saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Balgam Nasıl Atılır? Balgam Söktürücü Nedir?

24.01.2019
78

balgam söktürücü bitkiler varmıdır , nasıl kullanılır? balgam renkleri nasıl olur, balgam nasıl atılır,balgam nasıl tedavi edilir. balgam nedir, balgam söktürücü şurup varmıdır?

Balgam Nasıl Atılır? Balgam Söktürücü Nedir?

Balgam söktürücü yardımı ile balgamın nasıl atıldığı balgam problemi yaşayan kişilerin merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Normalde balgam sağlıklı her bireyde salgılanması gereken ve belli bir miktar olması normal kabul edilen salgılardan bir tanesidir. Fakat kimi zamanlar balgam miktarında yoğunlaşma görülmesi kişilerde bir takım problemlerin yaşanmasına neden olur. Genellikle balgamın olması gerektiğinden fazla olması ve daha yoğun olması solunum yollarındaki bir hastalık belirtisidir.

Balgam Nedir?

Balgam normal miktarlarda salgılandığı zaman dışarıdan gelen toz, bakteri ve benzeri zararlı olan dış etkenlerin atılmasını sağlar ve bu zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmış olur. Bu nedenle balgamın tanımı yapılırken akciğer sağlığını koruyan bir sıvıdır tanımını yapmak yanlış olmaz.

Fazla Salgılanan Mukoza Rahatsızlık Hissi Veriyor

Fakat balgamın miktarı olması gerektiğinden fazla olduğu zaman kişilerde tıkanıklık hissinin yaşanmasına, konuşurken ve nefes alıp verirken zorlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de balgam problemi yaşayan kişiler sıklıkla balgam çıkarma yöntemleri konusunda araştırma yapmaktadırlar.

Balgam Çıkarmak İçin Hatmi Köklü Bitkisel Karışım Tarifi

Balgam söktürücü ilaç kullanmadan önce doktorların önerisi bitkisel yöntemlerden faydalanmaktan yana oluyor. Hatmi kökü balgam sökmek amacı ile uzun yıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Bu etkisinden faydalanmak için bir bardak soğuk suyun içerisine doğranmış hatmi köklerini atın ve karıştırın. Bir müddet dinlenmeye bıraktıktan sonra ise süzün. Daha sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Bu karışımı günde 2 kezden fazla tüketmemeniz gerektiğini unutmamanızda fayda var.

Hatmi Kökü, Ada Çayı Ve Keten Tohumu İle Balgam Problemine Son Verin

Bir çorba kaşığı hatmi kökü ile yapabileceğiniz tarif bununla sınırlı değil. Dilerseniz bir çorba kaşığı keten tohumu ve kurutulmuş adaçayı satın alarak tarifinizi zenginleştirebilirsiniz. Bunun için bir bardak suyun içerisine hatmi kökünü ekleyin. Daha sonra 1 çorba kaşığı keten tohumunu köklerin üzerine serpin, ardından bir tutam adaçayı yaprağını da karışıma ekleyin. Bu karışımın içerisine 1 yemek kaşığı esmer şekeri ekledikten sonra şekerin erimesini sağlayacak miktarda karışımı kaynayın. İçerisine dilerseniz tarçın ve bal ekleyebilirsiniz. Limon koyarak C vitamini alımınızı artırmanız önerilmektedir. Bu tarif en keskin balgam söktürücü tarifleri arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Balgam Problemi İçin İlaç Tedavi Yöntemlerinden Faydalanmalı Mıyım?

Çoçuklarda balgam nasıl atılır diye merak ettiğiniz duyar gibiyiz. Çünkü çocuklarda da sık sık balgam problemleri yaşanmaktadır. Bu dönemlerde çocuklara ilaç vermemek çok önemlidir. Çünkü her ilacın mutlaka bir yan etkisi vardır ve çocukların bünyeleri bu yan etkiler için fazla hassas olabilir. Bu nedenle bitkisel tedavi yöntemlerini tercih etmek en akıllıcası olacaktır.

Çocuklar İçin Limonlu Balgam Söktürücü Karışım Tarifi

Limon, en güçlü balgam söktürücü meyveler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de limondan balgam söktürücü tariflerde sıklıkla faydalanılır. Bu tarif için bir limonu alın ve kabuklarını soyun. Daha sonra bu limonu blenderdan geçirin. Elde etmiş olduğunuz limonun suyunu doğranmış soğan, sarımsak ve son olarak da turp ile karıştırın.

Diğer malzemelerin ölçüsünü dilediğiniz miktarda koyabilirsiniz. Aşırıya kaçmadığınız sürece problem olmayacaktır. Daha sonra bu karışımın üzerine 2 su bardağı kadar su ekleyin. Bu karışımı karıştırarak 15 dk kadar ocakta pişirin. Pişmesi bittikten sonra ise karışımı süzerek tüketin. Bu karışımın günde en fazla 4 yemek kaşığı tüketilmesi önerilmektedir.

