saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

B2 Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

17.12.2018
41
B2 Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

B2 vitamini görevleri ve vücuda sağladığı faydalar nispetinde oldukça önemlidir. B grubu vitaminlerinden biri olan B2 vitamini, suda erime özelliğine sahip, vücudun büyük ölçüde enerji üretiminde etkili olan ve sinir hücrelerini yapılandırıp, koruyan bir vitamindir. Suda erime özelliğine sahip ve depolanmayan bu vitamin, günlük olarak gıdalarla ya da doktor kontrolünde ilaç takviyeleriyle alınmalıdır. İleri derecede B2 vitamin eksikliği görülen kişilerin, özellikle sinirsel hastalıklara yakalanma riski, diğer kişilere göre daha fazladır. B2 vitamini, bilimsel olarak riboflavin olarak anılmaktadır. Bilimsel adında yer alan maddelerin, ısı, ışık ve suya karşı güçsüz oluşu bu vitaminin, vücutta azalmasına neden olabilmektedir.

B2 Vitamininin Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar?

B2 vitamini, yeterli ve düzenli olarak alınırsa, birçok hastalıktan vücuda korunmasını sağlayabilir. B2 vitaminin, sağladığı en büyük fayda ise, şüphesiz ki, karbonhidrat, yağ ve proteinin, enerjiye dönüştürülme işlemine yardımcı olmasıdır. Vücudun enerji üretimini sağlayan en önemli vitamin, B2 vitaminidir. B2 vitamini faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir, kısaca bakacak olursak;  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. B1 Vitamini Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Enerji üretimi sağlar
 • Vücutta zaman zaman antioksidan görevi görür
 • Cilt sağlığını korur
 • Sinir sistemini düzenler
 • Hücrelerin düzgün çalışmasında etkilidir

B2 vitamini bu faydaların yanı sıra diğer birçok B vitamini gibi göz sağlığı ve beyin fonksiyonları için elzem bir vitamindir.

B2 Vitamin Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Yanlış beslenmeden ve zararlı maddelerin aşırı tüketiminden kaynaklı olarak, B2 vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar;

 • Çeşitli cilt problemleri (kalıcı lekeler, geç iyileşen yaralar vb.)
 • Kansızlık
 • Sinir sisteminde görülen bazı bozukluklar
 • Görme bozuklukları

B2 eksikliğinin sebep olduğu bir diğer önemli rahatsızlık ise; bilhassa gelişme çağındaki çocuklarda, yavaş büyüme ve gelişme gözlemlenmektedir. Bu hastalıklardan korunmak ve birçoğunun tedavisi için B2 vitamin takviyesi tedavisi uygulanabilmektedir. Bu hastalıklar dışında sıkça rastlanan önemli bir rahatsızlıkta; kanserdir. Bu durum sanıldığının aksine B2 vitamin eksikliğinden değil, aşırı derecede B2 vitamini tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Az tüketiminin sebep olduğu birçok hastalıkla birlikte çok tüketimi de oldukça büyük hasarlar verebilir. Bu nedenle dozunda kullanım uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

B2 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B2 vitamin eksikliğinden kaynaklı olarak çeşitli hastalıkların görülebileceği bilinmektedir. B2 vitamin eksikliğinin yanı sıra vücutta haddinden fazla B2 vitamini bulunması da hemen hemen aynı belirtileri gösterebilir. Genel olarak B2 vitamin eksikliği yaşayan kişilerin sahip olduğu belirtiler şunlardır;

 • Sindirim zorluğu
 • Yeme, içme, yürüme ve görme gibi temel fonksiyonlarda yavaşlama
 • Vücutta geçmeyen yara ve lekeler
 • Unutkanlık ve bunalım
 • İdrarda açık sarı renk gözlemlenir

Başlıca B2 vitamini eksikliği belirtileri bu şekildedir. Bu belirtilerden birine ya da bir kaçına sahipseniz, mutlaka doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Başlarda hafif ve önemsenmeyen belirtiler ilerleyen zamanlarda, ağır hastalıklara dönüşebilmektedir. Bu nedenle B2 vitamin eksikliği ihmal edilmemesi gereken önemli bir rahatsızlıktır.

B2 Vitamini Günlük Tüketim Önerisi

B2 vitamini, kolay eriyen ve kaybolan özelliklere sahip olması nedeniyle, günlük olarak uygun miktarlarda, doğal gıdalardan ya da doktor tavsiyeli ilaçlarla alınmalıdır. B2 vitamini ilaçları genellikle kısa sürede etkili ve faydalı olabilmektedir. Ancak B2 vitamin eksikliği baş göstermeden önce düzenli ve tavsiye edilen gıdalar tüketilirse, ilaç tedavisine gerek kalmadığı gibi, B2 vitamin eksikliğinden kaynaklanan birçok hastalığında önüne geçilmiş olur. B2 vitamini; çocuklarda: 0,5 – 0,9 mg günlük tüketim tavsiye edilirken, yetişkinlerde: 1 – 1,3 mg olarak önerilmektedir. Ciddi sağlık sorunları olan ve vitamin eksikliği yaşayan kişilerin, bu tavsiyelere uymadan önce doktoruna danışması gerekmektedir. Olası olumsuz sonuçlar, yanlış tüketimden kaynaklı olarak kısa süre içinde görülebilir.

B2 Vitamini İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

B2 vitamini yönünden zengin ve günlük tüketime uygun birçok gıda vardır. Bu gıdaların başında; protein ve karbonhidrat seviyesi yüksek ürünler gelmektedir. Aynı zamanda B2 vitaminine sahip besinlerin düzenli tüketilmesi, fiziksel birçok hastalığı önler ve vücut fonksiyonlarını düzenlemektedir. B2 vitamini içeren besinler;

 • Peynir, yumurta, süt, yoğurt (keçi peyniri ve sütü önerilir)
 • Badem ve buğday
 • Ispanak, mantar, soya fasulyesi
 • Kırmızı et ve balık

B2 vitamini yönünden zengin ve günlük en az birinin tüketilmesi gereken temel gıdalar bu şekildedir. Doktor tavsiyesine bağlı kalarak sizin için ideal tüketim önerisini mutlaka doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.