saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Basen Diyeti Nasıl Yapılır?

14.12.2018
61
Basen Diyeti Nasıl Yapılır?

Basen diyeti, orantısız şekilde basen ve kalçası genişleyen kişiler tarafından tercih edilen ve bölgesel zayıflamaya yönelik diyet türlerinden biridir. Beslenme, hareketsizlik ve genetik yapıyla alakalı olarak kalça ve basenlerde biriken yağlar, fiziksel yapının daha orantısız görünmesine, bacak ve ayaklarda ağrılara, dolaşım bozukluklarına neden olabilir.

Özellikle tıkanmış ve kütleleşmiş yağ tabakalarının oluşmaması için günlük su tüketimine özen göstermek gereklidir. Kahvaltı, günün en önemli öğünü olarak sağlıklı bir bedenin de temelidir.

Basen Diyetinde Özen Gösterilmesi Gerekenler

Göbek ve basen eriten diyet uygularken, günde en az 2,5 lt su tüketmeye özen gösterilmelidir. Taptaze meyve ve sebzelerden günlük vitamin ve mineral ihtiyaçları mutlaka alınmalıdır. Kuru meyveler, taze meyveler alınmalı, kuru gıdalar veya atıştırmalıkla tüketilirken mutlaka su ile tüketilmelidir.

Hızlı, seri ve etkin şekilde çalışan bağırsak ve sindirim sisteminde su, iç organların görevlerini kolaylaştırır, kabızlık, hazımsızlık gibi sorunların oluşmasını önler. Basen diyetinde ara öğünler mutlaka olmalıdır. Basen eritme dansı, diyete eğlence ve etkili sonuç kazandırır.  Kuşluk, ikindi vakitlerinde ve gece ara öğün tüketimleri yapılmalı, mide boş bırakılmamalıdır.

Haftalık Basen Diyeti Nasıl Uygulanır?

Basen eriten kürler sadece basenlerde biriken yağ kütlelerinin erimesine değil, selülit görünümünün de azalmasına yardımcı olur. Basen ve kalça bölgelerindeki fazla kilolar, bedenin diğer kısımlarındaki kilolara oranla daha uzun sürede erir. Bunun nedeni özellikle popo kısmında tamamen yağ dokularının olmasıdır. Diyetle birlikte bölgesel zayıflama hareketleri yapmak daha etkili sonuçlar kazandırır. Basen diyeti uygularken;

 • Düzenli egzersiz ve kalça jimnastiği yapmaya özen gösterin
 • Bol su tüketin ve asitli içecekleri daha az tüketin
 • Aşırı yağlı yemekleri tüketmeyin
 • Unlu gıdaları ve çok şeker içeren besinleri tüketmeyin
 • Kalorisi yüksek yiyecekleri tüketmeyin ya da tükettiğinizde daha çok aktivite yaparak, egzersizlerle daha hızlı kalori yakımına özen gösterin.

Diyetlerde kalori stoğu yapmak yerine hızlı bir şekilde dönüşümünü sağlamak, diyetlerin daha başarılı olmasını ve bedenin yeni enerjiyle sirküle edilmesine olanak sunar. Haftalık basen diyeti için;

 • Pazartesi Menüsü

Kahvaltı: Basen eritme diyeti yapanlar için dikkat edilmesi gereken en önemli öğündür. 1 porsiyon müsli içerisine, 1 fincan süt eklenerek tüketilebilir. Tercihen ½ muz, dilimlenerek eklenebilir.

Ara Öğün: Saat 11:00’de 1 adet elma

Öğlen: 1 porsiyon müsli ve yanında 1/2 muz

Ara Öğün: 1 avuç kuru üzüm

Akşam: Tavuk göğsü, ızgara şeklinde ve yanında yeşil salatayla tüketilebilir. Tercihen kavut kanatta olabilir. Sevilen 1 meyve ile akşam menüsü tamamlanır.

Ara Öğün: Akşam yemeğinden 2 saat sonra 1 adet portakal

 • Salı Menüsü

 • Kahvaltı: Basen eritme hareketleri her gün uygulanmalıdır. Kahvaltıdan ya da diğer öğünlerden önce veya sonra yapılabilir. Basen diyeti Salı günü programında; 1 porsiyon müsli 1 fincan süt ile tercihen dilimlenmiş yarım muzla yenilebilir.

Ara Öğün: Saat 11.00’de 1 elma

Öğlen: 1 porsiyon müsli ve yanında 1/2 muz

Ara Öğün: 1 avuç kuru üzüm

Akşam: 2 yumurta ile omlet yanında rende havuç ve domates.

Ara Öğün: 1 adet portakal, yemekten 2 saat sonra tüketilmelidir.

 • Çarşamba Menüsü

Kahvaltı: 1 porsiyon müsli, 1 fincan sütle hazırlanır. Tercihen dilimlenmiş yarım muzda eklenebilir.

Ara Öğün: 1 adet elma, saat 11:00’de

Öğlen: 1 porsiyon müsli ve yanında ½ muz

Öğleden sonra: 1 avuç kuru üzüm

Akşam: 1 çay fincanı kadar makarna ve yanında 1 meyve.

Ara Öğün: 1 portakal

 • Perşembe Menüsü

Kahvaltı: Basen eritme diyeti ve egzersizleri, düzenli şekilde uygulandığında ve zamana bağlı olarak etkili sonuçlar verir. Özellikle kahvaltı düzenli şekilde 1 porsiyon olacak şekilde hazırlamış olduğunuz müsliden 1 fincan süt olarak tüketilmelidir. Yanında istenirse dilimlenmiş yarım muz tüketilebilir.

Ara Öğün: 1 elma

Öğlen: 1 porsiyon müsli, ½ muz

Ara Öğün: 1 avuç kuru üzüm

Akşam: 1 parça ızgara tavuk göğsü ve yanında haşlanmış havuç. Tercihen haşlanmış brokoli de tüketilebilir.

Ara Öğün: 1 portakal

 • Cuma Menüsü

Kahvaltı: 1 porsiyon müsli, 1 fincan süt

Ara Öğün: 1 elma

Öğlen: 1 porsiyon müsli, ½ muz

Ara Öğün: 1 avuç kuru üzüm

Akşam: Ton balıklı yeşil salata. Yanında 1 haşlanmış yumurta ve 1 meyve.

Ara Öğün: 1 portakal

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.