saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Doğal Tedavisi

09.09.2018
122
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Doğal Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Doğal Tedavisi

Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunun doğal tedavisi, bu yaş grubundaki bireyler için son derece önemlidir. Henüz ağır ilaçlar kullanmaya elverişli olmayan bebeklerin, idrar yollarında meydana gelen rahatsızlıklar için doğal tedavi yollarını tercih etmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlığın çözümü için, birçok doğal tedavi yöntemi mevcuttur. İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan bebeklerin ebeveynleri, bu yöntemleri kullanarak gerekli tedaviyi kolayca sağlayabilir. Bunun için yapılması gerekenler sırasıyla şunlardır:

Sıvı Alımını Arttırın

Bebeklerde meydana gelen idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi için uygulayacağınız ilk yöntem çok su içirmek olmalıdır. En kolay ve en etkili yöntem olan su içmek, idrar yollarında bulunan bakteri yoğunluğunun seyrelmesini sağlar.

Aynı zamanda bol bol su içmek, mevcut bakteri konsantrasyonunun dışarı atılmasına katkı sağlayacağı için iyileşme sürecini de hızlandıracaktır. Bunun için, çocuğunuz istemese bile bol bol su içmesini sağlayarak idrar yollarında bulunan enfeksiyonu tedavi edebilirsiniz. Bunun yanında çocuğunuza sağlıklı içecekler hazırlayarak sıvı alımını destekleyebilirsiniz. Bu sağlıklı içeceklere örnek olarak süt, taze sıkılmış meyve suyu ve ev yapımı çorba verilebilir. Ancak bu süreçte çocuğunuza kesinlikle gazlı ve şekerli hazır içecekler vermemeye özen gösterin.

Kızılcık Suyu Hazırlayın

Kızılcık suyu, küçük yaşlarda görülen idrar yolu enfeksiyonları için ilaç görevi gören bir içecektir. Kızılcık bitkisi, içeriği sayesinde bakterilerin idrar yolunda tutunmasını önleyerek tedavi sürecini hızlandırır. Bu tedavi yöntemi için izleyeceğiniz adımlar, öncelikle şekersiz ve konsantrasyonu fazla bir kızılcık suyu hazırlamak, ardından bu kızılcık suyunu çocuğunuza günde bir bardak içirmektir.

Eğer çocuğunuz kızılcık suyunu sevmiyor ve içmeyi reddediyorsa, içeceğin içerisine aroma verici başka besinler ekleyebilirsiniz. Ancak sonuç olarak çocuğunuzun kızılcık suyunu tüketmesi gerekmektedir.

kızılcık suyu hazırlayın

C Vitamini Tüketimini Arttırın

İdrar yollarında meydana gelen rahatsızlıkların en önemli nedeni c vitamini eksikliğidir. C vitamini, idrar yollarında bulunan zararlı bakterilerle savaşarak sorunsuz bir idrar yolu sağlar. Bu nedenle c vitamini tüketimini arttırmak hem mevcut idrar yolu enfeksiyonunu giderir, hem de idrar yollarında herhangi bir enfeksiyonun meydana gelmesini engeller.

Çocuğunuza c vitamini temin etmenin birçok yolu vardır. İlk akla gelen yöntem, c vitamini içeren meyvelerin tüketimini arttırmaya çalışmaktır. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi turunçgilleri sık sık tüketmesini sağlayarak bu problemi önleyebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz bu meyveleri yemeyi reddediyorsa eczanelerde satılan c vitamini tabletlerine başvurabilirsiniz

C Vitamini Tüketimini Arttırın

Bezini Sık Sık Değiştirmeye Gayret Edin

Bebeğinizin bezinin sık sık değiştirilmemesi, idrar yolları enfeksiyonunun en önemli nedenlerinden biridir. Kirli bezle uzun süre durmak, idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bakterilerin hızlı bir şekilde yayılmasına yol açacaktır.

Bebeğinizin bezini değiştirirken de, gereken hijyen kurallarına uymanız gerekmektedir. bebeğin altını temizlerken dikkatli olmalı ve herhangi bir bakterinin yayılacağı ortamın bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, az bez değiştirmenin, idrar yollarında meydana gelen enfeksiyon riskini önemli ölçüde arttırdığını kanıtlanmıştır. Bu nedenle, bebeğiniz bunu talep etmese bile sık sık bezini değiştirmeyi ihmal etmeyin.

1 yaşından küçük bebekler için burada bahsettiğimiz doğal idrar yolları enfeksiyonu tedavilerini uygulamamanız önerilir. Bunun yerine, 1 yaşından küçük bebeklerinizi doktorunuza danışarak tedavi ettirmeniz çok daha yararlı olacaktır. Bunun dışında bebeğinizin sağlıklı beslenmesine ve bahsettiğimiz yöntemleri düzenli olarak uygulamasına dikkat edin.

Burada bahsettiğimiz yöntemler birer kez uygulandığında istediğiniz sonucu vermeyecektir. Bunun için, idrar yolu enfeksiyonunda doğal tedavi yöntemlerini düzenli olarak uygulamalı ve kesin bir sonuç alana kadar uygulamaya devam etmelisiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.