saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bronşitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

25.09.2018
70
Bronşitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Bronşitin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

Bronşit nedir, neden ortaya çıkar ve nasıl tedavi edilir konu başlığının hem tıbbi hem de bitkisel yönden farklı yöntemleri bulunmaktadır. Her birinde geçerli olan etken maddeler farklılık göstermekte ve kişilere özel olarak da sunulabilmektedir. Trakeobronşiyal inflamasyon olarak nitelendirilen bu rahatsızlığın özellikle çocuklarda çok yıkıcı bir etkisinin ortaya çıkabileceği de belirtilmelidir. Rahatsızlığın çocuklarda görülmesi durumunda çok daha hassas davranılması gerektiği uzmanlar tarafından da dile getirilmektedir.

Hastalıktan uzak durabilmek için özellikle kış mevsiminde bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekmektedir. Bu şekilde hastalık ile karşı karşıya gelse bile çocukların bağışıklık sisteminin gücü sayesinde ağır bir şekilde atlatılması da söz konusu olmayacaktır. Ayrıca beslenme ve aşılanma da bu konuda önemli temel taşlar arasında kendini göstermektedir.

 

Sebepleri Nelerdir?

Bronşit nedenleri konu başlığı altında kişilerin dikkate almaları gereken temel özellikler şu biçimdedir;

 • Sebeplere bakılırken hastalıkların virüs kaynaklı mı bakteri kaynaklı mı olduğu oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Genel olarak bronşitin virüslerden kayaklı olduğu görülmektedir.
 • Bronşite sebep olan virüslerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır; influenza, respiratuarsinsisyel virus adenovirüs, parainfluenza virüs ve rhino virüsler. Tabi ki tek meydana gelme sebebinin virüsler olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Farklı vakalarda bakterilerin de etken unsur olarak karşımıza çıkabildiği belirtilmelidir.
 • Üşütme, genetik yatkınlık ve kötü beslenme gibi sebeplerin bu hastalığa temel hazırlayabileceği de eklenmesi gereken detaylar arasındadır.
 • Yıllık olarak çocukların influenza aşılarının yapılması önerilmektedir. Son dönemlerde aşıya karşı gelişen yanlış bilincin bu konuda ilerleyen nesillerin sağlığı bakımından oldukça büyük sorun oluşturabileceği de belirtilmelidir.
 • Çocukların bu hastalıktan tam olarak korunması için boğmacaya karşı da aşılanması istenmektedir. Boğmaca bronşitten çok daha ağır seyretmekte hatta gerekli önlemler alınmazsa yeni doğanlarda ölüme dahi sebebiyet verebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre son dönemlerde besinlerde yer alan hormonların ve havada yer alan kirliliğin artması ile beraber bronşit vakalarının da kendini çok daha net ve sorunlu bir biçimde gösterdiği fark edilmektedir. Bu nedenle sebepler arasında modern dünyanın insan hayatına kattığı olumsuz yönler de dikkate alınabilir. Böbrek Taşının Sebepleri Belirtileri nelerdir. Tedavi süreci nasıl ilerler yazımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tanı Nasıl Konulur?

Kronik bronşit belirtileri ve tanı koyma aşamasında dikkate alınması gereken bazı temel unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar;

 • Tanının sağlıklı bir biçimde koyulması için fizik muayene oldukça büyük önem taşımaktadır.
 • En kesin noktaların başında balgam gelmektedir.
 • Ateş görülmesi kişiden kişiye değişebilmektedir. Bronşit denildiği zaman akla ilk gelen seçenek kesinlikle ateş değildir. Kişiden kişiye değişim gösteren bir etkisi bulunmaktadır.
 • 5 günden uzun süredir kendini hissettiren bir öksürük bronşitin olmazsa olmaz detaylarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Akciğer dinlenmesi durumunda ral ve ronküs seslerinin duyulması da olasılıklar arasındadır.
 • İlerleyen semptomlarda doktorların endişe ettikleri ve şüphelendikleri semptomların başında pnömani gelmektedir. Özellikle çocuklarda bronşitin pnömaniye çevrilmesi büyük bir risk olarak tanımlanmaktadır.
 • Semptomların geçmemesi ve tedavinin yanıtsız kalması söz konusu olursa yetişkinlerde olmasa da çocuklarda sıklıkla boğmaca ile bronşitin karıştırıldığı fark edilmektedir. Her ikisinin de en etkin belirleyicisi öksürük olduğu için uzmanlar tarafından karıştırılabilmektedir.

Tanının koyulması yeni bir hastalık olmadığı için ok da zor olmamaktadır. Ailelerin çocuklar üzerinde bu rahatsızlığın yenilmesi için ezbere ilaç kullanması da doğru değildir hatta kişilerin genel sağlığını direkt olarak olumsuz bir biçimde etkileyebilmektedir. Kulak burun boğaz doktoruna ve dahiliye doktoruna görünmesi uygun olacaktır. Çocukların aynı zamanda çocuk doktorlarının gözlem ve kumasında olması da daha güven verici olacaktır.

Tedavi Hakkında Dikkate Alınması Gereken Temel Unsurlar Nelerdir?

Bronşit bitkisel tedavi konu başlığı altında kişilerin uyguladıkları zaman net bir sonuç elde edecekleri ya da hastalığın direkt olarak ortadan kalkabileceği bir yöntem söz konusu değildir. Tedavide kullanılabilecek genel yöntemlerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Non steroidal kategorisinde yer alan antiinflamatuar ilaçlar
 • Burundan alınan ve burun yollarını temizleyen solüsyonlar
 • Yatak istirahatı ve bol sıvı alımı

Bronşit tedavisi konusunda uzman olan doktorlar ile işbirliği içerisinde tamamlanmalıdır. Kişisel bakımın ve beslenme düzeninin hastalığa yeniden yakalanmamak için büyük önem arz ettiği görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.