saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Basur Nasıl Geçer, Hemoroid Nasıl Geçer Tedavi Süreci

24.01.2019
60

Basur nedir tedavisi nasıldır? basur ameliyatı nasıl olur , belirtileri nelerdir?basur kremi varmıdır, nasıl kullanılır? basur yastığı tavsiye edilir mi ,nasıl kullanılır? Basuru geçirmek için hangi yöntemler kullanılır. basur kimlerde görülür.

Basur Nasıl Geçer, Hemoroid Nasıl Geçer Tedavi Süreci

Basurun geçmesi için yapılması gerekenler basur hastaları tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Basur ile birlikte kan gelebilir, ağrı ve kaşıntılar yaşanabilir. Bu durumda hastaların hayat kalitelerinde düşüş olur ve şikayetler artar.

Nedir Bu Basur?

Peki, Hemoroid nedir nasıl geçer? Basurdan kurtulmanın ve korunmanın yollarından bahsetmeden önce basurun ne olduğundan bahsetmekte fayda var. Basur anal kanalda yer alan damar yastıklarının sarkmasından ve sıkışmasından kaynaklanan kanamalara verilen addır. Bu hastalık toplumda çok yaygın olarak meydana gelir.

Basurun Türleri Nelerdir?

Basurun bilinen iki farklı türü bulunmaktadır. İlk türü iç hemoroit ve diğer türü de dış hemoroittir. İç hemoroit problemleri olan hastalar genellikle ağrıdan şikayetçi olmazlar. Genellikle dış hemoroitler ise acılı olmaktadır.

Neden İç Hemoroitler Ağrısızken, Dış Hemoroitler Ağrılı Yaşanır?

Dış hemoroitlerin acılı olmasının sebebi, hemoroid dokusu içindeki kanın pıhtılaşmasıdır. Tıp dilinde bu duruma tromboze hemoroid adı verilmektedir. Buna halk arasında boğulmuş basur denir. Bu durum basur hastalarında şiddetli ağrıya sebep olur.

Basurun Ortaya Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Basurun en yaygın bilinen nedenleri arasında dışkılama sırasında yapılan yanlışlar gelmektedir. Fakat basurun nedeni yine de kesin ve tam olarak bilinmemektedir. Bu durumun genellikle sürekli kabızlıktan şikayetçi olan hastalarda daha sık görüldüğü belirtilmiştir. Aynı zamanda baharatlı ve posasız yiyeceklerden ağırlıklı beslenen kişiler de basura yakalanmak için risk altındadır.

Basura En Çok Dışkılamada Yapılan Yanlışlar Sebep Oluyor

Doğal olmayan zamanlarda kişilerin dışkılaması ya da dışkılama yapmaya zorlanması yanlıştır. Bu durum basura neden olabilir. Bununla birlikte kişiler eğer dışkılama ihtiyaçları geldiğinde bu ihtiyaçlarını erteliyorlar ise bu durum dışkılama için sağlıksız bir durumdur. Tuvalette uzun süre ıkınarak kişilerin kendisini zorlaması da basura neden olan sebepler arasında başlarda yer almaktadır.

Basurun Geçmesini İsteyen Kişiler Beslenme Düzenlerini Yeniden Gözden Geçirmeliler

Basur nasıl geçer evde sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Her şeyden önce kişilerin beslenme düzenleri tekrar gözden geçirmeleri gerekmektedir. Kepekli ekmek ve bol meyve tüketilmesi önerilmektedir. Buna ek olarak kişiler bol miktarda sebze yemeli ve gün içerisinde yeterli miktarda su içmelidirler. Basurun geçmesi için en etkili yöntem beslenmeden geçmektedir.

Basurun Geçmesi İçin Tüketilmemesi Gereken Gıdalar Nelerdir?

Basur nasıl geçer ne yememeli sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu dönemde tahriş edici gıdalardan uzak durulması gerekir. Örneğin alkol basuru olan kişilere iyi gelmez. Bununla birlikte çok baharatlı yiyeceklerden de uzak durmak gerekir. Turşu da sınırlı miktarda tüketilmesi gereken gıdaların başında gelir.

Düzenli Tuvalet Alışkanlığı Basurdan Koruyor

Basurdan korunmak için alınabilecek önlemler sayesinde hastalık belirtilerini azaltabilirsiniz ve basurdan korunabilirsiniz. Bunun için her şeyden önce düzenli tuvalet alışkanlığına sahip olmanız önerilir. Her gün aynı saatte tuvalete gitmeniz önemlidir. Eğer hala tuvalet alışkanlığınız yoksa, bu alışkanlığı edinmek için tuvaletiniz olmasa da tuvalete gidin. Belli bir süre sonra tuvaletinizin geldiğini göreceksiniz. Özellikle okul öncesi dönemde bu alışkanlık çocuklara verilmelidir.

Fazla Ağırlık Kaldıran Kişilerde Basur Hastalığı Daha Sık Görülüyor

Ağır yük kaldırmanın da basura neden olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu nedenle ağır yük kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Eğer ağır kaldırmak zorunda iseniz mutlaka dizlerinizi büktükten sonra ağırlığı kaldırın. Ağırlığı kaldırmak için size en uygun olan pozisyonu bulun.

