saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Böbrek Ağrısı, Böbrek Yetmezliği Belirtileri

29.01.2019
109

Böbrek ağrısı nasıl olur,tedavi yöntemleri nelerdir? böbrek ağrısına ne iyi gelir? böbrek yetmezliği belirtileri nedir, nasıl anlaşılır? böbrek yetmezliğinde beslenme nasıl olmalı.

Böbrek Ağrısı, Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Böbrekte meydana gelen ağrı ve böbrek yetmetsizliği hastalığının belirtilerinin ne olduğu hastalar tarafından merak edilen konuların başında geliyor. Böbrek yetmezliğine bağlı olarak kişiler böbrek ağrısı başta olmak üzere pek çok yan etki ile karşılaşıyorlar. Kısaca tanımlamak gerekirse, böbrek yetmezliği, böbreklerin çalışma kapasitesinin düşmesi anlamına geliyor. Böbreğin az çalışması ile bilrlikte böbrek fonksiyonunu yerine getirememiş oluyor. Bu durumda kanda bulunan su ve tuz dengesinin bozulması anlamına geliyor.

Böbrek Çalışmazsa Ya Da Az Çalışırsa Ne Olur?

Böbrekler çalışmadığı zaman insan vücudundaki elektolitler ve atık sıvalar vücuttan dışarıya atılamamış olur. Bu durumda da insan vücudunda atıkların birikmesi anlamına gelir. Atıkların seviyesi artmaya başladıkça insanda ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Böbrekleri Az Çalışan Birinin Neresi Ağrır?

Bobrek yetmezligi belirtileri agrisi nerede hissedilir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu ağrı kendini vücudun herhangi bir yerinde hissettirebilir ve çoğu zaman kişiden kişiye değişmektedir. İdrar yaparken de ağrı vardır, kişilerin böbreklerinde de ağrı vardır.

Böbrek Yetmezliğini Anlamak İçin…

Böbrek yetmezliği hastası olan kişilerde tuvalete çıktıkları zaman az miktarda idrar yaptıkları gözlemlenmiştir. Bazı durumlarda kişide idrar yapma isteği olmasına karşın yine de idrar yapamayabilir. Bunun dışında kişilerin özellikle bacaklarında ve ellerinde ödem oluşur. Bu belirtiler böbrek yetmezliği için ilk belirtilerdir. Böbrek yetmezliğinin olup olmadığı bu belirtilere bakılarak rahatlıkla anlaşılabilir.

Böbrek Yetmezliği Tanısı Uzman Bir Doktor Tarafından Konulmalıdır

Böbrek yetmezliğini anlamak için birkaç belirtinin uyuşuyor olması elbette yeterli olmamaktır. Herkesin vücudu ve herkesin hastalığı birbirinden farklıdır. Bu nedenle de herkeste aynı belirtiler çıkmayabilir. Bu durum tanı açısından yanıltıcı olabilmektedir. Burada  önemli olan nokta eğer kişiler böbrek Ileri evre böbrek yetmezliği belirtilerinin kendilerinde olduğunu düşünüyorlarsa mutlaka bir doktora danışmalıdırlar. Kesin tanıyı ancak konu hakkında uzman olan bir doktor net bir şekilde koyabilir.

Böbrek Yetmezliğinin İlk Aşamasında Hiçbir Belirti Yüzün Göstermiyor

Böbrek yetmezliğinin eğer ilk aşamasında ise, çoğu zaman hiç belirti vermez. Zaman geçtikçe böbreklerin çalışma kapasitesi de düşmeye başlar. O zaman artık belirtiler kendini göstermeye başlar. Bu durumda da vücuttaki su ve elektrolit dengesi bozulur. Bir sonraki aşamalarda kişilerde güçsüzlük hissi oluşur. Günlük işleri yaparken kişi eskisinden daha çok zorlanır. Tuvalete gittiği zaman kişi idrarını yapamaz.

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Bu belirtilere ek olarak:

 • İştah az olur,
 • Mide bulantısı ve kusma hissi olur,
 • Zihin karışıklığı yaşanır,
 • Uyku hali görülür,
 • Kaygılı bir duygu durumu söz konusudur,
 • Kişi kesintisiz hıçkırır,
 • Kaslara kramp girer,
 • Göğüs ağrısı yaşanır,
 • Yüksek tansiyon problemi yaşanır.

Bu belirtiler böbrek çürümesi belirtileri de olabildiğinden vakit kayıp edilmeden bir doktor ile iletişime geçilmesi gereklidir.

Böbrek Yetmezliğinin Türleri Nelerdir?

Böbrek yetmezliğinin nedenlerine göre 5 farklı grupta toplanması mümkündür. Bu türler:

 • Akut Prerenal Böbrek Yetmezliğ,
 • Akut İçsel Böbrek Yetmezliği,
 • Kronik Prerenal Böbrek Yetmezliği,
 • Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği,
 • Kronik İçsel Böbrek Yetmezliği’dir.

