saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bel Fıtığı Belirtileri? Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

24.01.2019
38

Bel fıtığı nedir? Bel fıtığı bitkisel tedavi yöntemi varmıdır , bel fıtığı için nasıl önlem alınmalı , bel fıtığı olan kişilerin nelere dikkat etmesi gerekir? Bel fıtığının tedavisi var mıdır? Bel fıtığı egzersizleri nasıldır ,ameliyatı nasıldır? bel fıtığı korsesi varmıdır?

Bel Fıtığı Belirtileri? Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel fıtığı rahatsızlığının belirtileri ve tedavi yöntemleri fıtık hastalarının merak ettikleri konuların başında geliyor. Bu hastalık kişilerin hareketini zorlaştırdığından hayat kalitelerinde ciddi ölçüde düşüş yaşanıyor. Bu hastalık erişkin kişilerde yüzde 80 e varan oranla görülüyor. Genellikle 30 ile 60 yaş grupları arasında bel fıtığının daha çok görüldüğü araştırmalar ile ortaya konmuştur.

Aşırı Kilolu Kişilerde Bel Fıtığı Kaçınılmaz Olarak Görünüyor

Aşırı kilolu olan kişilerde bel fıtığı da dahil olmak üzere pek çok hastalık daha kolay görülür. Vücut fazla ağırdır ve omur ilik bu ağırlığı taşımakta zorlanabilir. Fazla binen yük yüzünde zamanla birlikte omurilikteki disklerde hasarlar oluşmaya başlayabilir. Omurga esnekliği yine fazla kilolar nedeni ile yitirilebilir. Bu nedenle de fazla kilolu olan kişilerin ideal kilolarına gelmeleri gerekmektedir. Böylece bel fıtığı ve diğer hastalıklara yakalanma ihtimali düşer ve kişiler daha sağlıklı olurlar.

Bel Fıtığı Olmak İstemiyorsanız Mutlaka Spor Yapın

Sağlıklı bir yaşam için bol hareket etmek gerektiğini bilmeyen yoktur. Özellikle çalıştığımız iş dolayısı ile ya da yaşam tarzımızla alakalı olarak sürekli oturuyor olabiliriz. Bu durum bel fıtığına davetiye çıkaran durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle mutlaka spor yapılmalıdır. Spor yapan kişilerin vücudunda bulunan kaslar güçlenir. Bunun sonucunda omurgaya binmesi gereken yük, aynı zamanda kaslar tarafından da taşınmış olur. Omurganın üzerindeki yük azalacağından fıtık olma ihtimali kendiliğinde ortadan kalkmış olur. Evde fıtık tedavisi yöntemleri arıyorsanız, basit egzersiz hareketleri ile başlayabilirsiniz.

Bel Fıtığından Kaçınmak İstiyorsanız Nasıl Hareket Ettiğinize Dikkat Edin

Günlük yaşantımızda sürekli hareket ediyoruz. Fakat hareket ederken yaptığımız hareketlerin çoğu konusunda bilinçli değiliz. Bazı durumlarda bu durum fıtık ve daha ciddi sakatlanma gibi problemlere neden olabilir. Örneğin sürekli bilinçsiz şekilde ağırlık kaldırıyorsak, vücudumuza yazık ediyoruz demektir. Bu nedenle ağırlık kaldırmamalıyız. Kaldırmak zorunda isek de mutlaka dizlerimizi büktükten sonra kaldırmalıyız. Ağırlık kaldırırken ağırlık kaldırma pozisyonları konusunda bilgi edinmeliyiz.

Yanlış yaptığımız hareketler arasında yalnızca ağırlık kaldırmak yer almıyor. Aniden yapılan hareketler, vücudu zorlayarak yapılan hareketler de fıtık başta olmak üzere sağlık problemlerinin yaşanmasına neden oluyor.

Meslek Grupları Bel Fıtığı Konusunda Belirleyici Rol Oynuyor

Kimi insanlar bilinçsiz oldukları için yanlış hareketleri yaparlarken, kimi insanlar da meslekleri gereği bu hareketleri yapmak zorunda olabilirler. Bazı insanlar ağır fiziksel aktivite yapmak zorunda olabilir ya da sürekli ağırlık kaldırıyor olabilirler. Örneğin İnşaatta çalışan kişiler, halterciler, devamlı aynı hareketi yaparak çalışan kişiler vardır. Bu kişilerde Boyun fıtık belirtileri ve bel fıtığı belirtilerinin görülmesinin olasığı diğer insanlarla kıyaslandığı zaman daha fazla olacaktır.

Mesleğiniz Gereği Bel Fıtığı Riski Taşıyorsanız…

Eğer siz de böyle bir işe sahipseniz, üzülmeyin. Sizin için fıtık nasıl küçülür sorusuna cevap niteliğinde önerilerimiz olacak. Eğer yerden sürekli bir cisim kaldırmanızı gerektirecek bir işte çalışıyorsanız, o zaman cismi kaldırmadan önce mutlaka dizlerinizi bükülü pozisyona getirin. Dizleriniz bükülü olmadan söz konusu ağır nesneleri kaldırmayın, itme ve çekme gibi diğer tehlikeli hareketleri yapmayın.

