saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Boğmacanın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

24.09.2018
93
Boğmacanın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Boğmacanın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Boğmaca belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir konu başlığında özellikle anne babaların hassas bir biçimde davranması gerekmektedir. Yeni doğanlarda boğmacanın kendisini göstermesi ile beraber mortalite oranlarının oldukça yüksek olduğu bilinmelidir. Kişilerin ancak testler ile tanı koyabilecekleri bu hastalıkta temel olarak dikkate alınan iki test Mikrobiyolojik ve serolojik testlerdir. Konunun uzmanı ile iletişime geçerek çocuklarda da yetişkinlerde de hasar bırakabilecek olan bu hastalığın hızlı bir biçimde tedavi safhasına geçilmesi gerekmektedir. Bu testlerden elde edilecek olan klinik bulguları etkileyen temel faktörler şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Hastanın yaşı
 • Daha önce aşılama yapılıp yapılamaması
 • Kaç sene öncesinde aşılama yapıldığı
 • Daha önce bu hastalığın geçirilip geçirilmediği
 • Antibiyotik tedavisi ve son olarak da pasif olarak kazanılan antikorlar

Bu detayların da göz önünde bulundurulması ise ile uzmanlar boğmaca teşhis ve tedavi aşaması hakkında net bir karar verebilmektedir. Beyin Tümörleri Kanserinin Sebepleri yazımızı okumak için sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Belirtileri Nelerdir? 

Yetişkinlerde boğmaca belirtileri denildiği zaman uzmanlar tarafından altı çizilen ilk olarak dikkate alınması gereken detaylardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • İki haftadan daha uzun süre ve şiddetinden hiçbir şey kaybetmeyen öksürük atakları
 • Hastaların muzdarip olduğu öksürük süresine bakıldığı zaman 40 günü dahi aşabildiği görülmektedir.
 • Öksürüğün dindirilemez durumda olması ve ilerleyen safhalarda nefes alış verişini de zorlaştırması ilk olarak göz atılması gereken detaylardandır.
 • Öksürük krizinin geçmesinden sonra meydana gelen proksismal nöbetler de sıklıkla ortaya çıkan ve boğmacanın etkin belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Aynı şekilde uzun süren öksürük nöbetinin sonrasında kusma hissi de sıklıkla ortaya çıkmaktadır.
 • Ani bir işitme kaybı da sürekli olarak devam eden şiddetli öksürükler sebebi ile ortaya çıkabilmektedir.
 • Ortaya çıkabilecek olan ve meydana geldiği zaman ölümcül bir etki bırakacak olan komplikasyonlardan ikisi ise bronkopnömoni ve ensefalopati olarak kişilere bildirilmektedir.

Bu belirtilerin her biri kişilerin kısa bir süre içerisinde güçten düşmelerine ve çocuklarda ise üstünkörü bir tedavi uygulanırsa hayatlarını kaybetmelerine bile sebep olabilmektedir.

Bazı belirtilerin de atipik olması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle birçok yetişkinde ilk olarak anlaşılmayan boğmaca rahatsızlığı yapılan klinik testler sonrasında daha net bir biçimde anlaşılmaktadır.

Tedavi Nasıl Uygulanır?

Boğmaca tedavisi konusunda kişilerin yaşlarına ve hastalıklarının ilerleme düzeyine göre karar verilmektedir. Bu konuda sadece uzman olan kişilerin görüşlerine başvurulmalıdır. Öncelikli olarak tedavi işlemlerinin dozu bünyelerin kaldırılabileceği dozda ayarlanmakta ve daha sonrasında iyileşme aşaması da kendini göstermektedir. Bu süreç içerisinde özellikle iyileşme sürecinin de oldukça zorlu olduğu ve vücut direnci desteklense de bağışıklık sistemini zorlayan yapıda olduğu görülmektedir. Boğmaca çocuklar için tam da bu nedenle ölümcüldür. Hali hazırda güçsüz olan bağışıklık sistemi mikroplar ile daha kötü hale gelmektedir.

Tedavi sırasında uygulanabilecek olan yöntemlerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Çocukların tedavi işlemleri genellikle yatırılarak yapılmaktadır. Boğmacanın bebeklerde çok daha ağır seyrettiği de eklenmesi gereken detaylardandır.
 • Mekanik ventilasyon bu hastalıkta en sık kullanılan yöntemlerdendir. Solunum ancak bu şekilde bir düzene sokulmaktadır.
 • Zaman zaman çocukların öksürüğünün hafifleyebilmesi için buhar tentesi içerisine de koyulabilmektedir. Bu şekilde hastalığın tedavisi antibiyotiğin de yardımı ile tamamlanmaktadır.
 • İltihabın ve bakterilerin söz konusu olduğu bütün hastalıklarda olduğu gibi antibiyotiğin kullanılması olmazsa olmaz seçenekler arasında yer almaktadır. Bu tedavinin muhakkak belirli bir düzen içerisinde uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde tam verim alınamaz.

Yalancı boğmaca nasıl tedavi edilir konu başlığı altında da aynı tedavi yöntemlerinin bir kademe daha hafifi kendini göstermektedir. Kişilerin ancak uzman kontrolünden geçtikten sonra tedavi yöntemine karar verilmesi mümkündür.

Bitkisel Tedavi Mümkün Müdür?

Boğmaca tedavisi bitkisel olarak yapılamayan hastalıklar arasında kendini göstermektedir. Sadece öksürüğün seyrini azaltacak ya da en azından belirli bir süre daha düzgün nefes alınmasını sağlayacak yöntemler uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerin hastalığın sadece semptomlarını hafifletmek amacı ile kullanılacağı da belirtilmelidir. Genel olarak zararsız yöntemler olsa da özellikle bebeklerde ilaçlar ile ters tepki ortaya çıkararak zehirlenmelere sebebiyet verdi de bilinmektedir. Tam da bu nedenle doktorun izni olmadan bu tür ağır hastalıklarda bitkisel tedavi uygulanmaması önerilmektedir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.