saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bambunun Cilde Faydaları Nelerdir?

24.12.2018
136
Bambunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Memleketi doğu Asya olan bambunun cilde olan faydaları birçok kişinin merak konusudur. Bambu denince akla çok hızlı uzayan bir kamış gelir. Bambunun kullanım alanları oldukça geniştir. Bambu ürünleri mimariden müzik aletlerine, araç gereçlerden cilt bakımına kadar birçok alana değerlendirilmektedir. Özellikle bambu ile yapılan cilt bakımları çok olumlu sonuç vermektedir. Asyalı kadınların cildinin kusursuz olmasının nedeni de bambu ile cilt bakımı yapma fırsatıdır.

Bambu bitkisinin cilde birçok faydası bulunmaktadır. Bambu ağacının faydalı kısımları neredeyse tamamıdır. Bambu kamışı, yaprağı, bitkisel esansları ve yağları birçok alanda kullanılmaktadır.

 1. Aromaterapi Etkisi

Bambu bitkisinden birçok bitkisel yağ ve esans elde edilmektedir. Bu ürünler de çoğunlukla aromaterapi olarak kullanılmaktadır. Bambu yağının kendine has olan hoş kokusu, ormanda ye da su kenarındaymış gibi hissettirir. Bu yağla yapılan masajın vücudu rahatlatıcı etkisi vardır. Dünya üzerinde bambu ürünleri ile yapılan aromaterapiler çok yaygındır. Özellikle şakaklara sürülerek ovulan bambu yağı, stresten kısa sürede uzaklaşmaya yardımcı olur. Bu nedenle birçok kozmetik üründe süt, zeytinyağı, çörek otu yağının yanı sıra bambu yağı da kullanılmaktadır.

 1. Yaraları Hızla İyileştirir

Bambunun cilt üzerindeki bilinen faydalarından biri de ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmelerini sağlamasıdır. Ciltteki yaralar için kolajen ve hidrokoloid gibi geleneksel yara örtüleri halihazırda bulunmaktadır. Ancak bilim insanları son zamanlarda bambunun yaralar üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar yapmaktadırlar.

Yara üzerindeki bakteriyel enfeksiyonu önleyebilecek, yaraya acı vermeden çıkarılabilecek etkili bir yara iyileştirici ve sargı materyali arayan bilim insanları bambunun kolajen üretimini artırarak yaraların daha hızlı iyileşmesini sağladığına inanmaktadır. Ayrıca bambu ile yapılan sargılar yaralarda oluşan kötü kokuları da önlemektedir.

 1. Cildi Nemlendirir

Bambu özünün cilde uygulandığında çok güçlü bir nemlendirme etkisi olduğu görülmüştür. Bu nedenle bambu özünden yapılan birçok nemlendirici krem piyasada satılmaktadır. Bambu özü, kışın ellerin kurumasını ve yara oluşmasını engeller. Geceleri yatmadan önce kullanıldığında sabaha kadar vücudun ihtiyaç duyacağı nemi karşılar. Dudak çatlamasına karşı korur. Cilt kuruluğunu giderir ve bambu çiçeğinin hoş bir kokusu vardır.

 1. Cilt Lekelerini Azaltır

Bambunun cilt üzerindeki etkilerinden biri de melanin pigmentinin üretimini azaltmasıdır. Asyalıların cildinin bembeyaz olmasının nedeni bambu ürünleridir. Bambu bu sayede güneş yanıkları sonucunda oluşan güneş lekelerinin görünürlüğünü azaltır. Düzenli kullanımda daha beyaz bir cilde kavuşturur.

 1. Güneşten Korur

Bambu yağının güneş kremine benzer bir özelliği de vardır. Güneş kremi ile birlikte kullanıldığında güneş kreminin etkisini artırır. Ancak bambu yağı güneş kremi kadar etkili değildir. Bu nedenle tek başına kullanıldığında aynı etkiyi yapmayacaktır. Bambu yağını düşük faktörlü güneş kremini yüksek faktörlü hale getirmek için kullanabilirsiniz. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

 1. Cilde Parlaklık Verir

Cildin sağlıklı olması ve parlaması, kolajen üretimi ile ilgilidir. Bambu, ciltteki kolajen üretimini destekleyerek sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Bambu kömürü ile yapılan siyah maskelerle de cilt bakımı yapmak mümkündür. Hazır olarak satılan bu maskeler, doğrudan yüze yerleştirilerek 15-20 dakika bekletilmektedir. Daha sonra herhangi bir durulama gerektirmemektedir.

Bambu Masajı

Bambunun cilde olan rahatlatıcı etkileri bambu masajı ile daha da artırılmaktadır. Bambu masajı bir derin doku masajıdır. Masajda kullanılan teknik ve bambu kamışının yapısı, kasları gevşetmek için oldukça elverişlidir.

Bambu masajı, oda sıcaklığında ısıtılmış farklı uzunluk ve kalınlıklardaki bambu çubukları kullanarak yapılır. Sırtta ve bacaklarda uzun çubuklar kullanılırken yüz bölgesinde daha küçük çubuklar kullanılmaktadır.

Bambu masajının Çin ve Tayland kökenli eski bir teknik olduğuna inanılıyor. Ancak bölgemizde yeni bir teknik olarak ortaya çıkmıştır. Bu masaj kan dolaşımını uyararak duyusal sinirleri harekete geçirir. Derin bir gevşeme ve huzur hissi verir.

Bambunun Diğer Faydaları

Bambu bitkisinin sadece cilde faydası yoktur. Mucizevi olarak kabul edilen bu bitkinin cilt bakımı ve sağlığı dışında birçok konuda faydası vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bambu bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Zengin bir antioksidan kaynağıdır.
 • Sindirime yardımcı olur
 • Diyetlerde kilo vermeyi hızlandırır.
 • Antibiyotik ve iltihap sökücü etkisi bulunmaktadır.
 • Burun tıkanıklığını gidermek için balgam sökücü olarak kullanılır.
 • Düzensiz regli düzenlemeye yardımcı olur.
 • Ruhsal durum üzerinde olumlu etki yapar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.