Balgam Sökmek İçin Ihlamur Bitkisi Çok İyi Geliyor

Ihlamur bitkisinde yapılan tarifler de balgam söktürücü yöntemler arasında yer almaktadır. Bu tarifi yapması oldukça kolay. Bir bardak suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar ıhlamur yapraklarını eklemeniz gerekiyor. Ekledikten sonra 15 dk kadar kısık ateşte bu karışımı kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra üzerini örtüp dinlenmeye bırakın. Demini aldıktan sonra bu çayın içerisine dilerseniz tarçın, bal ya da esmer şeker ekleyebilirsiniz. Bu tarif hem yetişkinler hem de çocuklar için idealdir.

Ada Çayı Ve Defne Yaprağı Sayesinde Balgam Şikayetlerinizden Kurtulmanız Artık Mümkün

Doğada yetişen bitkiler varken aslında insanoğlunun gerçekten ilaç tedavilerine çoğu zaman ihtiyacı yok. Ada çayı ve defne yaprağı bitkileri öyle faydalı bitkiler ki, faydalarından yalnızca bir tanesi balgam söktürücü özelliğe sahip olması. Bu nedenle bu bitkilerle hazırlanan çay, balgamın kısa süre içerisinde atılmasına yardımcı olacaktır.

Balgamlara İyi Gelen Ada Çayı Ve Defne Yaprağı Karışımlı Tarif

Bu tarif için öncelikle bir tencere içerisinde 250 gr kadar esmer şekeri eritmeniz gerekiyor. Daha sonra üzerine 2 su bardağı su ekleyin. Suyun içerisine üç yemek kaşığı kadar ada çayı ekleyip karıştırdıktan sonra karışımın içerisine 3 tane de defne yaprağı ekleyin. Hazırlamış olduğunuz karışımı yaklaşık olarak 3 dk kadar ocağın üzerinde tuttuktan sonra bir yerde soğumaya bırakın. Günde 3 kere bu karışımı soğuk şekilde tüketin. Hazırladığınız karışımı mutlaka soğuk bir yerde ve cam bir kavanozun içerisinde muhafaza etmeniz gerekir.

Keten Tohumu Mucizesi İle Balgam Şikayetinizden Kurtulabileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Keten tohumu da balgama iyi geldiği bilinen mucizevi bitkilerden bir tanesi. Bu bitkinin özelliğinden faydalanmak ise oldukça kolay. Bu tarif için öncelikle üç yemek kaşığı kadar keten tohumunu bir tavaya ekleyin. Daha sonra bu tohumları yaklaşık 10 dk pişirin. Daha sonra kuru kekik isteyin. Kekiğin miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu karışımı mevsime göre ister soğuk isterseniz de sıcak olarak tüketebilirsiniz. Bu karışımın günde 3 kere içilmesi tavsiye edilmemektedir. Bu noktanın akılda bulundurulmasında fayda var.

Gücünü Üç Farklı Bitkiden Alan Karışım Çay Tarifi İle Balgama Son Verin

Özellikle kış aylarında kişiler balgam probleminden şikayetçi olabilirler. Böyle durumlarda evde kolayca hazırlanacak yöntemlerden faydalanmak ta fayda vardır. Bu yöntemler mutfaklarda çoktan var olan malzemeler ile yapıldığından yapımı oldukça kolay olmaktadır. Bu kolay tariflerden bir diğeri adaçayı, ıhlamur ve rezene karışımları ile oluşturulan bir tariftir.

Bu tarif için 3 su bardağı suyun içerisine bir tutam adaçayını ekleyin. 5 dk kaynattıktan sonra ıhlamuru ekleyin ve ikisi birlikte 5 dk kaynadıktan sonra son olarak rezeneyi ekleyin. Her bir otun miktarının eşit olmasına özen gösterin.

Kaynayan bitkilerin içerisine daha sonra bir çay kaşığı bal ekleyin. Ağzını kapatarak demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra bu karışımı günde en fazla iki kere tüketebilirsiniz.

Evde Hazırlanan Çay Tarifleri Hakkında Unutulmaması Gerekenler

Pek çok insan ilaç tüketmemek adına bu bitki çaylarına yönelmektedirler. Bu durum aslında Zararlı değildir. Fakat unutulmaması gereken bazı noktaların altını çizmekte fayda var:

  • Her ne kadar bitkiler faydalı da olsa, herkesin vücudu farklıdır. Bu nedenle herkese faydalı olan bir bitki bir kişide alerjik reaksiyona neden olabilir. Eğer alerjiniz varsa, faydalı olduğu da söylense bitki ile çay ya da başka bir karışım hazırlamayın.
  • Uyguladığınız tedavi yöntemleri hakkında önceden doktorunuzun onayını alın.
  • Doktorunuzun onayını almadan yaptıysanız bir hekim ile durumu paylaşın.
  • Hiçbir bitkinin ya da çayın ilacın yerini alamayacağını unutmayın.
  • Belirtilerinizde iyileşme yoksa karışımlara devam etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.