saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

25.12.2018
216
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Birçok kişi, bel ağrısından şikayet etmekte ve bel ağrısına iyi gelen ne gibi çözümler olduğunu merak etmektedir. Bel ağrısı, dünyada en çok görülen ikinci ağrı tipidir. Birincisi baş ağrısıdır. Kişinin yaşam kalitesini çok düşürür. İş hayatını da tehdit eder. Bel ağrısı, önemli sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Bel ağrısının birçok nedeni vardır ve bu nedenler genellikle günlük yaşam kaynaklıdır. Bel ağrısı, bazı meslek gruplarında ve bazı yaşam şekillerine sahip insanlarda daha çok görülür. Bel fıtığı ile de sık sık karıştırılır. Bel ağrısı, doğru bir yaklaşımla azaltılabilir ve uzun vadede iyileşebilir. Bel ağrısına iyi gelen bazı faaliyetler buna yardımcı olur.

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısının pek çok nedeni vardır. Bel ağrısına bazı hastalıklar neden olabilir. Bunlar kemik erimesi (osteoporoz), kireçlenme, tüberküloz ve omurgada görülen kanserler bunlardandır. Bel ağrısının nedenleri arasında kontrolsüz fiziksel aktivite de yer alır. Uzun süre ayakta durma, çömelmek yerine eğilerek ağır yük kaldırma, üşütme gibi nedenlerle de bel ağrısı görülebilir.

Bel ağrısına mide, karaciğer ve böbreklerde meydana gelen rahatsızlıkların yayılması da neden olabilir. Ayrıca başarısız cerrahi ve kazalar gibi travmatik nedenlerle de bel zarar görebilir.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Bebek Pudrası İle Cilt Bakımı

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

Bel ağrısı, en çok çalışma temposu yüksek olan 35 – 40 yaş aralığındaki insanlarda görülür. Kadınlarda ve erkeklerde hemen hemen aynı oranda görülmektedir. 60 yaşını geçen kadınlarda bel ağrısı daha yüksek ihtimalle görülür.

Bel ağrısı, aşırı kilolu kişilerde, hamile kadınlarda ve uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda daha sık görülür. Ayrıca uzun yol otobüs şoförleri, masa başında çalışan kişiler de bel ağrısından en çok şikayet edenler arasındadır.

Hamile Kadınlarda Bel Ağrısı

Hamilelikte bel ağrısının görülmesi oldukça normaldir. Fetüsün artan ağırlığı ile birlikte vücudun ağırlık merkezi de değişir. Bunun sonucunda omurgaya yapılan baskı artar. Ayrıca hamilelikte yüksek topuklu ayakkabılar giymek bel ağrısının görülme olasılığını artırır.

Hamileler otururken geriye yaslanmalı ve belini destekleyen yastık kullanmalıdır. Hamilelik sırasında bel ağrısı iyileşmiyorsa mutlaka uzman bir fizik tedavi uzmanı ile görüşülmelidir.

Bel Fıtığı

Bel ağrılarının çoğu bel fıtığı olarak yorumlanır. Ancak gerçekte sadece %5’i bel fıtığıdır. Bel fıtığındaki ağrı yavaş yavaş gelişir ve sinirlerle birlikte yayılabilir. Hareket ettikçe artar, dinlendikçe azalır. Ters ve ani hareketlerde birden başlayabilir. En zayıf hareketlerde bile şiddetlenir. “Belim ağrıyor, eğilemiyorum” gibi şikayetler genellikle bel fıtığı şikayetleridir. Bazen bel fıtığı bel ağrısı yerine sinir köküne bağlı olarak bacaklarda ve topukta uyuşma ile ortaya çıkar.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı, toplumun büyük bir kesimi tarafından tecrübe edilen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle birçok kişi bel ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını aramaktadır. Bel ağrısı sürekli bir hal aldıysa en doğrusu doktora başvurmaktır. Ancak zaman zaman ortaya çıkan ağrıları azaltmanın yolları vardır.

 • Dönülmesi gereken durumlarda beli döndürmek yerine tüm vücut döndürülmelidir. Dik durulmalıdır aksi halde sırt kasları omurgayı destekleyemez.
 • Uzun süre ayakta durulmamalı ve oturulmamalıdır. Oturuluyorsa düzenli aralıklarla ayağa kalkılıp yürünmelidir. Ayakta çalışan kişilerin de düzenli aralıklarla oturması gerekir.
 • Yere eğilmekten kaçınılmalıdır. Çömelmek eğilmeye göre omurgayı daha dik tutar.
 • Bel bölgesinin üşütülmemesine dikkat edilmelidir. Özellikle terlediği zaman rüzgardan korumak bel bölgesinin üşütmesine karşı bir önlemdir.
 • Bel kavisini destekleyen yastık kullanarak oturulmalıdır.
 • Ayrıca beli ağrıyan nasıl yatmalı sorusuna uzmanlar cenin pozisyonu cevabını vermektedir.,

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısını azaltmak için bazı egzersizler yapılabilir. Uzman kontrolünde düzenli olarak egzersiz yapmak bel ağrılarını iyileştirir ve yeni ağrıların oluşmasını engeller.

 • Sırt üstü yere yatın.
 • Başınızı öne kaldırın ve ayaklarınızı kendinize doğru çekerek 5 saniye bekleyin.
 • Rahatlayın ve sırt üstü pozisyonuna dönün.
 • Bu adımları günde iki vakit 10 kez tekrarlayın.

Bel ağrısına iyi gelecek bir diğer egzersiz de aşağıdaki gibidir.

 • Normal pozisyonda sırt üstü yatın.
 • Omuzlarınızdan ve topuklarınızdan destek alarak belinizi 5 cm havaya kaldırın.
 • 5 saniye sonra gevşeyin ve sırt üstü pozisyona geri dönün.
 • Bu egzersizi günde 2 vakit onar kez tekrarlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.