saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

B3 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

16.09.2018
100
B3 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B3 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

B3 vitamini olarak da bilinen Niasin, vücudunuzun her parçasının düzgün çalışmasını sağlar. B3 vitamininin bulunduğu yiyecekler kolesterolü düşürmeye, artrit ve beyin fonksiyonlarını hızlandırmaya yardımcı olur.  Ancak, büyük dozlar alırsanız ciddi yan etkilere neden olabilir; düşük kardiyovasküler riskleri artırabilir ya da kolesterolü hızlıca yükseltebilir.

B3 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

B3 vitamininin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağladığı için vücudumuzun olmazsa olmaz vitaminleri arasında yer almaktadır.

 

 • B3 vitamininin önemli bir diğer görevi de vücudumuza aldığımız karbonhidrat, yağ ve proteinin vücudumuzda kullanılmasını sağlamasıdır. Yani bu besinler vücuda girdikleri zaman kontrol edilmezlerse direkt olarak atılabilir ya da kullanılmadan depolanabilirler. Bu nedenle doğru bir şekilde kullanılabilmeleri için B3 vitamini etkin rol oynamaktadır.
 • Bazı besinlerin parçalanmasına yardımcı olarak enerji üretimine de yardımcı olur.
 • Kan dolaşımındaki etkisi de büyüktür. Kan basıncının düzenlenmesini sağlayarak kan dolaşımına katkıda bulunur.
 • Kolesterol hastalarının B3 vitaminini kullanması çok önemlidir çünkü kolesterolü düşürme etkisi bulunmaktadır.
 • Cinsiyet hormonlarının sentezinde görev alır.
 • Şizofreni gibi bazı psikolojik rahatsızlıkların önlenmesini ya da tedavi edilmesini sağlar.
 • Zihinsel gelişim üzerinde de etkilidir.

B3 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Eğer vücudumuzda B3 vitamini yeterli değilse bu durum kendini bazı şekillerde belli eder. Mesela ilk olarak depresyon, yorgunluk ve hafıza problemlerinin yaşandığı bilinmektedir. Bunlara ek olarak vücuda alınan besinler doğru bir şekilde kontrol edilemediği için mide ve bağırsaklarda da sorunlar görülebilir.

Bazı doktorlar tarafından deride oluşan ve nedeni bilinmeyen yaraların da B3 vitamininden kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bunlar genellikle önceki deneyimlerden sonra ulaşılan bir sonuçtur. Eğer vücudunuzun belli yerlerinde durduk yere özellikle de simetrik şekillerde yaralar oluşuyorsa doktora görünüp B3 vitamini seviyenizi kontrol ettirmeniz sorunun kaynağını bulma açısından çok önemli olabilmektedir.

Bunlara ek olarak sinir sistemi ile alakalı olması sebebiyle gergin bir ruh hali de görülebilir. Son olarak iştah kaybı ve diş problemleri gibi sorunlara da yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle B3 vitamininin aslında ne kadar önemli olduğunu ve eksikliğinde pek çok sorunun ortaya çıkabileceğini söyleyebiliriz. A vitamini hangi yiyeceklerde bulunur. Merak ediyorsanız ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

B3 Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?

B3 vitamini eksikliğinin belirtilerinden bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Gerekli testlerin yapılmasından sonra vücudunuzdaki B3 vitamininin değeri tespit edilir ve buna göre tedavi uygulanır. Doktorun önerdiği tedaviyi düzenli bir şekilde uygulamanız önemlidir. Buna ek olarak da B3 vitamini içeren besinlerden tüketmeniz sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır.

B3 Vitamini içeren besinleri genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Yumurta
 • Peynir
 • Süt
 • Patates
 • Et
 • Kahve
 • Ton balığı
 • İncir

Bu besinlerden az sonra bahsedeceğimiz miktarlarda tüketmeniz durumunda kısa süre içerisinde vücudunuzdaki B3 miktarını ciddi miktarda arttırabilirsiniz. Böylelikle B3 vitamininin faydalarını da görmeye başlarsınız. Ancak tüketimlerinizi günlük olarak yapmanız önemlidir. Yani mesela günlük olarak 1 tane yumurtaya ihtiyacınız varsa, o gün 2 tane yedikten sonra ertesi gün yememezlik yapmamalısınız.

B3 Vitamini Günlük Olarak Ne Kadar Tüketilmelidir?

Eğer B3 vitamininin etkilerini tam olarak görmek ve vücudun ihtiyacı olan B3 vitaminini karşılamak istiyorsanız, uzmanlar tarafından belirlenen bazı değerlere uygun olarak B3 vitamini almanız gerekmektedir. Bu miktar kadınlar için günde 15 mg, erkekler için ise 19 mg olarak belirlenmiştir.

Gebelik durumunda vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu B3 miktarı değişebilmektedir. Fakat bu değerler, gebenin sağlık durumuna da bağlıdır. Bu nedenle doktorun önerdiği kadar B3 vitamini almak en sağlıklısı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.