saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

17.09.2018
84
C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

C vitamini nedir sorusuna suda eriyebilen ve vücudumuz tarafından üretilmeyen bir vitamin türüdür. Bazı bitki ve hayvanlar bu vitamini glukozdan üretebilmektedir. Fakat insanlar üretemedikleri için dışardan almak zorundadır. Bu da C vitamini ilaçlarından ya da vitaminin bulunduğu besinlerden sağlanabilmektedir.

C Vitaminin Yararları Nelerdir?

C vitamini suda çözünen vitaminler arasında yer aldığı için günlük olarak vücudumuz ihtiyacı olan C vitaminini kullanır ve depolanmadığı için de fazlası ter ya da idrar yolu ile dışarı atar. Bu nedenle her gün vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kadar C vitamini almamız gerekmektedir.

C vitamininin yararlarına baktığımız zaman öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirdiğini görüyoruz. Buna ek olarak deri, kıkırdak, kan damarları ve vücudumuzda bulunan bazı bağların yenilenmesi konusunda da C vitaminine sıklıkla ihtiyaç duyduğumuzu söyleyebiliriz. Ayrıca yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi ve hücrelerin de yenilenmesi konusunda en başarılı vitaminlerden biri olarak bilinmektedir.

C Vitamini Bulunan Gıdalar Nelerdir?

Uzmanlar genellikle C vitaminlerinin ilaç yolu ile değil de gıda yolu ile alınmasını önermektedir. Çünkü C vitamini içeren gıdalar C vitamini haricinde de vücudumuzun ihtiyacı olan protein ve vitaminleri içerdikleri için daha faydalı olmaktadır.

  • Portakal: C vitamini denince genellikle herkesin aklına portakal gelmektedir. Bunun sebebi ise 1 tane portakalın yaklaşık olarak 45 mg C vitamini içeriyor olmasıdır. Bu nedenle günde 1 tane portakal yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Greyfurt: Greyfurt da C vitamini konusunda portakaldan daha başarılı bir meyvedir. Çünkü 1 adet greyfurt içerisinde 80 mg C vitamini bulunmaktadır.
  • Kivi: 1 adet kivi yaklaşık olarak 70 mg civarında C vitamini içermektedir. Ek olarak içerisinde K vitamini, bakır ve potasyum gibi bileşenler olduğu için kivinin en faydalı meyveler arasında yer aldığı bilinmektedir.
  • Maydanoz: Maydanoz da içerisinde hem C hem E hem de B vitamini içeren faydalı bir bitkidir. 100 gram maydanoz içerisinde 133 mg C vitamini bulunmaktadır.
  • Biber: Hem yeşil hem de kırmızı biber C vitamini açısından çok zengin olarak bilinmektedir. 100 gramlık bir biberde yaklaşık olarak 59 mg C vitamini bulunmaktadır.
  • Çilek: C vitamini konusunda yaz aylarının vazgeçilmezi de çilek olarak bilinmektedir. 100 gramlık çilek içerisinde yine 59 gram civarında C vitamini bulunmaktadır.
  • Limon: Hem yaz hem de kış aylarında sıklıkla tüketilen limon da zengin C vitamini içeriği ile bilinmektedir. 100 gramlık bir limonun 53 mg C vitamini içerdiğini söyleyebiliriz.
  • Ananas: Ananas günlük C vitamini ihtiyacının %80’lik kısmını karşılayan çok sağlıklı bir meyvedir.
  • Kara Lahana, Brokoli, Karnabahar: Farklı şekillerde tüketebileceğiniz kara lahana, brokoli ve karnabahar da günlük C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır.

C Vitamini Eksikliğinde Karşılaşılan Problemler Nelerdir?

Son olarak eğer düzenli olarak C vitamini tüketmezseniz karşınıza çıkabilecek sorunlardan söz edeceğiz. İlk olarak bağışıklık sisteminiz zarar göreceği için çok çabuk enfeksiyon kapar ve buna bağlı olarak da çok kolay bir şekilde hastalanırsınız.

C vitamini eksikliğinde saç derilerinin de zayıfladığı ve buna bağlı olarak da saçların çok çabuk döküldüğü görülmektedir.

C vitamini vücutta oluşan yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağladığı için C vitamini eksikliğinde yaraların da çok geç iyileştiği görülmektedir. Buna bağlı olarak ciltte kuruluk ve deri altında ağrılar da görülebilmektedir. Son olarak C vitamini eksikliğinin ruhsal duygu değişimlerine neden olduğu da kanıtlanmıştır. Biotin H vitaminin hangi yiyeceklerde var. Yazımız için sayfamızı ziyaret ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.