saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bağırsak (Kolon) Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

23.09.2018
81
Bağırsak (Kolon) Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Bağırsak (Kolon) Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Bağırsak (kolon) kanseri ülkemizde en sık görülen 5 kanser türü arasında yer almaktadır. Genellikle 50 yaşından sonra görülen bağırsak kanseri, kadınlarda en sık görülen 2.kanser türü olarak bilinmektedir. Her 20 kişiden birinde görülen bu hastalık, kolon ve rektumda meydana gelmektedir. Rektum ise, yaklaşık 15 cm olarak bilinen ve kalın bağırsağın genişlediği bölümde meydana gelen ters dönmüş U harfi şeklinde bir organdır.

Kolon kanseri ilk olarak kolonda yer alan hücrelerde başlar daha sonra hücre sayısının çoğalması ile birlikte dairesel olarak kolonun etrafına yayılır. Eğer erken teşhis konulursa, bu durum önlenir ve daha kolonun etrafını sarmadan engellenmiş olur. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir ve hastalığın tamamen vücuttan temizlenmesini sağlar.

Bağırsak (Kolon) Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Erken teşhis hastalıktan kurtulmayı sağladığı için önemlidir bu nedenle de hastalığa neden olabilecek durumların çok iyi bilinmesi ve önlem alınması gerekmektedir. Pek çok kanser türünde olduğu gibi kolon kanserinde de genetik faktörlerin çok büyük bir etkisi olmaktadır. Ailenizde daha önce kolon kanseri yaşandıysa, siz de en büyük risk grubu içerisinde yer alıyorsunuzdur. Böyle durumlarda kişilerin periyodik olarak kontroller yaptırması, hastalığın ilk evrelerinde fark edilmesi açısından çok önemlidir. Buna ek olarak Lynch sendromu olarak bilinen sendrom da kolon kanserini tetiklemektedir. Bu sendrom aileden çocuklara geçtiği için, mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir. Kolon kanseri vakalarının %10’luk kısmı genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ailesinde böyle bir hastalık bulunan kişilerin özellikle 50 yaşından sonra yılda bir kere kolonoskopi yaptırmaları çok önemlidir.

Yanlış beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol bağımlılıkları da kolon konseri nedenleri arasında yer almaktadır. Bu alışkanlıklar, kolonda poliplerin oluşmasına neden olabilmektedir. Polipler, kanser hücresine dönüşmeden önce alınırsa, hastalık önlenir. Ancak poliplerin herhangi bir belirtisi olmadığı için, kanserleşmeden önce tespit edilmeleri de zordur. Burada yine periyodik olarak kontrole gitmenin önemi anlaşılmaktadır.

Bağırsak iltihapları da çok uzun süre iyileşmediği zamanlarda bağırsak kanserine neden olabilmektedir. Burada da ülser yani ülseratif kolit hastası olan kişilerin risk grubunda yer aldığını söyleyebiliriz. Diğer bir bağırsak iltihabı olarak bilinen Crohn hastalığı da kolon kanserine neden olabilmektedir. Astımın Sebepleri yazımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. için  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağırsak (Kolon) Kanserinin Belirtileri

Tekrar erken teşhisin üzerinde durmamız gereken konu kolon kanseri belirtileridir. Bu belirtileri ne kadar iyi bilirseniz, kolon kanserinin erken teşhis edilmesine de o kadar yardımcı olmuş olursunuz.

Kolon kanseri belirtilerine baktığımızda ilk olarak uzun süre geçmeyen ishal, kabızlık, ince büyük abdest, abdestten kan gelmesi gibi durumlar yer almaktadır. Bu belirtiler kolon kanserinde en yaygın görülen belirtilerdir ve genellikle hastalık çok ilerlemeden ortaya çıkmaya başlarlar.

Hastalık biraz ilerlemeye başladığında ise ağrılı dışkılama, bağırsakların yeteri kadar boşalamaması hissi ve dışkılama güçlüğü gibi belirtiler görülmeye başlar.

Genellikle bahsettiğimiz bu belirtilere iştahsızlık, ani kilo kaybı ya da bir anda kilo alma, halsizlik, kansızlık ya da karında kitle hissi gibi durumlar da eşlik edebilmektedir. Eğer böyle belirtiler yaşanıyorsa ve özellikle ailede daha önce kolon kanseri görüldüyse hemen bir doktora görünüp gerekli testleri yaptırmak, hastalığın en kısa sürede tedavi edilebilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

Bağırsak (Kolon) Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Farklı belirtiler sonucunda doktora gidip hikayenizi anlattığınız zaman ilk olarak endoskopi yöntemi kullanılmaktadır. Endoskopi ile kolon kanseri vakaları büyük ölçüde teşhis edilebilmektedir. Eğer endoskopi ile bakıldığı zaman bağırsaklarda normal olmayan bir durum görülürse hemen biyopsi yapılarak kanser hücreleri olup olmadığı incelenir.

Eğer dışkıda kan görülüyorsa, endoskopi ve biyopsi haricinde bu kanların incelenmesi de teşhis açısından önem taşır. Bunlara ek olarak tam kan sayımı, CEA, çift kontrastlı kolon grafisi, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemler de teşhis koyma açısından kullanılan yöntemler olarak bilinmektedir. Kesin tanı için de rektoskopi, kolonoskopi ve sigmoidoskopi yapılmaktadır. Böylece kanser hücreleri kesin olarak tespit edilir ve kanserin hangi boyutta olduğuna karar verilerek tedavi süreci başlatılır.

Kolon kanseri tedavisinde, eğer erken bir evrede teşhis konulduysa ameliyat gerekmemektedir. Bu süreçte genellikle kanser hücreleri yakın bir takibe alınır. Eğer hastalık ilerlediyse mutlaka cerrahi yöntemlerin uygulanması ve bölgedeki tüm kanser hücrelerinin temizlenmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra kanser riski tam olarak ortadan kaldırılmadıysa da hastanın mutlaka kemoterapi alması gerekmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.