saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

07.10.2018
83
Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın verdiği zararlar, içinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli konularından birisidir. Artık gündelik yaşamın bir parçası olan bilgisayarlar, en çok kullanılan teknolojik aletlerden birisidir. Gerek evlerde gerekse iş yerlerinde tercihe dilen ürün, özellikle insan sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkilere sahiptir. Bilgisayarın zararları nelerdir kısaca bilgi hususunda, farklı sonuçlardan bahsetmek gerekmektedir.

Bilgisayar İnsan Üzerinde Birçok Zararlı Etkiye Sahip

  • Bilgisayarın verdiği en büyük zarar, zamanın verimsiz bir şekilde kullanılmasıdır. Çünkü artık bağımlı haline gelen kişi, gündelik işlerini aksatır ve bilgisayar başında saatlerce zaman geçirir.
  • Bilgisayar karşısında çok zaman geçiren kişi, bir takım zararlı sitelere girerek maddi açıdan kayıp yaşayabilmektedir.
  • Bilgisayar kullanımının çok olması, kişinin sosyalleşmesinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Aşırı derecede bu teknolojik cihazı kullananlar, zamanla içlerine kapanık bir birey haline gelirler.

Bilgisayarın İnsana Olan Zararları Nelerdir

Bilgisayarın sağlığa zararları, en çok merak edilen konuların başında gelir. Özellikle yanlış bir pozisyonda bilgisayar başında bulunan kişilerde, zamanla boyun ve omuz ağrısı oluşmaktadır. Çağımızın en çok rastlanılan hastalıklarından birisi olan boyun düzleşmesinin temel nedeni bilgisayar başında geçirilen zamandır. Kişiler, ekrana odaklanarak eğilmekte ve saatler boyunca bu şekilde durmaktadırlar. El ve bileklerin çok kullanılması, bir takım başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle bileğe ve tendonlara yapılan baskı, sinir sıkışması gibi sorunları tetikleyebilir. Parmakların güçsüz bir hale gelmesi, bir diğer önemli sonuçtur. İlginizi Çekebilir. Atık Pillerin Zararları Nelerdir?

Kalp ve kan dolaşımı, aşırı derecede bilgisayar başında zaman geçiren kişilerin karşılaşmış olduğu bir başka sağlık sorunudur. Bacak kaslarında ağırlaşma, ortaya çıkan problemlerdendir. Sindirim sistemi, bu alışkanlıktan kötü bir şekilde etkilenebilir. Sırtta kalıcı ağrılar söz konusu olabilmektedir. Bilgisayarın zararları maddeler halinde bu şekilde özetlenebilir.

Bilgisayar Uykusuzluğa Neden Oluyor?

Bilgisayar kullanımının vazgeçilmeyen bir alışkanlık haline gelmesi, uykusuzluğun en önemli nedenleri arasında sayılır. Özellikle gece geç saatlere kadar bilgisayar kullanılmasından dolayı, kişi sağlıklı bir şekilde gereken uykuyu alamaz. Uykunun alınamaması, başka olumsuzlukları da tetikler. Bunların başında ise yorgunluk gelir. Kişi, ertesi gün kendisini her daim yorgun hisseder. Ayrıca şahısta dikkat eksikliği oluşur. Bu tip sorunlar, hem okul hem de iş yaşamını çok kötü bir şekilde etkilemektedir.

Gözler Bilgisayar Kullanımından Olumsuz Bir Şekilde Etkileniyor

Bilgisayarın verdiği zararlardan bir diğeri ise gözler üzerinde kendisini göstermektedir. Her zaman tek bir noktaya sabit olarak bakıldığı zaman gözlerde yorulma ortaya çıkar. Zamanla bu durum gözde bulanık görme gibi daha ciddi bir sorunu tetikler. Ayrıca gözün yaşarması bir başka sonuçtur. Sürekli bilgisayar başında çalışmak zorunda olan kişilerin kesinlikle belli aralıklar ile mola vermesi gerekmektedir. Kaşıntı, yanma, bulanıklık çok sık bir şekilde yaşanıyorsa, bir göz doktoruna gidip muayene olmakta büyük bir fayda vardır.

İnsan İlişkilerini Olumsuz Bir Şekilde Etkiliyor

Bilgisayar kullanımının abartılması, insan ilişkilerine büyük bir darbe vurmaktadır. Vaktini sürekli bilgisayar başında harcayan kişiler; çocuğu, eşi ya da anne babası ile çok daha az bir ilişki kurmaya başlar. Bunun sonrasında yalnızlaşma ve ilişkilerde kopukluk gibi durumlar ortaya çıkar. Buna ek olarak bilgisayar ile girilen sanal dünya, geçici bir mutluluk anlamına gelmektedir. Ancak gerçek yaşama dönüldüğü zaman kişi daha agresif, mutsuz bir tavır içine girebilmektedir. Tüm bunları hesap etmek ve bilgisayar kullanımını sınırlandırmak gerekmektedir.

Bilgisayar Oyunları Zarar Veriyor

Bilgisayar oyunlarının zararları, bahsedilmesi gereken bir diğer önemli konudur. Günümüzde çok küçük yaş gruplarından başlamak üzere birçok insan bilgisayar oyunu oynamaktadır. Hatta çıta 3 yaşına kadar düşmüştür. Mevcut durum, kişinin gelişimi üzerinde çok olumsuz bir etkiyi ortaya çıkarır. Okula giden çocuklarda bunun sonuçları daha ciddidir. Çocuk, bilgisayar oyunlarını hayatını merkezine koymaya başlar. Sanal dünya onun için bir gerçek haline gelmiştir. Bu yüzden diğer işlere ve en önemlisi okuluna adapte olamaz. Doğal olarak ortaya başarısızlık durumu çıkar.

Bilgisayarın vermiş olduğu bu zararlardan korunabilmek için kullanımı düşürmek gerekmektedir. İşi bilgisayar ile olmayan kişilerin, birkaç saatlik bir süre zarfında bilgisayar başında kalmaları uygundur. Ayrıca zaman zaman ayağa kalkmak, oda içinde gezinmek ve gözleri kapatarak dinlenmek, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.