saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilgisayarı Kim Buldu?

07.11.2018
138
Bilgisayarı Kim Buldu?

Bilgisayarı ilk bulan kişi, hakkında çok yorum yapılan bir konu olarak dikkat çeker. Özellikle bilgisayarı kim icat etti vikipedi sayfasından da görülebilmektedir. Günümüzde birçok farklı alanda kullanılan bu cihazın bulunması son derece eski bir zamanda gerçeklemiştir.

Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar, çok farklı karmaşık işlemler yapılmasını sağlayan bir cihazdır. Neredeyse her sektör içinde başarılı bir şekilde kullanılır. İlk defa icat edilmesi uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Devasa makinelerden oluşan bu cihaz, günümüzde çok küçülmüş ve ceplere girecek hale gelmiştir.

İlk Mekanik Bilgisayarın İcadı?

İlk bilgisayar kaç yılında icat edildi sorusunun cevabına bakmak için 1822 yılına kadar gitmek gerekiyor. Bu tarihte Charles Babbage ismindeki bir kişi, otomatik bir şekilde hesaplayabilme özelliğine sahip olan bir makine geliştirmiştir. Böylelikle Difference Engine adı ile bilinen gelişme karam haline getirilmiştir. Fark motoru anlamına gelen bu tanımlana sonrasında; sayı seti hesaplanabiliyordu. İcadı geliştirmek isteyen Babbage, maddi imkansızlıklarda dolayı bu konuda başarılı olamadı.

İlk Genel Mekanik Bilgisayar

İlk genel mekanik bilgisayar ise 1837 yılında yapılmıştır. Analitik motor ismi ile bilinmektedir. Aritmetik Logic Uni, delikli olan kartlar, temel akış kontrolü özelliklere sahipti. Ayrıca bir hafızası da mevcuttu. Bu icat tarihe geçmiştir. 1910 senesinde Henry Babbage, babasının yapmış olduğu bu makineyi daha da geliştirdi. Sürecin sonrasında makine ile artık hesaplama işlemleri kolay bir şekilde yapılabilmekteydi.

Programlanabilir bilgisayar ise 1936 yılında tasarlanmıştır. Alman bilim adamı Konrad Zuse, Z1 ismini vermiş olduğu bilgisayarı yapmıştır. Bilgisayarı icat eden kişi, birçok kaynağa göre bu isim ile anılmaktadır.

İlk Dijital Bilgisayar

İlk dijital bilgisayarın icat edilmesine baktığımız zaman 1937 yılına kadar gitmek gerekiyor. Kısa hali ABC olan ve Atanasoff Berry Computer anlamına gelen bu bilgisayar ABD’de icat edilmiş ve geliştirilmiştir. Bu cihazda, dijital hesaplama yapmak için tercih edilen tüpler söz konusuydu. Bilgisayarda bir CPU sistemi ise söz konusu değildir. Elektrikli ilk bilgisayar olarak bilinen cihaz, o dönemde çok büyük bir ilgi gördü.

ENIAC adı verilen bilgisayar ise Pennsylvania Üniversitesi’nde görev yapan John Mauchly ve J.Presper Eckert tarafından icat edildi. 1943 senesinde bilgisayarın yapımına başlandı. Bu cihaz, 1946 yılında tamamlandı. Ağırlığı ise 50 tondu. İçinde tam 1800 tane vakum söz konusuydu. Ancak patent olayında bir sıkıntı çıktı. O dönemin mahkemeleri, Atanasoff bilgisayarı ilk dijital bilgisayar olarak kabul ettirler. Bilgisayarın icadı kısaca bu şekilde olmuştur.

Kaydedilen Bir Programı Çalıştıran İlk Bilgisayar

EDSAC, kaydedilmiş bir programı başarılı şekilde çalıştıran ilk cihaz olarak bilinmektedir. Bu ürün, İngilizler tarafından tasarlanmıştır. İçinde yer alan bebek isimli oyunu çalıştırmıştır. Bu oyun, grafik özelliklerine sahip ilk oyun olarak bilinmektedir. Manchester Mark ise, bir diğer kaydedilmiş program çalıştıran cihaz olarak dikkat çekmektedir. 1949 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

İlk Bilgisayar Şirketi Hangisi

İlk bilgisayarı kim icat etti eödev sitesinden de görülebilir. İlk bilgisayar şirketi ise 1949 senesinde kurulmuştur. Kuran kişiler ise John Mauchly ve Presper Eckert olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şirketin ismi ise Electronic Controls Company’dir. Bu şirket daha sonra ismini değiştirmiştir. UNIVAC adını almıştır.

Bilgisayarın İcadı ile Alakalı İlkler

  • İbm olarak bilinen ilk bilgisayar firması, 1953 senesinde ticari işler yapan bir cihaz geliştirmiştir. İsmi ise 7012dir.
  • Ram sahibi olan ilk bilgisayar ise 1955 yılında yapılmıştır. Manyetik çekirdeği ile dikkat çeken ürün, gerçek zamanlı olarak tanımlanan grafiklere sahiptir. Bu cihazın ismi ise Whirlwind şeklindedir.
  • Masaüstü bilgisayarlar, bu sektörde adeta devrim niteliğindeki ürünlerdir. 1964 yılında ilk örneği yapılmış ve piyasaya sürülmüştür. Tasarımcısı ise Pier Giorgio Perotto ismi ile bilinir. Bilgisayarı yapan marka ise Olivetti kuruluşudur. 1968 yılında ise Hewlett Packard daha farklı bir modelini yapmış ve piyasaya sürmüştür.
  • Kişisel bilgisayar konusunda Ed Roberts tarafından yapılan Altair 8800 dikkat çeken bir üründür. 1971 yılında yapılmış ve piyasaya sürülmüştür.
  • Dizüstü bilgisayarlar 1975 yılında IBM 5100 ismi ile yapılmıştır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Gümüşü Kim Buldu?

Günümüzde artık bir zorunluluk haline gelen bu cihazların kısa geçmişi bu şekildedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.