saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Burun Kanaması, Burun Kanaması Nedenleri

29.01.2019
39

burun kanamasında ilk müdahale nasıl olmalıdır,nelere dikkat edilmelidir. burun kanamasında baş dönmesi olur mu? burun kanamasında tansiyon düşüklüğü meydana gelir mi , burun kanaması neden olur? burun kanaması kimlerde görülür?

Burun Kanaması, Burun Kanaması Nedenleri

Burun kanaması problemine nelerin neden olduğu kişiler tarafından endişeye neden olduğu için sıkça merak edilmektedir. Burun kanamasının altında önemli bir neden yatmadığı durumlar olmak ile birlikte kimi zaman durduk yere burun kanaması önemli hastalıkların göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle özellikle burun kanaması sürekli tekrar eden kişilerin muhakkak uzman bir doktora görünmesi gerekir. Doktorunuz burun kanamasının altında yatan nedeni öğrendikten sonra, sizin için en uygun olan burun kanaması tedavisini uygulamalıdır.

Çocuklarda Burun Kanaması En Çok Burundaki Kılcal Damarlardan Kaynaklanır

Gençlerde ve çocuklarda sık tekrar eden ve kanama miktarı az olan kanamaların genellikle burnun yaklaşık 1 cm kadar gerisinde oluştuğu bilinmektedir. Bu bölgede çok fazla kan damarlarının olduğu bilinmektedir. Bu bölge ile oynandığı zaman çocuklarda kanama görülmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Çocuklarda Burun Kanamasının Yaşanmasının İlk Nedeni Burun Karıştırmaktır

Çocuklarda bu tarz burun kanamalarının görülmesinin en yaygın nedeni çocukların burunlarını karıştırmalarından kaynaklanmaktadır. Çocuklar burunlarını karıştırdıkları zaman söz konusu kılcal damarların yoğun olduğu bölgeyi zedelemektedirler. Bu durumda da burun kanamış olur. Burun karıştırmasının tekrar edilmesi ile de burun kanamaya devam etmiş olur. Özellikle çocuklarda görülen aniden burun kanaması nedenleri arasında en sık görülen neden budur.  Özellikle kuru olan havalarda bu şikayetlerin arttığı bilinmektedir.

Yetişkinlerde Görülen Burun Kanamaları Vakaları Çok Daha Ciddi Oluyor

İleriki yaşlarda ortaya çıkan burun kanamaları ise biraz daha farklıdır. Genellikle yetişkinlerde meydana gelen burun kanamalar şiddetli olmaktadır. Bu kanamalar çoğu zaman kolay durmaz. Buna ek olarak bu kanamaların meydana geldiği yer çocuklarda olduğu gibi burnun 1 cm gerisi değil, burnun daha arkalarıdır. Bu burun kanamaları için genellikle kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekmektedir.

Yetişkinlerde Görülen Burun Kanamalarının Tipik Nedenleri Nelerdir?

Yetişkinlerde görülen burun kanamaları daha çok tansiyon hastası olan kişilerde meydana gelir. Yüksek tansiyon ya da düşük tansiyon olması kişilerin burunlarının kanamasına sebep olabilmektedir. Buna ek olarak eğer yetişkinlik kan sulandırıcı ilaç kullanıyorlar ise bu durumda da burun kanaması baş ağrısı gibi diğer belirtiler de eklenir ve bu kanamalar ciddi seyirli olur.

Sol Burun Kanaması Neden Olur?

Sol burun kanaması neden olur diye merak edenleri daha fazla meraklandırmadan söyleyelim. Burun kanamasının altında pek çok farklı neden yatmaktadır. Özellikle burunun darbe alması, burunda kırık meydana gelmesi, yüzde kırık olması, burnun karıştırılması, kişilerin burnuna içerğinde kortizol olan ilaçları sıkmaları ve de kokain gibi uyuşturucuların kullanımının burun kanamalarının yaşanmasındaki en önemli etkenler olduğu biliniyor.

Burun Kanamasına Neden Olan Diğer Faktörler Nelerdir?

Bunun dışında kişilerde eğer kemik eğrilikleri varsa bu durum tedavi edilmezse kişilerin kanama yaşamalarına neden olur. Üst solunum yolu enfeksiyon hastalıklarına yakalanmış olmak burun kanaması yaşanması riskini artıyor. Kimi zaman damar tümörleri gibi daha ciddi nedenler ile özellikle erkeklerde burun kanaması görülebilir.

Bilinçsiz Bir Şekilde Aspirin Kullanımı Burun Kanaması Başta Olmak Üzere Sağlık Problemlerine Neden Oluyor

Toplumumuza maalesef bilinçsiz ilaç kullanımı sorunu en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Aspirin ilacı bilinçsiz olarak kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Bu ilacın kan sulandırıcı etkisi olması sebebi ile burun kanamalarına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle aspirin de dahil olmak üzere hiçbir ilacı doktorunuz tavsiye etmeden kullanmamanız gerekir. Bu problem yalnızca burun kanaması gibi basit problemlerin yaşanmasın neden olmaz kişilerin pıhtılaşma problemi yaşaması gibi ölümcül sonuçların yaşanmasına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle doktor yazmadığı sürece hiçbir ilacı kullanmayın. Yazılan ilaçları doktorunuzun belirttiği şekilde, dozda ve sürede kullanın.

