saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Böbrek Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

24.09.2018
89
Böbrek Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Böbrek Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Böbrek kanseri nedir ve tedavi süreci nasıl ilerler diye merak edenler için; genel olarak hücre büyümesi olarak tanımlandığını söyleyebiliriz. Genel bir terim olmakla beraber böbrekteki tümör çeşitlerine göre farklı evrelere ayrılır. Tedavi süreci ise bu evrelere bağlı olarak uygulanır. Böbrek kanseri olanlar bu hastalığın erken teşhis edilmesi halinde tedavi altına alınarak normal hayatına geri dönebilir. Ancak diğer kanser türlerinde de olduğu üzere ölüm riski bir hayli yüksektir.

Böbrek Kanseri Neden Olur?

Bilindiği üzere böbrekler, vücudun diğer tüm faaliyetlerinde önemli bir rolü olan; kandaki atık ve suyun alınması ile idrar üreten organdır. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi de böbrekler tarafından gerçekleşir. Esas olarak böbreklerde gelişen iki tip kanser var. Üretelyal hücreli karsinom ve renal hücre karsinom. Nedenleri ise şöyledir;

 • Sigara, kanser hastalığının oluşmasındaki en önemli etkenlerden biri. Sigara içilme süresi uzadıkça kansere yakalanma riski de o denli artar.
 • Obezite de böbrek kanserinin nedenleri arasındadır.
 • Uzun dönem devam eden yüksek kan basıncı da böbrek kanser riskini arttırmakta.
 • Aile bireyleri arasında böbrek kanseri olan kişiler diğerlerine göre yüksek risk grubu altındadır.
 • VHL sendromları olan kişilerde böbrek kanserine yakalanma riskine sahiptir.

Tedavi sürecinde sigara içmeyi bırakanlar, diğer kanser türlerine de yakalanmaktan kurtulur. Erken teşhis ise hayat kurtarır. Bu nedenle böbrek kanseri belirtilerinin öğrenilmesi son derece mühim.

Böbrek Kanserinin Belirtileri Neler?

Böbrek kanseri tehlikeli hastalıklar arasında yer alır. Sinsice ilerler. Çoğu kez başka bir sağlık sorunu nedeni ile yapılan ultrasonlarda ve röntgenlerde saptanır. Çeşitli evreleri bulunur. Özellikle erken evrelerde hiçbir ağrı yapmaz. Belirtileri ancak tümör büyüğünde fark edilir. Böbrek kanseri belirtileri şöyledir;

 • Sırtın yan tarafında basınç ve ağrı
 • Ayak bileklerinde ve özellikle bacaklarda şişme
 • İştah kaybı ve aşırı yorgunluk
 • Açıklanamayan kilo kayıpları
 • Soğuk algınlığı veya grip gibi rahatsızlıklar olmaksızın ortaya çıkan yüksek ateş
 • İdrarda kan görülmesi ve erkeklerde testislerin etrafında varikosel gelişimi

Bu semptomların görülmesi kesinlikle kanser olduğunuz anlamını taşımaz. Ancak böbrek kanseri belirtileri arasında bir ya da daha fazlası gözlemenmiş ise doktora başvurulmasında fayda var.

Böbrek Kanseri Evreleri Hakkında

Kanserin büyüklüğü ve vücuttaki yayılım alanına göre farklı evreleri var. Böbrek kanseri evreleri saptandıktan sonra tedavi süreci belirlenir. İşte evreler;

Birinci Evre: Tümör bu evrede henüz 7 cm’den daha küçük.  Yalnızca böbrek içinde bulunur ve diğer organlara sıçramamıştır.

İkinci Evre: Tümörün 7cm’dden daha büyük olduğu evredir. Böbrek dışındaki diğer organlara yayılım göstermez.

Üçüncü Evre: Böbrek tümörü üçüncü evrede lenf bezlerine sıçrar ve kan damarlarında yayılım gösterir.

Dördüncü Evre: Fibroz kapsül dokusuna ve böbrek etrafındaki yağlı dokuya yayılım gösterdiği evredir. Aynı zamanda da karaciğer, akciğer, lenf dokuları ve diğer organlara sıçramış olabilir.

Tümörün büyüklüğüne, hastalığın hangi evrede olduğuna bağlı olarak tedavi süresi başlatılır. Boğmacanın Sebepleri yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Böbrek Kanseri Tedavi Süreci

Hastalara zaman geçirmede doğru ve erken teşhis uygulanması son derece önemli.  Teşhis sürecinde genel sağlık muayenesi yapılır. Ateş ve kan basıncı kontrol edilir. İdrar testi ise kanı kontrol etmek adına ve böbreklerin çalışma durumunu ölçmek için gerçekleştirilir. İntravenöz pyelografi ve CT taraması ise daha net sonuçlar verir. Tedavi sürecinde genellikle cerrahi müdahale uygulanır. Böbreğin herhangi bir bölüöü ya da böbrek üstü bezleri ameliyat sonucu alınır.

Diğer kanserler de olduğu üzere radyasyon tedavisi ve kemoterapi böbrek kanserinde de uygulanıyor.

Radikal Nefrektomi: Böbrek dokusu olmak üzere böbrek çevresindeki böbrek üstü bezlerinin ameliyat ile alınması durumuna verilen addır. Eğer lenf bezlerinde büyüme tespit edilmiş ise lenf bezleri de aynı şekilde çıkarılabilir.

Parsiyel Nefrektomi: Böbrekte tümörlü bölgenin çıkarılması durumuna verilen isim. Tümörlü bölge eğer çıkarılmaya uygun ise ve boyutu küçük ise uygulanır.

Böbrek cerrahisinde genellikle açık cerrahi yöntem tercih edilir. Açık cerrahi de böbrek tarafı karın cildinde 15 -25 cm uzunluğunda kesi yapılarak operasyon ile alınır. Böbrek kanseri ölümcül müdür diye merak ediyorsanız erken teşhis olmaz ise ölüm ile sonuçlandığı görülmektedir. Sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için düzenli olarak kontrole gidilmesi bir hayli önem taşıyor.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.