saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Burun Tıkanıklığına Çözüm, Burun Tıkanıklığna Ne İyi Gelir?

29.01.2019
66

burun tıkanıklığına ne iyi gelir , burun tıkanıklığı tedavi yöntemleri nedir? bebeklerde burun tıkanıklığı olur mu , tedavisi nasıl olur.

Burun Tıkanıklığına Çözüm, Burun Tıkanıklığna Ne İyi Gelir?

Burun tıkandığı zaman ne yapılacağı ve neyin iyi geldiği bu hastalıktan hayat kaliteleri düşen kişiler tarafından sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu durum genellikle bitişik dokular ile burunun fazla sıvı ile şişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman burun tıkanıklığı problemlerine burun akıntısı, geniz kaşıntısı ve benzeri semptomlar eşlik etmektedir. Böyle durumlarda genellikle farklı hastalıkların varlığından bahsetmek gerekir. Çünkü burun tıkanıklığı çoğu zaman kendi başına ortaya çıkan bir problem değildir. Genellikle farklı hastalıklardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu rahatsızlık küçük görünüp ihmal edilmemelidir. Ciddi rahatsızlıklara işaret edebileceği ihtimali unutulmamalıdır.

Doğru Nefes Almak Burun Tıkanıklığını Engelliyor

Burundan soluk almak doğru nefes almak için ilk adımın atılması anlamına gelmektedir. Bu sağlıklı bir vücut için gereklidir. Bunun dışında burundan alınan nefes sayesinde orta kulak havalandırılır, koku alma fonksiyonları gelişir, vücut ısısı dengelenir, burun nemlendirilmiş olur. Buna ek olarak en önemlisi burundan nefes alan kişilerin burnu tıkanmaz. Bu nedenle Burun tıkanıklığına ne iyi gelir evde çözüm diye merak eden kişilerin her şeyden önce burunlarından nefes almaları gerekiyor.

Neden Burun Tıkanıklıkları Yaşanıyor?

Burun tıkanıklığına neden olan nedenler arasında en çok karşılaşılan burunda bulunan kıkırdakların ve kemiklerin eğri olmasıdır. Bu durum halk arasında deviasyon olarak da bilinmektedir. Kimi hastalarda burun eti şişmesi vakarı da görülebilmektedir. Bu durumda da burun tıkanıklığı yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Rinit çeşitli alerjik reaksiyonlar da kişilerin burun tıkanıklığı yaşamasına neden olabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı Problemi Olan Kişilerin Şikayetçi Oldukları Konular Nelerdir?

Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin pek çok konuda şikayetleri olur. Bu şikayetlerinin kaynağı dolaylı olarak burun tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Burun tıkanıklığı şikayeti olan kişiler sıkça:

  • Boğaz enfeksiyonlarına yakalanır,
  • Horlama problemi yaşanır,
  • Uyku bozuklukları yaşanır,
  • Ağız kuruluğu olur,
  • Cinsel performansta düşüşler olur,
  • Konuşurken zorlanılabilir,
  • Eğer tıkanıklık çocuk yaşlardaki bir kişide görülüyor ise bu kişiler altını ıslatabilirler,
  • Kişiler fiziksel aktiviteleri yaparken zorlanırlar ve nefes tıkanıklığı yaparlar,
  • Bu kişiler genellikle ağır egzersiz yapamazlar.

Bu kişiler en kısa sürede burun tıkanıklığına doğal çözüm yöntemleri bulmaları ve doktora gitmeleri gerekmektedir.

Her Burun Tıkanıklığı Vakasında Cerrahi Girişim Yöntemlerinden Faydalanılmamaktadır

Burun tıkanıklığı tedavisi için cerrahi girişim önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Fakat bu seçenek her burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin problemlerine karşı uygulanmamaktadır. Bunun için mutlaka bir doktor onayı alınması gerekir. Bu seçenek ile birlikte burun eğrilikleri ve gereğinden fazla büyümüş olan etlere müdahele edilebilir. Bunun dışında konka şişmesi ve nezle şikayetleri nedeni ile burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde cerrahi müdahale yerine ilaç tedavisinin uygulanması önerilmektedir. Bunun için de mutlaka bir kulak, burun, boğaz hekimine görünmek gerekecektir.

Burun Tıkanıklığı Yaşıyorsanız Bulunduğunuz Ortama Dikkat Etmeniz Gerekir

Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerin sigara içmeyi bırakması gereklidir. Bunun yanında sigara içilen ortamlarda da bulunulmaması gerekmektedir. Bulunulan ortamın mutlaka nemlendirilmiş olması gerekmektedir. Ortamın nemlendirilmesi için özel hazırlanmış cihazlardan faydalanabilirsiniz. Bunun yanında kaloriferinizin yanında suluk asmanız bile ortamın ciddi ölçüde nemlendirilmesini sağlayacaktır.