Yüksek Tansiyonu Olan Kişilerde Burun Kanaması Görülüyor

İleri yaşlarda olan kişilerde genellikle yüksek tansiyon problemi görülmektedir. Bu problem ve damar sertliği yetişkinlerin burun kanaması problemleri ile karşılaşmasına neden oluyor. Ne yazık ki bu durumla ilgili toplumda doğru olmayan bir takım inanışların olmasıdır. Kişiler yüksek tansiyonu olan kişilerin burnunun kanamasının iyi olduğunu ve de bu durumun beyin kanamasının bir işareti olmadığını söylemişlerdir. Halbu ki bu bilgi tamamen yanlış bir bilgidir. Beyin kanamaları burun kanamaları ile birlikte de yaşanabilmektedir.

Kanamaların Durdurulması İçin Burna Yabancı Nesneler Sokuşturulmamalıdır

Burun kanaması nasıl durdurulur sorusuna cevap verecek olursak öncelikle kişilerin başlarını geri pozisyona atmaları gerekmektedir. Ve buruna pamuk ve bez gibi akla gelen ilk nesneler sokuşturulmamalıdır. Bu şekilde davranılması ile birlikte burun kanamasının önden gelmesinin engellenmesi anlamına gelir. Bu tarz kanamalar genizden gelmeye başlar ve de kanamanın durdurulması için bir önlem yerini alamaz. Halk arasında kafayı ıslatmanın ve boyun bölgesine buz koymanın da işe yaradığı söylense de bu durum da işe yarayan önlemler değildir.

Burnu Kanayan Kişilerin İlk Olarak Ne Yapması Gerekiyor?

Öncelikle burnu kanayan kişinin soğuk bir su ile burnunu yıkamasıdır. Burun yıkanırken burun kesinlikle zorlanmamalı ve fazla sümkürülmemelidir. Yıkama işlemi bittikten sonra kişiler ellerinin iki parmakları yardımı ile burunlarının kanatlarına şiddetli bir şekilde bastırmalıdırlar. 5 dk kadar bu pozisyon tutulmalıdır. Eğer hala burundan kan geliyorsa, burun tekrar yıkanmalı ve burna tekrar bir süre bastırılmalıdır. Bu işlem birkaç kere tekrar edilmelidir.

Yıkama ve Bastırma Yöntemi İle Burun Kanaması Geçmiyor İse Ne Yapılmalı?

Tıkama ve bastırma methodu ile burun kanamalarının yüzde 90 ı geçer. Eğer sizin de burnunuz kanadığı zaman bu yöntemi uygulamanıza rağmen burun kanamalarınız geçmiyor ise o halde mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz gerekir. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Kimlere Burun Kanamalarında Cerrahi Müdahale Uygulanıyor?

Kulak burun boğaz doktoruna gidildiği zaman gerektiğinde cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Fakat bu müdahale herkese yapılmamaktadır. Genellikle burun arkasında kanaması olan kişilerde, kan sulandırıcı ilaç kullanması gereken kişilerde, yüksek tansiyon hastası olan kişilerde cerrahi müdahale yöntemleri uygulanmaktadır. Buna ek olarak kimi hastaların burunda nefes almalarına engel olan balon gibi materyaller bulunabilir. Bu durumda da cerrahi müdahale iyi bir seçenektir.

Bu kişiler mutlaka hastaneye yatırılmalıdır ve de yakın izlemede tutulmalıdır. Bu kişiler için gerekli testlerin uygulanması ve tedaviye yardımcı olan ilaçların verilmesi gerekmektedir.

Burun Kanamaları Kesinlikle Önemsiz Görülmemelidir

Kişiler eğer burun kanaması problemi ile karşılaşıyor ise bu durumu kesinlikle hafife almamalıdırlar. Burun kanamalarının önemli hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Burun kanamaları kimi zaman tümörlerin bir belirtisi olduğundan son derece önemli problemlerin yaşanacağının bir göstergesi olabilmektedir. Bu nedenle önemsiz görülen bütün problemler önemsenmelidir.

Burun Kanamalarının Altında Yatan Neden Mutlaka Tespit Edilerek Tedavi Edilmelidir

Kişilerin burun kanamalarının altında yatan neden her ne ise o neden bulunmalıdır. Çünkü burun kanamasına neden olan problem ileri ki zamanlarda başka problemlerin yaşanmasına da neden olacaktır. Bu nedenle altta yatan nedenin tespitinin yapılıp tedavi edilmesi çok önemlidir. Örneğin burnundaki eğrilik nedeni ile kanama yaşayan kişi ileride daha önemli problem ile de karşılaşacaktır. Bu durumu bu nedenle derhal düzeltmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.