saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Barbunyanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

25.12.2018
254
Barbunyanın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Yemek olarak da tüketilen barbunyanın faydaları saymakla bitmiyor. Baklagiller familyasından gelen vitamin ve mineral değeri yüksek bir besin kaynağı olan bu fasulye türü kilo vermeye, kansere ve kas sistemine sağladığı faydalar ile biliniyor. Barbunyanın faydaları ve zararları daha dikkatli incelemek gerekirse;

 1. Barbunya içerisinde bulunan çözünür lif içeriğinden dolayı, iştahı azaltmaya yardımcı olur.
 2. Barbunya LDL adı ile bilinen kötü kolesterol seviyesini azaltmak için mükemmel bir besin olarak değerlendirilir.
 3. Protein açısından zengin olan barbunya , bu özelliği sayesinde vücut fonksiyonlarına destek olur.
 4. Barbunya düşük glisemik indeksine sahip gıdalardan biridir. Bu yüzden diyabete iyi gelir.
 5. En sık gelen sorulardan bir tanesi barbunya zayıflatırmı? Besin değeri incelendiğinde 100 gram barbunya 326 kalori içerdiği görülmektedir. Bu nedenle kilo vermeye yardımcı olan gıdalardan bir tanesidir.

Barbunyanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Barbunyanın cilde faydaları uzun zamandır bilinmekle birlikte kadınlar arasında sıklıkla kullanılmakta. Bu özelliklerine bakacak olursak;

 1. Barbunya içeriğindeki yüksek vitamin B6 seviyesi sayesinde cildin ve saçın doku büyümesinde ve onarımında yardımcı olarak saçlarda sağlıklı uzamaya ve ciltte canlılığa sebep olur.
 2. Saç dökülmesini durdurmada yardımcı olur.
 3. Barbuya antioksidan bir gıda olduğu için, vücudun antioksidan savunmalarına yardımcı olur. Bu sayede ciltteki zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
 4. Cilt lekelerine iyi gelir.    İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Bambunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Ibrahim Saraçoğlu’nun Bahsettiği Barbunya Faydaları Hangileridir?

Barbunya faydaları Ibrahim Saraçoğlu’nun da dikkatini çekmiş olacak ki, o da bu konuda bazı faydaları sıralamıştır. Bu faydalara bakacak olursak,

 1. Barbunya fasulyesindeki yüksek miktarda diyet lifi oranı, tüketen kişiyi daha uzun süre tutar ve bu sayede kilo kaybına yardımcı olur. Ayrıca, düşük yağ içeriği onu az kalorili yapar.
 2. Günümüzde ne yazı ki pek çok gıdaya sülfitler adı verilen bazı koruyucular katılıyor. Barbunya fasulyelerinde bulunan molibden adı verilen vitaminler vücudu bu sülfatlardan arındırmaya yardımcı olarak, vücutta detoks etkisi sağlıyor.
 3. İnme, bazı vasküler hastalıklar, arterlerin pıhtılaşması, kalp krizi gibi kalp ile ilgili olan hastalıklarla mücadele etmesine fayda sağlayan barbunya kalp sağlığını iyileştirme özelliği ile biliniyor.

Hamilelikte Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte barbunyanın faydaları son günlerde herkesin dilinde dolaşıyor. Bu faydalara bakacak olursak;

 1. İçeriğinde yüksek miktarda folat bulunur. Folat hamile kadınlarda DNA şekillendirmede ve bazı türlerdeki doğum kusurlarını önlemede oldukça gerekli olduğu kanıtlanmış bir vitaminin adıdır. Bu yüzden barbunya yenmesi hamilelere özellikle önerilir.
 2. Yapılan araştırmalar sonucu hamileler için tiaminin de çok önemli olduğu saptanmıştır. Vücuda enerjinin sağlanması ve beyin fonksiyonlarının en hızlı şekilde çalışması için tiamin dönüşü gereklidir. Bu dönüş için ise özellikle hamile kadınlara barbunya yemeleri tavsiye edilmektedir.

Barbunyanın Yan Etkileri Nelerdir?

Faydalı olduğu kadar barbunyanın yan etkileri de bulunmakta.

 1. Barbunya tüketildikten sonra şişkinliğe neden olabilmektedir. Bu etkiden kurtulmak için pişirmeden önce suda ıslatmak veya kimyon, melisa otu ve rezene gibi baharatlar ile pişirmek faydalı olabilir.
 2. Yüksek pürin içeriğine sahip olduğundan dolayı gut hastalığı adı verilen tetikleyici etkiye sahiptir.
 3. Toksit maddeleri yok etmek için nasıl pişirildiğine özen göstermek gereklidir. Aksi takdirde zehirlenme söz konusu olabilir.

Barbunya Nasıl Haşlanır?

Yukarıda bahsettiğimiz faydaları hayatınıza sokmanız için bir tarif hazırladık. Barbunyalarınızı bir gece öncesinden üzerini geçecek kadar miktarda suya bırakın. Haşlamaya başlamadan önce, taze su kullanın. Yani içerisinde bir gece öncesinden beklettiğiniz su ile haşlamayın. Bu gaz sorununa sebep olacaktır.

Barbunyaların üzerini ortalama 3 ile 4 parmak geçecek kadar su ile kapatın. Suyunuz kaynadıktan sonra 5 dakikalık bir ön haşlama yaparak barbunyanın lezzetini artırabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra, ön haşlama yaptığınız barbunyaları düdüklü tencereye alın. Bu defa üzerini yalnızca birkaç parmak geçecek kadar kapatmanız yeterli olacaktır. Suyun temiz su olduğundan emin olun ve damak tadınıza göre tuzunu ilave edip kaynamaya bırakın.

Düdüklü tencerenin düdüğünü indirin ve daha sonra altını kısık ateşe alıp yaklaşık yarım saat kadar pişmeye bırakın. Yarım saat sonunda barbunyalarınızı kontrol edin. Taneler yeterince yumuşak değilse bir süre daha pişirin. Daha sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.