Burun Tıkanıklığında Beslenme Önemli Bir Rol Oynuyor

Bütün hastalıklarda olduğu gibi burun tıkanıklığı hastalığında da beslenme oldukça önemli bir rol oynar. Burun tıkanıklığı yaşadığınız zamanlarda süt tüketiminizi azaltmanız gerekir. Çünkü süt mukus üretimini artırmaktadır. Bu durum da burnunuzun daha çok tıkanmasına neden olacaktır. Süt yerine burun tıkanıklığına limon iyi geldiğinden limonlu su içebilirsiniz. Buna ek olarak burun tıkanıklığı soğan kürleri de işinize yarayacaktır. Soğanın içindeki bileşenler burun tıkanıklığını açmaya yaradığından burun tıkanıklığı şikayetlerinizin arttığı dönemlerde bol bol soğan yemeye özen gösterin.

Burun Tıkanıklığı İçin Bol Salata Yeyin!

Yapılan araştırmalar burun tıkanıklığı problemi yaşayan kişilere C vitamini kullanmanın olumlu etkileri olduğunu ortaya konmuş. Burun tıkanıklığına zeytinyağı da iyi geldiğinden kendinize hem C vitamini dolu hem de bol zeytinyağlı bir salata hazırlayarak afiyetle tüketebilirsiniz. Yemeklerinizin yanında bol yeşillikli salata tüketmeniz hem kilo kontrolü sağlayacak hem de sebzelerin faydası sayesinde daha sağlıklı bir insan olmanıza yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz İçin Burun Tıkanıklığı Vakalarında Daha Dikkatli Olmanız Gerekiyor

Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Yetişkin insanlar için pek çok cerrahi müdahale yöntemleri ve ilaçlar varken, bebekler için böyle adımları oldukça riskli görülüyor. Vücutları henüz çok hassas olduğu için bebeklerde görülen burun tıkanıklığı vakalarında daha dikkatli olmak gerekiyor.

Eğer Bebeğiniz Burun Tıkanıklığı Problemi Yaşıyorsa

Bebekler için burun tıkanıklığı vakalarında genellikle burun aspiratörü kullanımı öneriliyor. Fakat bunun yanında bizler beslenmenin çok faydalı olacağını düşünüyor. Aynı yetişkin kişilerde olduğu gibi bebeklerinde bol miktarda c vitamini almaları ve dengeli beslenmeleri gerekiyor. Gerekli vitamin ve mineralleri alan vücut zaten kendiliğinde onarılmış olacak ve de problemler ortadan kalkacaktır.

Holmium Yag Lazer Yöntemi İle Burun Tıkanıklığına Çözüm

Bu yöntem küçültme yöntemi olarak adlandırılan bir yöntem. Bu yöntem ile endoskopik bakış altında hastanın şişen alt konkasının küçültülmesi amaçlanır. Konkanın birkaç milimetre kadar derinliğinde çalışılmaktadır. Bu ameliyat yönteminde mukoza dokuya zarar verilmemesi çok önemlidir. Bu yöntemin 20 yıl kadar bir geçmişi olduğu bilinmektedir.

Bu yöntem sayesinde başarılı sonuçlar alındığından pek çok insan konka küçültme amacı ile bu yöntemi tercig etmektedir. Bu ameliyat için kişilerin genel anesteziye girmeleri gerekecektir. Ameliyat 20 ila 30 dk gibi çok kısa bir süre içinde tamamlanılır.

Genellikle hastalar aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilir. Bu nedenle de kişilerin normal hayat akışlarına dönmeleri çok kolay olur. Bu durum da ameliyatın sık tercih edilmesine neden olmaktadır.

Hamile Kadınlarda Burun Tıkanıklığı Şikayetlerinin Görülmesi Son Derece Normaldir

Hamilelik döneminde vücutta pek çok değişim meydana gelmektedir. Meydana gelen bu değişimlere ayak uydurmakta zorlanan kadınların vücutlarında bir takim değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi de burun tıkanıklığı değişikliğidir. Hamile kadınların bir çoğu hamilelik dönemlerinde şiddetli burun tıkanıklarından ve burun akıntılarından şikayetçi olmuşturlar.

Hamilelik Döneminde Burun Tıkanıklığı Neden Görülmektedir?

Bu duruma neden olan sebebin hamilelik döneminde salgılanan hormonların seviyesindeki değişimler olduğu düşünülmektedir. Genellikle hamilelik ilerledikçe anne adayın vücudu da bu hormon seviyelerinin değişmesine uyum sağlamaya başlar ve burun tıkanıklığı da dahil olmak üzere şikayetlerinde azalma olur. Fakat kimi hamile kadınlarda doğum sonrasında bile bu şikayet görülebilmektedir.

Burun Tıkanıklığı İle Birlikte Görülen Şikayetler

Bu durum hamilelik dönemine öylesine özgüdür ki halk arasında bu duruma hamilelik riniti ve hamilelik nezlesi gibi isimler de verilmektedir. Bu tıkanıklık ile birlikte genellikle kadınlarda burun akıntısı da oluşmaktadır. Burunlarında tıkanıklık olan anne adayları gece uyudukları zaman ağızlarından solunum yapmak zorunda kalırlar. Bu durum da sabah anne adaylarının ağız kuruluğu ile uyanmalarına neden olmaktadır. Kimi anne adayları bu nedenden dolayı horlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.