saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beyin Tümörleri Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

23.09.2018
81
Beyin Tümörleri Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Beyin Tümörleri Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Beyin tümörleri, iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılan ve tedavi edilmediği zaman ölümcül olabilen tümörler olarak bilinmektedir. Tümör, vücudumuzdaki bazı dokuların kontrolsüz ve anlamsız bir şekilde büyümeye ve çoğalmaya başlaması ile oluşmaktadır. Beyindeki hücrelerin böyle bir forma geçmesi de beyin tümörlerine neden olmaktadır. Diğer kanser türlerinden farklı olarak iyi huylu beyin tümörleri de ölümle sonuçlanabileceği için en kısa sürede müdahale etmek çok önemlidir.

Beyin Tümörleri Neden Oluşur?

Beyin kanserine neden olan tümörler ilk olarak ailede daha önce görülmesinden kaynaklanarak ortaya çıkabilmektedir. Yani genetik faktörlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak iyi huylu beyin tümörlerinin kadınlarda daha çok görüldüğü, erkeklerde ise kötü huylu tümörlere sıklıkla rastlanıldığı bilinmektedir.

Beyin tümörleri kanseri nedenlerine baktığımız zaman aslında kesin bir neden olduğunu görmüyoruz. Fakat aşırı radyasyona maruz kalma, ileri yaş gibi durumlarda daha sık görüldüğü bilinmektedir.

Beyin Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Beyin tümörleri primer (birincil) ve seconder (ikincil) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Beynin kendi hücrelerinden oluşan primer beyin tümörleri iyi huylu ya da kötü huylu olabilmektedir. Seconder olanlar ise vücudun başka bir bölgesinde meydana gelen kanserli hücrelerin bir süre sonra beyne sıçraması ile oluşmaktadır.

İyi huylu beyin hücreleri genellikle oldukça yavaş bir şekilde üremektedir. Bu nedenle hastalık kendini oldukça geç bir şekilde belli eder. Genel olarak ameliyatla tedavi edilebilmektedir ve ameliyatlardaki başarı oranı da oldukça yüksektir. Bu hücreler aslında kanser hücreleri olarak bilinmez fakat gereksiz yere çok fazla çoğaldıkları için beynin işleyişine zarar verebilirler. Bu nedenle de müdahale edilmesi gerekmektedir. Bel Soğukluğunun Sebepleri yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Kötü huylu beyin hücreleri ise kanserli hücrelerdir ve genellikle beynin dokusuna zarar vermemek amacı ile ameliyatla almak biraz zor olmaktadır. Bu nedenle farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Çünkü beyin dokusuna zarar vermek, vücuttaki pek çok organa zarar vermek demektir.

Beyin Tümörü Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Beyin tümörü ne yazık ki çok belirgin belirtiler ile kendini belli eden bir sorun değildir. Bu nedenle hastaların beyin tümöründen şüphelenmeleri neredeyse imkansız olmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak kontrole gitmek erken teşhis açısından büyük önem taşır.

Beyin tümörleri kanseri tanısı için MR gerekmektedir. MR sonrasında beyin tümörü ile ilgili bir fikir edinilir fakat kesin tanı için tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle de mutlaka patoloji gerekmektedir. Patolojide bu hücreler detaylı bir şekilde incelenir ve gösterdikleri özelliklere göre kesin bir tanı konur. Daha sonrasında da tedavi ile ilgili bir yol çizilir.

Beyin Tümörleri Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan testler sonucunda kesin tanı konur ve tedavi süreci de böylelikle başlamış olur. Beyin tümörleri tedavileri genel olarak kişiye özel hazırlanmaktadır zira herkesin tümörü birbiri ile aynı olmamaktadır. Bu süreçte hastanın yaşı, öncesinde geçirdiği ya da hala mevcut olan hastalıkları göz önünde bulundurulur.

Beyin tümörleri kanseri tedavisinde temel olarak biyopsi ya da mikro cerrahi yöntemleri uygulanmaktadır. Öncelikle beyin biyopsisinden bahsedecek olursak bu yöntemde tümöre yakın bir yerden delik açılır ve tümörün 3 boyutlu olarak koordinatları hesaplanır daha sonra da iğne yardımı ile alınır. Çok uzun süren bir operasyon değildir ve hasta 1 gün içerisinde taburcu edilir.

Mikro cerrahi yönteminde ise tümörün tamamı dışarı çıkarılır. Öncelikle kafa iç basıncının düşürülmesi gerekmektedir. Daha sonra da sağlam beyin dokuları korunarak tümör tamamen çıkarılır. Beyin dokularına zarar vermemesi açısından en başarılı yöntem mikro cerrahi yöntemi olarak bilinmektedir. Ancak seçeceğiniz doktor ve hastane bu yöntemin başarılı olabilmesi açısından çok büyük bir önem taşımaktadır.

Bu iki yöntemin haricinde yeni teknolojiler ile ortaya çıkan ve henüz çok yaygın olmayan yöntemler de bulunmaktadır:

  • Nöronavigasyon
  • Nöromonitorizasyon
  • İntraoperatif Ultrasonografi
  • Endoskopi
  • Gliolan Boyama Tekniği
  • Uyanık Kraniotomi
  • İntraoperatif BT

Maddeler halinde bahsettiğimiz bu yöntemlerin bazıları ameliyat gerektirmeyen yöntemlerdir. Ancak bunların büyük bir kısmı henüz ülkemizde çok fazla kullanılmamaktadır. Eğer ameliyat olmak istemiyorsanız bu yöntemleri araştırdıktan sonra yapıldığı hastanelere başvurularda bulunabilirsiniz. Böylece daha teknolojik yöntemlerde beyin tümörleri kanseri tedavisi olabilir ve hastalıktan daha kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.