saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Böbrek Taşının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

24.09.2018
220
Böbrek Taşının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Böbrek Taşının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Böbrek taşı oluşma sebepleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir konu başlığı altında bilgi alabilmek için öncelikli olarak taşın türü hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Taşın türü konusunda yeterince bilgi sahibi olmadan belirtiler de tedavi yöntemleri de tanımlanamaz. Örneğin bazı taşların vücudunuzda bulunduğundan hiçbir şekilde haberdar olmazken bazı böbrek taşlarında ve üriner sistem taşlarında ağrının şiddeti sebebi ile küçük çaplı baygınlık geçiren kişilerin dahi olduğu konunun zamanları tarafından dile getirilmektedir.

Belirtiler Nelerdir?

Böbrek taşı belirtisi denildiği zaman kişilerin daha tedbirli olmak adına dikkate almaları gereken temel özellikler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Lomber ağrı kişilerin en sık muzdarip oldukları belirtilerin başında gelmektedir. Bu arpının şiddetli ve tekrarlayan bir biçimde meydana gelmesi durumunda direkt olarak doktora danışılması önerilmektedir.
  • Ağrının şiddeti de belirtiler konusunda yol gösterici bir etki ortaya koymaktadır. Böbrek taşı ağrılarında birden bire tüm vücudunuzu etkileyecek bir ağırının sizi ele geçirmesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle doktorlar zaman zaman ağrıları skorlamanızı da isteyebilmektedir.
  • Batma hissi de taşın en net belirtileri arasındadır. Böbrek taşı denildiği zaman sadece klasik olarak böbreklerin bulunduğu alanlarda acı hissetmeniz zaruri değildir. Genital bölgede dahi aynı ağrıyı duyabilirsiniz.
  • Taşın uzun süre gözden kaçırılması ve belirtilerin de es geçilmesi ile beraber kişilerde ateş de kendini gösterebilmektedir. Şiddetli ve tekrarlayan ateş ile kişilerin günlük hayatı ve genel sağlığı direkt olarak sekteye uğramaktadır. Taş sorununa çözüm bulmadan akut ateş tablosunun kaybolmayacağı da belirtilmelidir.

Bu özellikleri dikkate alarak herhangi bir ağrı ya da boşaltım sisteminizde bir aksaklık meydana geldiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışarak sorun büyümeden çözüme kavuşturma imaknını elde edebilirsiniz. Aksi takdirde böbrek kanallarına dahi zarar verebilmesi mümkündür.

Belirtilerden bahsederken taş oluşumu konusunda genetik yatkınlığın da oldukça önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Ailesinin sağlık hikayelerinde bu tür bir sorun söz konusu ise çocuklarda da ortaya çıkma olasılığı bir kademe daha artış göstermektedir. Bu nedenle genetik faktörün de söz konusu olduğu kişilerin böbrek taşı oluşumunda ayrıca dikkatli olmaları ve zaman zaman da böbrek fonksiyonlarını test ettirmeleri önerilmektedir.

Tedavide Neler Kullanılmaktadır?

Böbrek gibi önemli ve hayati bir organ söz konusu olduğu zaman tedavi aşamasında kesinlikle bitkisel ürünlere yönelmemeniz önerilmektedir. Aksi takdirde kanın ve idrarın temiz hale gelmesini sağlayan bu organın sağlığını temelden riske atabilirsiniz. Hatta bazı kişilerin uygulamış oldukları bilinçsiz tedavi yöntemleri neticesinde böbrek fonksiyonlarının tamamen kaybedilmesine sebebiyet verdiği de belirtilmelidir.

Tıbbi tedavi aşamasında en sık kullanılan yöntemlerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Kemoliz son dönemlerde en sık kullanıma alınan ve taşın vücuttan eritilerek atılmasını sağlayan yöntemlerin başında gelmektedir. Tedavinin başarılı olması kadar ortaya koymuş olduğu yan etkilerin de oldukça yüksek sayıda olması uzmanların yavaş yavaş bu yöntemden uzak durmasına neden olmaktadır.
  • Teorik olarak 5 mmden küçük olan taşların farklı tıbbi yöntemler ile düşürülebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle kemolize benzer arklı yöntemler işleme alınmaktadır.
  • Taşlar genel olarak insan vücudunda yer alan böbrek taşlarının genel olarak kişilerin kan değerlerindeki ve idrar analizlerindeki iltihabı artırdığı da fark edilmektedir. Tam da bu nedenle tedavinin bir parçası olarak antibiyotik de kullanılmaktadır. Antibiyotik tedavisinin gün hatta saat dahi atlanmadan uygulamaya alınması gerekmektedir.

Bu detaylara bakıldığı zaman Böbrek taşı tedavisi sürecinin ancak konusunda uzman olan kişiler tarafından sağlanabileceği konusunda da bilgi sahibi olunmaktadır. Böbrek Kanserinin Sebepleri yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Lazer ile Böbrek Taşı Kırma

Böbrek taşı düşme belirtileri incelendiği zaman ilk göze çarpan unsur oldukça acılı bir süreç olmasıdır. Bu acılı süreç sırasında doktorlar tarafından verile ağrı kesiciler kullanılarak daha az sorunlu bir düşürme gerçekleştirilebilir. Yüksek oranda ağrı belirtilerin başında gelmektedir. Fakat bu süreç içerisinde kanallarda kanamalar da meydana gelebilmektedir. İdrarda kana rastlanırsa bu nedenle garipsenmemelidir.

Böbrek taşı nasıl düşürülür konu başlığında lazer kullanımı konusunda da bilgi sahibi olunmalıdır. Lazer kullanımı ile bu tip acıların hiçbirine maruz kamadan üstün teknolojinin etkisi ile böbrek taşlarından kurulma imkanı elde edilebilir. Bu uygulamanın sadece konunun uzmanları tarafından yapılması gerekmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.