Masa Başına Çalışan Kişilere Fıtıktan Korunmak İçin Bazı Tavsiyeler

Artık pek çok insan masa başı işlerde çalışıyor. Bu nedenle insanların oturma süreleri epeyce arttı. Bununla birlikte bel fıtığı görülme ihtimali de arttı. Eğer siz de pek çok insan gibi masa başı işi işinde çalışıyor ve gününüzün büyük bir çoğunluğunu oturarak geçiriyorsanız, siz de risk altındasınız demektir. Eğer bu riski en aza indirmek isterseniz, ofisinizde basit fıtık başlangıcı egzersizlerini yapabilirsiniz. Çoğu ekipman gerektirmeyen, kendi vücut ağırlığı ile yapılan ve basit egzersizler olduğundan kişiler rahatlıkla yapabilirler. Aynı zamanda koltuğunuzun arkasına bel desteği koymak, belirli aralıklarla birkaç dk için de olsa ayağa kalmak son derece etkili olacaktır.

Bel Fıtığı İçin Ameliyat Olanların Sayısı Oldukça Azdır

Bel fıtığı problemi ile karşılaşan hastalardan yalnızca yüzde 3 ü ameliyat olmaktadır. Yani bel fıtığının çoğu zaman ameliyat gerektirecek kadar ciddi boyutlara ulaşmadığının çıkarımını yapabiliriz. Bel fıtığın ameliyat geçirmiyor ise, hangi yöntemler kullanılıyor? Fizik tedavi fıtığı geçirir mi diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Fizik Tedavi Bütün Hastalarda Bel Fıtığına Çözüm Olmaz

Cevaplamak gerekirse, bel fıtığının önüne geçmek için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında fizik tedavi de yer alır. Fakat her zaman fizik tedavinin bel fıtığını geçirdiğini söylemek doğru olmaz. Bu kişilerin hastalıklarının seviyesine, hastalığın şiddetine ve hastanın özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Bir kişi için işe yarayan yöntem diğer kişiler için sonuç vermeyebilir. Bu nedenle genelleme yapmaz doğru olmaz.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Fıtık nasıl anlaşılır diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bir kişide fıtık olup olmadığı bazı belirtilerin varlığının tespiti ile rahatça fark edilebilir. Fıtık problemi olan kişiler de genellikle bacak bölgelerine vuran ağrıları olur. Bu ağrılar hem tek hem de iki bacağa birden vurabilmektedir. Buna ek olarak kişilerin ayakları hareket ettirilmesin rağmen uyuşur. Hareket ederken kişiler eskiye oranla daha zor hareket eder. İktidarsızlık problemi ile karşılaşabilirler. Daha ilerleyen durumlarda kişiler idrar kaçırma ve sık sık idrara çıkma durumları ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bel Fıtığının Teşhisinin Yapılması İçin Kullanılan Cihazlar Nelerdir?

Bel fıtığının teşhisinin konması için bu belirtililerin mevcut olması elbette yetmez. Kişiler kendi başlarına bel fıtığı teşhisi koyamazlar. Mutlaka bir doktorun muayene etmesi gerekmektedir. Doktorlar teşhis etmek için genellikle MR adı verilen cihazdan faydalanırlar. Bazen EMG makinesinden de faydalanıldığı olur. Gittiğiniz doktorun klinik tecrübesi ve teşhis için kullanılan makinelerin kalitesi son derece önemlidir. Bu nedenle kaliteli bir doktor tercih etmenizde fayda var.

Bel Fıtığı Olan Kişilerin Uymaları Gereken Bazı Tavsiyeler

Bel fıtığı problemi yaşayan kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmediği zaman kişilerin fıtık problemi ilerler ve sakatlıklara kadar varan ciddi baz problemlere neden olabilir.

  • Bel fıtığı hastası olan kişiler, hiçbir nedenden dolayı ağırlık kaldırmamalılardır.
  • Öne ve yana doğru eğilme kesinlikle yapılmamalıdır.
  • Bel kesinlikle bükülmemelidir.
  • Bel boşluğu oturur pozisyonda olunduğu zaman yok edilmelidir. Bunun için yastık kullanılabilir.
  • 20 dk’dan daha uzun süre oturulmamalıdır.
  • Bel daima sıcak tutulmalıdır.
  • Yukarıya doğru uzanma hareketi yapılmamalıdır.
  • Bol yatak istiharatı yapılmalıdır.

Alınan Önlemler İşe Yaramadıysa…

Eğer yapılan müdahaleler ve alınan önlemler işe yaramıyorsa, farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması şarttır. Genellikle doktorlar hastaları için fizik tedaviyi önermektedir. Bunun dışında kas gevşetici ilaçlardan da faydalanılmaktadır. Fakat kas gevşetici ilaçlar genellikle bir tedavi yöntemi olmaktan çok, yalnızca hastaların şikayetlerinin giderilmesi için alınan bir önlemdir.

Bel Fıtığı İçin NükleoPlastidi Methodu

İlaçlar, fizik tedavi ve hekim önerilerinin işe yaramadığı durumlarda ise nükleoplasti methodu uygulanır. Bu method genellikle ileri dereceye ulaşmış olan bel fıtıklarında kullanılmaktadır. Bu yöntem ile disk ısıtılır, disk içinde yer alan boşluklar belirginleştirilir ve burada yer alan fıtık dibe çöktürülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.