının sebep olduğu sorunlar genel olarak bu şekillerde kendini belli etmektedir. Her ne kadar çok yararlı da olsa bu yarar tamamen tüketme miktarınıza bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle yalnızca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar bu vitamini tüketmelisiniz.

B17 Vitamini Kanseri Önlüyor Mu?

Her vitamin türü gibi B17 vitamininin de yararlı olduğu pek çok nokta vardır. Bunların en yaygın bilineni ise kanserdir. B17 vitamininin bazı kanser türleri üzerinde çok etkili olduğu pek çok doktor tarafından savunulan bir durumdur. Hatta bazı doktorlar aslında kanser diye bir hastalık olmadığını ve bu durumun vitamin eksikliğinden kaynaklı olduğunu söylemektedir.

Bu doktorlara göre B17 vitamini kanseri yalnızca önlemekle kalmayıp, kanser hastalarına da enerji veren ve hücrelerinin kısa bir süre içerisinde yenilenmesini sağlayan bir vitamin türü olarak bilinmektedir.

B17 vitamini yukarıda söz ettiğimiz meyve ve bazı meyvelerin çekirdeklerinde bolca bulunmaktadır. Bunların haricinde kaju, ıspanak, pancar, tatlı patates, bezelye ve nohut gibi besinlerde de B17 bulunduğu bilinmektedir. Bunların bir kısmı normalde de tüketilen gıdalar olsa da eğer kansere karşı savaş açmak istiyorsanız, bu listede yer alan diğer gıdalardan da tüketebilirsiniz.

Tabii kansere faydası var diye çok fazla tüketmemek de gerekiyor. B17 vitamininin fazla alındığı zaman siyanür zehirlenmesine yol açtığından söz etmiştik. Bu nedenle özellikle kanser hastasıysanız, doktorunuza danışmadan herhangi bir şey yapmamalısınız. Yani tabii ki bu gıdaları tüketmelisiniz fakat aşırıya kaçmamak amacıyla doktorunuz ile iletişim halinde olmanız ve o şekilde tüketmeniz daha mantıklı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.