saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebeklerde Ağız Yarasına Çözümler

16.09.2018
174
Bebeklerde Ağız Yarasına Çözümler

Bebeklerde Ağız Yarasına Çözümler

Bebeklerde ağız yarası aft özellikle 2 yaşına kadar çok sık karşılaşılan bir sorundur. Karbonat ya da sirke gibi besinlerle aftlar kısa bir süre içerisinde iyileşebilmekte ve beslenme düzeni ya da B12 gibi değerler düzenli olarak takip edildiğinde bebeklerdeki ağız yaraları büyük ölçüde önlenebilmektedir.

Bebeklerde Ağız Yarası Nedenleri Nelerdir?

İlk olarak beslenme bu konuda çok önemlidir. Çünkü iyi bir beslenme düzeni olmayan bebeklerde ağız içi yaralarının daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Bebeklerde ağız yarası nedenlerinin bir diğeri de B12 vitamini, demir ve folik asit eksikliğidir. Bunların giderilmesi için besin takviyesi almak çok önemlidir. İçerisinde bu bileşenlerin bulunduğu çok fazla bebek maması ya da gıda bulunmaktadır. Doktor tarafından gerekli testler yapıldıktan sonra gerekli öneriler yapılacaktır. Asla doktordan habersiz takviye almamalısınız.

Bebeklerdeki ağız yaralarının başka bir nedeni de alerji olabilmektedir. Eğer bu durumla çok sık karşılaşıyorsanız mutlaka bebeğinize alerji testi yaptırmalısınız.

Bebeklerde Ağız Yaraları Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde özellikle de konuşamayan bebeklerde ağız yarasını anlama yollarının başında bebeklerin sık sık ağlaması ve iştahsız olması gelmektedir. Çünkü ağız içerisinde çıkan yaralar oldukça ağrılı olduğu için bebekler de sürekli acıdan dolayı ağlar. Ayrıca yine acıdan dolayı bebeklerin bu dönemlerde yemek yemek istemedikleri de görülmektedir.

Bebeklerinizde genel olarak bir huzursuzluk olduğunu gözlemliyor ve bunun geçmesi için uğraşsanız da geçmiyorsa ağzının içerisinde yara oluşmuş olabilir. Bu nedenle iştahsızlık, huzursuzluk ve sık ağlama gibi durumlarda mutlaka ağızlarının iç kısımları kontrol edilmelidir.

Bebeklerde Ağız Yaralarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde özellikle de 2 yaşına kadar ağız yaraları çok sık görülmektedir. Bunların nedenlerinden söz ettik. Bu yaralar bebeklerinize çok büyük acı vereceği için de hemen çözüm uygulamanız çok önemlidir. Şimdi bebeklerde ağız yarasına bitkisel çözümlerden söz edeceğiz.

  • Sirke: Ağız yaralarında en etkili şeylerden biri sirke olarak bilinmektedir. Sirkeyi biraz su ile seyrelttikten sonra yaranın olduğu bölüme biraz uygulayabilirsiniz. Sirke, mikropların öldürülmesini ve doğal olarak ağız içerisindeki enfeksiyonun da yok edilmesini sağlamaktadır. Sirkenin doğal olmasına çok dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebeklerin ağzı yetişkinlere göre daha hassas olduğu için dikkat etmeniz gereken diğer bir durum da su ile seyrelterek kullanmaktır.
  • Kekik: Kekik de tıpkı sirke gibi ağız içi yaralarda çok etkili olmaktadır. Eğer bebeğinizin dişleri çıkmaya başladıysa kekik çiğnetebilirsiniz. Ancak bebeğinizin dişleri yoksa kekik suyu da kullanabilirsiniz. Kekik suyunu da içirmek yerine yaranın üzerinde tutarsanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Dut şurubu: Başka bir bitkisel tedavi yöntemi de dut şurubudur. Karadut şurubu olarak da bilinen bu besin sayesinde ağız içindeki bakteri ve mikroplar öldürülür böylece yaraların da iyileşmesi sağlanır.
  • Karanfil: Tıpkı diş ağrıları gibi ağız içi yaraların ağrısını geçirme konusunda da karanfil oldukça mantıklıdır. Fakat bebeklerin karanfil çiğnemesi çok kolay olmayacağı için karanfil yağı kullanabilirsiniz.
  • Maydanoz: Maydanozun da ağız içi yaralarda çok etkili olduğu bilinmektedir. Maydanoz yapraklarını güzel bir şekilde yıkadıktan sonra yaraların olduğu yerlerin üzerinde tutabilirsiniz.
  • Karbonatlı Su: Karbonatın da ağız içi tüm sorunlarla savaştığı bilinmektedir. Yarım çay bardağı su içerisine 1-2 çay kaşığı karbonat ekledikten sonra bunu bebeğinizin yutmayacağı şekilde yaraların üzerine tutabilirsiniz. Karbonat hem yaraların acısını alma hem de iyileştirme konusunda çok başarılı olmaktadır.
  • Limon: Son olarak da limonun bu konuda çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Fakat limon yaraların yanmasına ve bebeğinizin daha fazla acı çekmesine sebep olacağı için bebekler için çok önerilmemektedir. Çocuklarda bağırsak paraziti tedavisi yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.