Böbrek Yetmezliğinin İyileşmesi İçin Risk Faktörlerinden Uzak Durulması Gerekmektedir

Kronik böbrek yetmezliği iyileşirmi diye soran kişilerin ilk önce ortadan böbrek yetmezliği riskini arttıran faktörleri kaldırmaları gerekmektedir. Örneğin; kişilerde kısa zaman içerisinde yüksek miktarda sıvı kaybı oluyorsa, yüksek tansiyon için ilaçlar kullanıyorlarsa, kalp krizi geçirmişlerse bu durumlar hep böbrek yetmezliğinin ortaya çıkması ihtimalini arttıran faktörlerdir. Bunlara ek olarak;

 • Karaciğer yetmezliği,
 • Aspirin gibi ilaçların kullanımı,
 • Kemik iliği kanseri,
 • Tıkanık damarlar,
 • Fazla alkol tüketimi,
 • Vücudun susuz kalması,
 • Kan damarı iltihaplanmaları,
 • Lupus adı verilen hastalığa sahip olmak,
 • Bazi kalp hastalıkları böbrek yetmezliği için risk faktörü olarak görülmektedir. Bu faktörlerden uzaklaşılmadığı sürece böbrek yetmezliğinin iyileşmesi mümkün değildir.

Böbrek Yetmezliği Tanısı Nasıl Konulur? İstenilen Testler Nelerdir?

Böbrek yetmezliği yaşadığınızı düşünerek doktora gittiğiniz zaman öncelikle doktor sizi fiziksel muayeneye tabii tutacaktır. Size bazı sorular da soracaktır. İdrara günde kaç kere çıktığınız, idrar yaparken canınızın yanıp yanmadığı gibi sorular gelmesi muhtemel olanlardır. Bu sorulara doğru ve net cevaplar vermek son derece önemlidir. Ancak bu sayede doğru tedavi yöntemi seçilmiş olur. Bu soruların dışında doktorunuz testler ve farklı prosedürler de kullanmak ister. Bu testler arasında genellikle kan ve idrar testleri yer almaktadır. Kimi zaman ultrason ve CT taraması yapıldığı da olmuştur. Bazı durumlarda böbrek biyopsisi de yapılması gerekir.

Böbrek Yetmezliğinin Tedavisi Kişiye Özeldir

Böbrek yetmezliğinin bitkisel tedavisi nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öncelikle şunu söyleyelim; tedavi seçenekleri kişilerin böbrek yetmezliği nedenine göre değişecektir. Bu nedenle herkes için tedavi yönteminin bir olması düşünülemez. Doktora gittiğiniz zaman zaten doktorunuz yalnızca size özel olan bir tedavi yöntemini uygulayacaktır. Bu nedenle size özel olmayan tedavi yöntemlerini denemek, işe yaramak şöyle dursun, size zarar verebilir. Kimisi için Böbrek yetmezliği diyaliz ile tedavi edilirken kimisi için ameliyat gerekebilir.

Kandaki Sıvının Düştüğü Durumlarda Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Olur?

Doktor tedavi amaçlı kandaki sıvı miktarını artırmak için damar yoluya sıvı takviyesi yapabilir. Bu durum kandaki sıvının düşmüş olması nedeni ile oluşmuş olan böbrek yetmezliği hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır.

Böbrek Yetmezliği Tedavisi İçin Diyaliz Makinesinden Yardım Almak

Bu durumlarda kimi zaman diyaliz makinesinden de yardım alınabilir. Diyaliz makinesi yapay bir böbrek görevi görür. Yani kanı temizler. Kandaki atık miktarı çok fazla ise ve hastalığın seviyesi kandaki atığı temizlemek için yeterli değil ise hasta diyaliz makinesine bağlanır. Diyaliz makinesinden hastanın kanı geçer ve kan temizlenerek hastanın vücuduna geri döner. Böylece hastanın vücudundaki kan temizlenmiş olur.

Kandaki Sıvı Miktarının Aşırı Yüksek Olduğu Durumlarda Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Olur?

Kimi zaman kanda aşırı miktarda sıvı da bulunabilir. Böyle bir durumda da kişiler böbrek yetmezliği problemi ile karşılaşabilirler. O halde doktorun sıvı enjekte etmesi düşünülemez. Böyle bir durumda genellikle idrar söktürücü ilaçların reçete edilmesi uygun olmaktadır. Bu durumlarda genellikle hastanın kanında bulunan mineral seviyesinin de normal düzeylere çıkarılması gerekmektedir. Bunun için de ilaç desteği almak mantıklı olacaktır.

Böbrek Yetmezliği Hastaları Potasyum Oranı Yüksek Gıdalardan Uzak Durmalı

Böbrek yetmezliği hastalığında tedavi sırasında ve de sonrasında beslenmenin rolü çok büyüktür. Doktorunuz sizin için size özel olan bir beslenme programını muhakkak oluşturmuş olmalıdır. Böbrek yetmezliği çeken kişilere genellikle az miktarda potasyum tüketmeleri önerilmektedir. Bu durum böbreklere binen yükün azaltılması içindir. Bu nedenle böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin muz, patates, ıspanak, portakal gibi potasyum içeriği yüksek olan gıdaları tercih etmemeleri gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliğiniz Varsa…

Buna ek olarak sigara içilmemelidir. Sigara içen bir kişinin böbreği normalden fazla çalışır bu durum da böbreklerin yorulmasına neden olur. Alkol az tüketilmelidir. Aşırı yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Tuz tüketilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.