saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Başparmak Burkulmalarının Evde Tedavisi

09.09.2018
123
Başparmak Burkulmalarının Evde Tedavisi

Başparmak Burkulmalarının Evde Tedavisi

Evde başparmak burkulma tedavisi kolaylıkla yapılabilen bir işlem olup daha büyük yaralar için doktora gitmeniz gerekmektedir. Başparmak burkulması günlük hayatta birçok sebep ile yaşanmakta olan bir problem olup kalıcı bir hasara sebep olmamaktadır. En çok voleybol oynayan sporcularda görülen başparmak burkulması buz ve bandaj tedavileri ile kısa süre içinde iyileşebilmektedir.

Başparmak Burkulması Neden Olur?

Başparmak burkulması birçok sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Eklemlerin sıkışması ya da ani bir hareket sonucunda yan bağların fazla esnemesinden dolayı meydana gelebilmektedir. Ani ya da sert bir hareket ile eklemlerinizi kasılabilir ve akabinde başparmak burkulması yaşayabilirsiniz. Başparmağınızı burkulduğu zaman acı hissetmeye başlarsınız. Parmak incinmesi morarma ile devam eder ve şişkinlik gösterir. Bu sebeple acı hissettiğiniz ilk an tedaviyi başlatmanız gerekmektedir.

Başparmak Burkulması Nasıl Geçer?

Başparmak burkulması birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilmektedir. Tehlikeli bir süreç olmayıp başparmağınızı çok zorlamamanız gerekmektedir. Parmak incinmesine zeytin, badem yağı ya da bez tedavisi yapabilirsiniz. Başparmak burkulmasında birçok bitkisel tedavi yöntemi ile kısa sürede iyileşebilirsiniz.

baş parmak burkulması nasıl geçer

 

 

Başparmak Burkulmasına Bitkisel Çözüm

Başparmak burkulması için birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Başparmağınız burkulduğu an tedavi altına almalısınız ki problem daha çok büyümesin ve kısa süre içinde iyileşsin. Parmak incinmesinde bitkisel çözüm olarak badem yağı sıklıkla kullanılmaktadır. Badem yağı tedavisinin hazırlanışı ise şu şekildedir;

  • Badem yağını direkt olarak uygulayabilir ya da başka malzemeler ile karıştırabilirsiniz. Badem yağını direkt olarak uygulayacak olanlar için bir pamuk yardımı ile burkulan bölgeye badem yağı uygulaması yapılmalıdır. Badem yağını sürerken yavaş bir şekilde masaj da yapabilirsiniz. Daha sonra üzerini yumuşak bir bez ile sararak bekleyebilirsiniz.
  • Badem yağını zulfa otu ve mercan köşkü yağı gibi maddeler ile de karıştırarak aynı işlemi tekrar edebilirsiniz. En çok kullanılan bitkisel yöntemler arasında yer alan badem yağı tedavisini birkaç gün boyunca uygulamanız gerekmektedir.

İncinen Parmağa Ne Yapmalıyız?

Burkulan başparmak için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hastaneye gitmeden evde kolayca tedavi edebilirsiniz. Eğer başparmağınızı burkarsanız hızlı bir şekilde buz tedavisi yapabilirsiniz. Hemen hemen her evde buz bulunmaktadır. En etkili ve kolay yöntem olan buz ile acınızı hızlı bir şekilde hafifletebilirsiniz.
Yapılan buz kompresi burkulan kısmı uyuşturacak ve ağrılarınızın azalmasına sebep olacaktır. Ayrıca bir anda yapılan soğuk kompres sebebi ile burkulan başparmağınız şişme ya da morarma da yapmayacaktır. Buz kompresi en etkili yöntem olup başka bir tedavi yöntemi denemenize gerek yoktur. Alternatif buz kompresi yöntemleri şu şekildedir;

incilen parmağa ne yapmalıyız

  • Yumuşak bir bez ya da havlunun içine buzları yerleştirin.
  • Buzları yerleştirdikten sonra bezi burkulan noktada gezdirerek bekletin.
  • 20 dakika kadar başparmağınızda beklettiğiniz buz kompresini 2 saat aralıklar ile tekrar edin.
  • Tedaviyi 2 gün boyunca devam ettirmeniz gerekmektedir. Buz tedavisi ile şişme, morarma ve ağrılarınız daha az olacak ve 72 saat içinde burkulan yer iyileşecektir.
  • Buz kompresi süresince parmağınızı hareket ettirmemeye ve zorlamamaya özen göstermelisiniz.

Hindistan Cevizi Yağı ve Başparmak Burkulması

Ayak başparmağı incinmesi tedavisinde Hindistan ceviz yağını da kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağına ekleyeceğiniz arnika yağı ile incinen yerdeki şişlik ve morluk hızlı bir şekilde iyileşecektir. Dilerseniz Hindistan cevizi yağı tedavisi ile birlikte buz kompresi de uygulayabilirsiniz. İncinen parmağınız için hangi tedaviyi yaparsanız yapın mutlaka sarmanız ve masaj yapmanız gerekmektedir. Yağ tedavilerinde sarılan bandajın düzenli olarak değiştirilmesi de mikrop kapılmaması için yapılması gerekenler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.