saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

24.12.2018
518
Badem Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Badem sütünün içilmesinin faydaları uzun zamandır biliniyor. Badem sütü, bademin dövülerek suyunun çıkartılmasıyla elde edilen ve hayvansal sütlere alternatif olarak tüketilebilecek bitkisel bir süttür. Özellikle vegan ve vejeteryan beslenen kişiler bu sütü rahatlıkla tercih edebilirler. Badem sütünün içerisinde laktoz ve kolesterol bulunmadığından dolayı aslında her insanın tercih edebileceği faydalı bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Evde Badem Sütü Yapımı

Bu vitamin ve mineral deposu olan sütü marketlerden satın almak zorunda değilsiniz. Zaten bu sütler Türkiye’de çok fazla yaygın değil. Satılan sütlerin fiyatları da çok pahalı. Bu nedenle kendi sütünüzü evde kendiniz çok daha hesaplı bir şekilde yapabilirsiniz. Peki, badem sütü nasıl yapılır?

 • Öncelikle badem sütü yapmak için çiğ badem almalısınız.
 • Aldığınız bu çiğ bademleri 12 saat kadar öncesinden suda bekleterek ıslatmalısınız. Beklettiğiniz bademler blenderdan geçerken çok daha kolay olacaktır.
 • Blenderdan geçirdikten sonra elinizde püremsi kıvamda bademler olacaktır.
 • Bu badem püresinin sütünü süzmek için bone, tülbent benzeri kumaşların üzerine koymalısınız.
 • Kumaşınızı seçmeden önce bademden sütün kumaştan geçebileceğine emin olmalısınız.
 • Daha sonra eliniz yardımı ile badem püresini sıktığınız zaman bademden süt gelmeye başlayacaktır.
 • Ve tebrikler, evde badem sütünüz hazır!  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Bacak ve Basenleri Nasıl İnceltebiliriz?

Badem Sütünden Cilt Losyonu

Yalnızca sütün içilmesi ile değil, farklı kullanım şekilleri ile de bu sütün faydalı içeriğinden faydalanmak mümkün. Peki badem sütü ile neler yapılır? Badem sütünün içilmesinin yanı sıra en çok fayda sağlayan kullanımlarından bir tanesi sütün cilt losyonu olarak kullanılmasıdır. Badem sütü cilde faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. İçerisinde bol miktarda E vitamini içerdiğinden cilt sağlığını korur. Antioksidanlar sayesinde cildi yeniler. İçerdiği A vitamini açısından da son derece zengin olan badem sütü gül suyu ile karıştırılarak cilt temizleyicisi olarak da kullanılabilir.

Badem Sütünü İçerek Gelen Güzellik

Elbette badem sütünün diğer bir kullanımı içilmesidir. Badem sütü, diş ve kemiklerin sağlam olması ve sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan kalsiyumu ve diğer vitamin, mineralleri içerir. Kalsiyum ise kan pıhtılaşması, kalbin sağlıklı çalışması için gereklidir. Yetişkinlere olduğu kadar düşük kalori içeriği sebebi ile kilo problemi yaşayan bebeklere de badem sütü içirilmesi önerilmektedir. Bir bardağında yaklaşık 40 kalori bulunan bu süt bebeklerde 2 yaşından sonra tüketilebilir. Bu faydaları kazanmak için badem sütü ne kadar içilmeli?

 • Bir porsiyon badem sütü içildiğinde, günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 30’u giderilmiş olur. Bir porsiyon ya da iki porsiyon günlük olarak tüketilebilir. Fakat fazla tüketimin her ne olursa olsun vücuda zararlı olacağı unutulmamalıdır.
 • Badem sütünü evde yapmaya karar verdiyseniz kendi badem sütü reçelinizi de kolaylıkla bu sütten faydalanarak yapabilirsiniz. Badem sütü reçeli özellikle hamile kadınlara yaşadıkları sindirim sorunlarının önüne geçmeleri ve tatlı isteğini göreceli olarak daha faydalı bir besinden alınması için önerilen bir besindir.

Badem Sütü Zararlı mıdır? Badem Sütü Zararları Nelerdir?  

Zarar demişken, bu kadar faydalı olan besinin zararları da bulunmaktadır. Peki nedir badem sütü zararları? Öncelikle bu zararların fazla tüketime bağlı olarak ortaya çıktığını söyleyelim. Bir besin ne kadar faydalı olursa olsun, fazla tüketimi söz konusuysa o besin vücuda zararlı olmaya başlar.

 • Badem sütü guatrojenik bir gıdadır ve gıdaların çok fazla tüketilmesi troid bezine zarar verir. Badem sütünün fazla tüketilmesi troid bezinde büyümeye neden olarak troid hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir.
 • Buna ilaveten badem sütünün fazla tüketilmesi sonucunda bu bezlerin fonksiyon eksikliği yaşadığı ve buna bağlı olarak az çalıştığı da biliniyor. Bu yüzden özellikle tiroid konusunda sıkıntı yaşayan bireyler badem sütü tüketimine diğer insanlardan daha çok özen göstermelidir.
 • Zarar olarak gösterilebilecek diğer bir durum ise bademe olan alerjilerdir. Badem tıpkı diğer kuru yemişler gibi alerjiye neden olmaya müsait besin içeriklerinden oluşur. Bu nedenle alerjiye bağlı olarak fazla tüketiminde kusma, kaşıntı, mide krampı ve öksürük gibi alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu durumun önüne geçmek için badem sütünü ilk önce çok az miktarda tüketerek vücudunuzun nasıl tepki verdiğini ölçün. Bir sorun yaşamazsanız ölçülü miktarda tüketin. Eğer rahatsızlık hissediyorsanız bademi ve türevlerini tüketmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.