saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

25.12.2018
47
Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Beyaz çay yakın zaman içinde çok sayıda faydası ile gündemimize girmiş bulunuyor. Özellikle pahalı fiyatı ve nadir bulunur olması ile herkesin adeta gizemli bir bitki olarak baktığı beyaz çay her yönüyle bir şifa kaynağı. Sizler için beyaz çay nasıl içilir ve faydaları nelerdir, detaylı olarak açıklayacağız.

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay esas olarak tüm diğer çay türleri gibi Camellia sinensis adı verilen bitkiden elde edilir. Ancak bildiğimiz siyah çaydan farkı hem hasat hem de işlenme yöntemlerinden kaynaklanır. Beyaz çay nasıl toplanır diye sorulacak olunursa; beyaz çay Camellia sinensis bitkisinin henüz olgunlaşmamış üst yapraklarından filiz halindeyken elde edilir. Bu filizler çok ince tüylü ve 2-3 cm uzunlukta olurlar. Diğer yandan beyaz çay filizleri elle toplandıktan sonra doğal olarak kurutulurlar ve işlenme süreci bu kadarla tamamlanır. Siyah çay gibi fırınlanma, kurutma, yıkanma vb işlemlerden geçmez. Yine siyah veya yeşil çaya oranla çok daha az miktarda elde edildiği için beyaz çay fiyatı siyah çay ile kıyaslanmayacak derecede yüksektir. Beyaz çayın şu an kilosu 4.000 – 4.500 TL arasındadır.

Günümüzde hızla yaygınlaşan beyaz çay artık birçok bilindik çay üreticisi tarafından poşet çay veya demlemeye hazır çay şeklinde satılıyor. Tabi fiyatından dolayı genellikle 20 veya 50 gramlık küçük paketlerde satılmakta.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çayın sayısız faydalarından bazı önemlileri şunlardır:

  1. Zayıflama İçin ve Kilo Kontrolünde

Beyaz çayın hem yağ hücrelerinin parçalanmasına yardımcı olduğu hem de obeziteye yatkın kişilerin sahip olduğu şişmanlıkla ilgili genlerin baskınlığını azalttığı yönde çalışmalar mevcut. Özellikle gelişmiş ülkelerde diyetisyenler beyaz çay tüketimini diyetin bir parçası olarak mutlaka tavsiye ediyor.

  1. Kanser İle Savaştaki Rolü

Beyaz çayın yine bilimsel araştırmalar ile bilhassa kolon kanseri hücrelerini küçülttüğü yönünde kanıtlar var. Bu sebeple birçok kanser hastası beyaz çay tüketiyor ve aralarında beyaz çayın yararını gördüğünü söyleyenler azımsanmayacak kadar fazla.

  1. Cilt Sağlığına Katkısı

Beyaz çayın özellikle cilt kanserine neden olan UV ışınlarının ciltteki olumsuz etkilerini azalttığı biliniyor. Ayrıca cilt lekelerini yok ettiği ve cildi canlandırdığı için beyaz çay tüketen çok sayıda insan var.

  1. Ağız Sağlığına Etkileri

Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu beyaz çayda bulunan flavonoid maddeler, polifenoller ve tanenlerin, plak oluşumuna neden olduğu bilinen birçok bakteri türünün büyümesini engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Diğer yandan diş eti sağlığı açısından da çok sayıda faydası mevcuttur. Beyaz çayın ayrıca florür içerdiği ve bu yönüyle diş çürümelerini de engellediği söylenmektedir.

  1. Kalp Sağlığına Etkileri

Beyaz çay birçok meyve sebzede bulunan ve kan basıncını düşürüp tansiyonu kontrol altında tutan flavonoidler yönünden çok zengin bir bitki. Bu sebeple son yıllarda doktorların dahi kalp hastalarına beyaz çay tüketimini tavsiye ettiği bilinmekte.

  1. Anti Bakteriyel Özelliği

Beyaz çayın doğal bir anti bakteriyel olduğu biliniyor ve bu sebeple birçok kaliteli sabun beyaz çay katkılı ile yapılıyor.

Beyaz Çay Nasıl İçilmelidir?

Beyaz çay nasıl demlenir diye sorulacak olunursa, beyaz çayın ideal demleme sıcaklığının 75 ile 80 derece arasında olduğunu söylemek gerekir. Beyaz çayı asla yüksek ısıda demlememek veya kaynatmamak gerekir. Aşırı usun süre ve yüksek ısıda demlenmesi halinde beyaz çayın zararları ile karşılaşmak mümkündür.

İyi bir beyaz çay demlemek için kaynamış ve 75-80 dereceye kadar soğumuş suya her bir büyük boy fincan için 1,5 – 2 yemek kaşığı beyaz çay eklemek gerekir. Yaklaşık 4-6 dakika arasında demlendikten sonra içerisinden beyaz çay tohumlarını süzmelisiniz çünkü suyun içinde fazla beklemesi halinde çaya acılık verebilirler.

İyi demlenmiş bir beyaz çay kadifemsi, hoş kokulu ve lezzetli ve içerken kesinlikle rahatsızlık vermeyen bir çaydır. Rengi açık sarı veya beyazımsı veya bazen bazı beyaz çay türlerinde altın sarısı veya bakır rengi olabilir. Kokusu hoş ve ferahlatıcıdır. Şayet demlediğiniz beyaz çayın kokusu ağır geliyor veya tadı hoş değilse muhtemelen ya kullandığınız çay kalite değildir veya çayı yanlış demlemişsinizdir. Lezzeti ve tadı beyaz çay kullananlar tarafından genellikle hoş ve ipeksi olarak tarif edilir.

Peki beyaz çay ne zaman içilmeli merak ediyorsanız; beyaz çay gün içinde öğünlerin dışında 2-3 bardan içilebilir. Özellikle uyumadan önce içilmesi hem rahat ve derin bir uyku uyunmasına sebep oluyor hem de uyku kalitesini arttırıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.