saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Boynuz Sivilcesi Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

25.12.2018
109
Boynuz Sivilcesi Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Boynuz sivilcesinin ne olduğu, nedeni ve nasıl geçeceği ile ilgili birçok soru sorulmaktadır. Günümüzde boynuz sivilcesi problemi ile karşılaşan birçok insan bulunmaktadır. Boynuz sivilcesinin yüz bölgesinde oluşması, sadece sağlık değil aynı zamanda güzellik açısından da birçok sıkıntı yaratmaktadır. Yaşattığı farklı deneyim nedeniyle bu sivilcelerin oluşma nedeni merak edilmektedir.

Aynı zamanda bir an önce bu sivilceden kurtulabilmek için etkili yöntemler de araştırılmaktadır. Tüm sivilceler gibi iz bırakma olasılığı bulunan bu sivilcelere karşı dikkatli olunmalıdır. Ayrıca sadece tedavi için değil, boynuz sivilcesi oluşumuna karşı alınabilecek birtakım önlemler de vardır. Bu önlemler sayesinde boynuz sivilcesi ile karşılaşma olasılığı düşürülebilir.

Boynuz Sivilcesi Nedir?

Sahip olduğu sivilcelerin boynuz sivilcesi olduğundan şüphelenen kişiler, boynuz sivilcesi nedir sorusunu sormaktadır. Boynuz sivilcesi genellikle alnın etrafında görülen bir sivilce türüdür. Diğer sivilcelerden farklı olarak boyutları daha büyüktür. Hem bulunduğu bölgeden hem de boyutlarından dolayı boynuz sivilcesi adı verilmiştir.

Diğer sivilcelerden farklı olarak oluşması uzun vadede gerçekleşir. Yani bir gün içinde oluşmuş olan sivilcelerin boynuz sivilcesi olmadığı söylenebilir. Boynuz sivilceleri aynı zamanda dokununca acı ve yanma hissi uyandıran sivilcelerdir. Bu acı kimi zaman çok büyük olabilmektedir. Bu yönüyle boynuz sivilceleri günlük hayatta bazı kısıtlamalara yol açmaktadır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boynuz Sivilcesi Neden Olur?

Boynuz sivilceleri ile ilgili bilinmesi gerekenlerden biri de boynuz sivilcelerinin neden oluştuğudur. Tüm sivilceler, ciltteki aşırı yağlanma sonucu gözeneklerin kapanması nedeni ile oluşur. Alın bölgesi yüzümüzün en çok yağlanan kısmıdır. Bu nedenle burada daha büyük sivilceler görülebilmektedir.

Sivilceler, cildin bir bölümünde yağ birikmesi ile oluştuğu için aslında cildin bir parçasıdır. Biriken yağ miktarı yüksek olduğu için bölgede iltihap oluşmaktadır. Boynuz sivilcesine dokununca duyulan acının nedeni budur.

Boynuz Sivilcesi Nasıl Geçer?

Boynuz sivilcelerinin oluşma nedenlerinden çok, boynuz sivilcesinden kurtulma yöntemleri merak edilmektedir. Boynuz sivilceleri, yağlı ciltlerde görülür. Bu nedenle boynuz sivilcesini geçirmek için cildin sık sık yıkanarak temiz ve yağsız tutulması gerekir. Ayrıca aşağıdaki maskeler ile boynuz sivilcesinden kurtulma süresi kısaltılabilir.

  • Karbonatın kurutucu etkisi, büyük sivilcelerden kurtulmayı sağlar. Aynı zamanda cildi ölü hücrelerden arındırır. 2 çay kaşığı karbonat ile yarım su bardağı su karıştırılıp bir pamuk yardımıyla yüze sürülür. Yaklaşık 30 dakika karışımı ciltte beklettikten sonra yıkanır.
  • Limon suyunda bulunan sitrik asit, ciltteki yağlanmayı azaltırken sivilcedeki mikropları kırar. Hassas ciltlerde yanmaya neden olacağı için bu yöntemi hassas cilt sahipleri denememelidir.
  • Büyük sivilcelerin uzaklaştırılmasında gül suyu da etkilidir. Bir pamuk yardımıyla cilde gül suyu sürmek boynuz sivilcesini uzaklaştırırken cildi sıkılaştırır.
  • Karbonat maskesine alternatif olarak yulaf maskesi yapılabilir. İki yemek kaşığı yulaf krem kıvamına gelene kadar sulandırılır. Karışım yüze sürülüp 30 dakika beklenir. Daha sonra ılık su ile yıkanır.

Boynuz Sivilcesinin İzi Kalır Mı?

Boynuz sivilcesi giderilirken sivilce izi kalmaması için bilinçsiz hareket edilmemelidir. Boynuz sivilcesinin sıkılması ve patlatılması, çevresine iltihap ve mikrop yayılmasına neden olur. Ayrıca sivilce bu şekilde yara halini alır. Bu nedenle iyileştikten sonra sivilce izi kalma olasılığı artar.

Boynuz sivilcesini iz bırakmadan gidermek için çörek otu yağı, karbonat maskesi gibi zararsız yöntemler denenmelidir. Bu yöntemler, mikropları yaymak yerine öldürür ve ciltteki yağlanmayı düşürür ve cildi besler.

Boynuz Sivilcesine Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Ciltte boynuz sivilcesi oluşumu diğer sivilcelerden daha zor olduğu için düzenli cilt bakımı yapan ve yağlanmaya dikkat eden kişilerde boynuz sivilcesi genellikle görülmez. Boynuz sivilcesine karşı alınabilecek önlemlerin başında da düzenli cilt bakımı gelmektedir. Bunun yanında cildin temiz tutulması ve makyajın yüzde uzun süre tutulmaması da önemlidir.

Cildin sağlığını etkileyen en önemli unsur dengeli beslenmedir. Kısa zaman aralığında yağlı yiyecekler çok tüketilmemelidir. Yeşil çay başta olmak üzere antioksidan kaynağı besinler tüketilmelidir. Vitamin ve mineral eksiği karşılanmalıdır. Süt tüketimi de cildin sağlığını olumlu yönde etkiler.

Cilt sağlığını korumak için sigara ve alkolden mutlaka uzak durulmalıdır. Özellikle sigara her konuda çok zararlıdır. İçerdiği yüzlerce çeşit toksini cilde ve vücudun her yerine yayar. Bu da yağlı ciltlerde boynuz sivilcesi ve iltihap oluşma olasılığını artırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.