Hemoroidin Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid hastası olan kişilerde:

  • Makatta kan görülür,
  • Dışkılama yaparken ağrı hissedilir,
  • Makatta şişlikler oluşur. Bu şişliklere makat memesi adı verilir,
  • Makatta kaşıntı problemleri olur,
  • Makattan koyu renkli akıntılar gelebilir.

Bu belirtiler sizde mevcutsa basur nasıl geçer bitkisel çözümler neler olabilir diye araştırmaya başlamanızda fayda var. Çünkü büyük ihtimalle basur oldunuz.

Basur Hastalarının Hangi Doktora Gitmeleri Gerekir?

Makatta ağrı gibi problemlerin görülmesi ve buna ek olarak yukarıda yer alan belirtilerin eşlik edilmesi halinde bir doktora gitmek gerekir. Rektumu etkileyen hastalıkların tümü için genel bir cerrahi uzmanına gidilmesi gerekir. Bu dönemde insanlar kendi başlarına basuru giderdiği iddia edilen krem ya da ilaçları kullanmamalılardır. Zaten ilaç tedavisinden önce hemoroid nasıl geçer bitkisel çözümler nelerdir diye çözümler aramak gerekir. Doğrudan ilaç tedavisi doktor önerisi ile olmaz.

Makattan Gelen Kan Her Zaman Basurdan Kaynaklanmıyor Olabilir

Makattan gelen kanların sebebi her zaman basur olmayabilir. Bu durum kimi zaman bağırsak tümörlerine de işaret eder. Bu nedenle de bu belirtiler hafife alınmalıdır. Kişi kendi başına tanı koymamalıdır. Mutlaka bir doktora giderek muayene olmalıdır. Kesin tanı ancak konu hakkında uzman olan bir doktor tarafından konulabilir. İnternette yer alan bilgiler, kulaktan dolma bilgiler asla doktor muayenesi yerine geçmez.

Basurun Geçmesi İçin Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

1.derece basur nasıl geçer diye soranlara doktorların ilk önerisi diyetlere posalı gıdaların eklenmesi oluyor. Buna ek olarak çoğu zaman hastalarda endoskopik tetkiklerin yapılması gerektiğinin altı uzman doktorlar tarafından çiziliyor. Halk arasında oturma banyosu adı verilen sıcak su uygulaması ilaç kullanmadan yapılabilen en etkili çözüm yöntemlerinden biri olarak görülüyor.

Oturma Banyosunun Yapılması İçin İdeal Zaman Ne Zamandır?

Oturma banyosu adı verilen sıcak su uygulaması yapmanın en uygun zamanı olarak her dışkılamadan sonra olduğu belirtiliyor. Oturma banyosu yapan kişilerde anal bölgede basurdan kaynaklı olan spazm şikayetlerinde gözle görülür azalmalar meydana geliyor. Diyetten sonra basura iyi gelen kanıtlanmış yöntemler arasında oturma banyosu yer alıyor.

Basura Yakalanma Riski Bulunan Kişiler Kimlerdir?

Doktorlar basura neden olan sebepler arasında kişilerin hamile olmasının, ağır ve uzun süreli egzersiz yapılmasının ve uzun süreler boyunca masa başında vakit geçirmenin ya da tam tersi ayakta çok uzun süre durmanın olduğunu belirtti. Bu nedenle basur riskini taşıyan kişiler arasında hamile kadınlar, masa başı işi yapan kişiler, öğretmen ve polis gibi uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslek grupları geliyor.

Basur Tedavisi İçin Uygulanan Medikal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Basur tedavisi için doktorlar tarafından genellikle büyük abdest yumuşatıcı ilaçları, bölgesel ağrı kesici ilaçları ve ödem çözücü ilaçlar verilmektedir. Bu yöntemlerin tümü medikal yöntemlerdir.  Bu yöntemlere gelmeden önce doktorlar hasta kişilere mutlaka bitkisel yöntemleri denemeliler ve evde alınabilecek önlemleri denemiş olmalılardır. Sonuçta medikal yöntemlerinin hepsinin bir yan etkisi de olacaktır.

Basur Tedavisi İçin Endoskopik Tedavi Yöntemlerinin Uygulanması

Basur tedavisi için uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de endoskopik yöntemlerdir. Rektoskopi kalın bağırsağın son kısımlarını incelemeye yarayan bir cihazdır. Bu cihazın çapı yaklaşık olarak 2 cm’dir. Bu işlem için hastanede yatmak gerekmez. Aynı zamanda hızlı işlemler olduğundan dolayı insanlar tarafından sıkça tercih edilir.

Burada amaç bölgeye giden kan akışını kesmektir. Bu sayede mevcut olan basur kendiliğinden kayıp olmuş olur. Bu tedavi yönteminin uygulanması için hemoroidlerin belli bir büyüklüğün altında olmalıdır. Bu kararı en iyi uzman bir doktor verebilir. Yani herkesin endoskopik tedavi yöntemlerinden faydalanması mümkün değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.