saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısına çözüm için bitkisel tedaviler de sıklıkla tercih edilmektedir özellikle migren ağrılarına bitkisel tedavi yöntemleri iyi gelmektedir. Baş ağrısını doğal tedavi yöntemleri ile geçirebilmek mümkündür bu sebep ile ağrı kesici gibi vücuda zararı olan ilaçların kullanımını azaltılabilmektedir. Baş ağrısının birçok sebebi olabilmektedir bunlar arasında ise; gün içinde aşırı yoğun olmak ve stres en temel sebeplerdir. Ayrıca düzenli bir baş ağrısı var ise migren ya da başka bir hastalığa da işaret edebileceği için bir doktora gitmek kişi için daha faydalı olacaktır.

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısına ne iyi gelir bitkisel çözümler arasında lavanta, zeytinyağı, nane ve fesleğen yağı gelmektedir. Bu bitkiler ferahlatıcı etkiye sahiptir ve bu sebep ile ağrı giderici özellikleri de bulunmaktadır. Özellikle nane yağı, kan dolaşımını düzenlerken aynı zamanda kan akışını hızlandırmaktadır. Baş ağrılarının temel sebebi kan akışının yavaşlamasıdır. Nane yağı ise kan akışını hızlandırması, ferahlatması ve ağrıları rahatlatması amacı ile sıklıkla tercih edilmektedir. Nanenin rahatlatıcı etkisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmasına sebep olmaktadır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Barbunyanıın Faydaları Nelerdir?

Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Baş ağrısına iyi gelen bitkiler arasında fesleğen de yer almaktadır. Fesleğen güzel kokusu ile bilinen bir bitki olup birçok ilacın hammaddesi olarak da kullanılmaktadır. Fesleğen yağı ile baş ağrısını geçirmek mümkündür. Fesleğenin kas gevşetici özelliği sebebi ile fesleğen yağı ile yapılacak masaj baş ağrısının geçmesinde etkili olacaktır. Fesleğen sadece baş ağrıları için değil, kas tutulmalarında da kullanılabilmektedir. Fesleğenin kokusu rahatlatıcı bir etki yaratırken; yağı ise kasları gevşeterek kan dolaşımını etkilemektedir. Bu sebep ile baş ağrısı şikayeti bulunan kişiler tarafından fesleğen yağı sıklıkla tercih edilmektedir.

Bağ Ağrısına Kahveli Çözüm

Migren kesin çözüm arasında yer alan kahve ile baş ağrısını gidermek mümkündür. Bunun için bir fincan Türk kahvesi tercih edilmektedir. Türk kahvesinin keskin kokusu ve sert tadı; gözenekleri açacak ve kan dolaşımını arttıracaktır. Bu sebep ile baş ağrısı şikayeti olan kişiler kahve içerek ağrılarını hafifletebilmektedir. Ancak kahve tüketimde aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Kahvenin ağrı kesici özelliği uzun zamandır bilinmektedir ve birçok insan baş ağrısı yaşadığında direkt kahveye yönelmektedir. Kahvenin ağrı kesici ve canlandırıcı özelliği sebebi ile ağrılara iyi geldiği bilinmektedir. Baş ağrısı yaşayan kişiler kahve içerek ağrılarını hafifletebilmektedir.

Baş Ağrısına Sıcak Duş Tedavisi

Baş ağrısı tedavisinde sıcak duş sıklıkla tercih edilen bir ağrı giderici yöntemdir. Baş ağrısı problemi yaşayan kişiler genellikle şok etkisi yaratmak amacı ile soğuk duşu tercih etmektedir. Ancak şiddetli baş ağrısı problemi çeken kişilerin sıcak duş alması gerekmektedir. Sıcak duş tedavisinde buhar da ağrı kesici ve rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Bu sebep ile uzmanlar tarafından sıcak duş tedavisi önerilmektedir. Özellikle ağrının sebebi kış mevsimi ile artış gösteren enfeksiyonlar ise sıcak duşun etkisi daha kolay hissedilecektir.

Baş Ağrısı İçin Masaj Tedavisi

Gerilim tipi baş ağrısı için uzun zamandır masaj tedavisi uygulanmaktadır. Başın arkasına, omuzlara, boyna ve enseye yapılacak olan bir masaj ile vücut rahatlayacaktır. Ayrıca kan dolaşımını da arttıracak olan masaj baş ağrılarını hafifletmektedir. Masaj tedavisi öncesinde lavanta ya da yasemin çayı içerek vücudu rahatlatmak da ağrının kesilme süresini hızlandıracaktır. Ayrıca vücudu bu süreç içinde sıcak tutmak ve dairesel hareketler ile kan dolaşımına uygun masaj yapmak baş ağrısını hafifletecektir. Ense köküne yapılacak yavaş bir masaj ise vücudun gevşemesine ve rahatlamasına sebep olacaktır. Baş ağrısı problemi yaşayanlar masaj yaptırarak ağrılarını hafifletebilmektedir. Eğer masaj yapılamıyor ise boyunda yer alan kasları gevşetmek için boyun egzersizi yapılabilir. Boyun egzersizi de kasılan kasların gevşemesini sağlayacaktır.

Baş Ağrısına Karanlık Oda Tedavisi

Baş ağrısı bölgeleri arasında ense kökü ve başın arkası genellikle tedavi uygulanan bölgelerdir. Baş ağrısı yaşayan kişiler migren hastalığından mustarip olabilir. Gün içinde yaşanan stres ve yorgunluğun da baş ağrısındaki etkisi oldukça büyüktür. Gün içinde yoğun ışıklara maruz kalındıktan sonra karanlık bir odada bir süre beklemek de ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ortamın sadece karanlık değil sessiz olmasına da özen gösterilmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.