saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

27.12.2018
211
Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Çam fıstığının sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Çam fıstığı fıstık çamının kozalaklarından elde edildiği bilenen ve  besin değeri çok yüksek olan bir kuruyemiştir. Pinus Pinea ve dolmalık fıstık olarak da bilinen çam fıstığı bitkisinin en verimli zamanını 25 ile 80 yaşları arasında yaşadığı bilinmektedir. Akdeniz, Ege bölgelerinin tamamında ve Marmara’nın yalnızca güney kısmında yetiştirilen ve ortalama 150 yıl kadar ömrü olan bu bitkinin boyu 20 metreye kadar uzayabilir. Güneşi çok seven ve kuraklığa dayanıklı olan bu bitkinin yaprakları 10 ile 20 cm aralığında değişir.

Ülkemizde yaklaşık 100.000 hektar alanda karışık olarak çam ağaçları bulunduğu bilinmektedir.

Çam Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Çam fıstığının faydaları nelerdir sorusu çok sık sorulmaktadır. Bu soruya cevap verecek olursak,

  1. Çam fıstığı akciğer iltihaplanmalarını önleyen bir yapıya sahip olduğundan akciğer problemi yaşayan kişilerin tüketmesi önerilir.
  2. Doymamış yağ asidi olarak bilinen linoleik asit, çam fıstığının içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Bu sayede vücuda çeşitli sebeplerle giriş yapan (sigara içilmesi, hava kirliliği gibi) zehirli dumanın zehir etkilerinin faaliyetini bu asit sayesinde kırarak vücuttaki zararlı maddeleri temizler.
  3. Çam fıstığı kilo vermek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir. İçerisinde tekli doymuş yağlar, proteinler ve zengin demir içeriği sayesinde tüketen kişiye uzun süre tokluk hissi vererek fazla yemenin önüne geçer.  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Cilt Lekeleri İçin En Etkili Kremler Nelerdir?

Çam Fıstığı Nasıl Yenir?

Çam fıstığı nasıl yenir diye soranların çam kozalaklarının kabuklarından çıkarılan bu lezzeti yemişi yemesi için pek çok farklı alternatifi bulunmakta. Çam fıstığının çiğ olarak yenileceği mümkün olduğu gibi havanda dövülüp bal, tarçın gibi tatlandırıcılar ile karıştırılarak yenmesi de mümkündür. Türk mutfağında bisküvi ve kurabiye gibi hamur işlerinde çam fıstığı sıkça kullanılır. Bunun yanında daha sağlıklı tüketim yapmak isteyen kişiler ev yemeklerinde, örneğin; pilav ve dolmalarda ve hatta salatalarda da çam fıstığını ekleyerek yiyebilir. Bunlara ilaveten pilav ve helvada da çeşni olarak uzun zamandır kullanılmaktadır.

Çam Fıstığı Kullanım Alanları

Peki, bunca faydasından bahsettiğimiz, çam fıstığı nerelerde kullanılır? Yukarıda bahsedilenler toparlanarak soruya cevap verecek olursak, çam fıstığı zeytinyağlı dolmalarda, bu dolmaların ve sarmaların iç pilavlarında, kekler, tatlılar, pasta ve kurabiyeler gibi hamur işlerinin yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu kullanımına ilaveten kuvvet macunu olarak da kullanılır. Macunun kullanılmasındaki amaç vücuda dinçlik vermesi, cinsel gücü ve cinsel isteği artırması, meniyi ve anne sütünü çoğaltması ve tüketen kişilere sağlıklı kaloriler vererek şişmanlatmasıdır.

Çam Fıstığı Nasıl Kırılır?

Çam fıstığı fiyatı son zamanlarda gittikçe artmasından dolayı kimi insanlar çam fıstığını satın almayarak, çam fıstıklarını kendileri ağaçtan toplamak isteyebiliyor. Bu nedenle çam fıstığı nasıl kırılır sorusuna cevap vermek yerinde olacaktır. Öncelikle çam kozalarını toplayın. Topladığınız çam kozalaklarını güneşte uygun sıcaklıkta kurutarak açmasını bekleyin. Kuruduktan sonra açılan kozalakların yaprakları lale şeklinde açılacaktır. Tahta ve çekiç yardımı ile açılan bu yapraklara yavaş yavaş vurun. İçerisindeki fıstıklar darbenin etkisi ile düşmeye başlayacaktır.

Ibrahim Saraçoğlu’ndan Çam Fıstığı Faydaları

Çam fıstığı faydaları Ibrahim Saraçoğlu tarafından da bahsedilmiş bir konudur. Bu faydalara bakacak olursak,

  1. İçerisinde barındırdığı yüksek miktarda C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek, tüketen kişileri hastalıklardan korur.
  2. A vitamini ve lutein açısından da zengin olmasından dolayı gözlere son derece faydalıdır.
  3. Yüksek miktarda demir içermesinden dolayı kanın oksijen taşıma kapasitesini artırma özelliğine sahiptir. Bu sayede anemi hastaları sıklıkla tüketebilir.
  4. İçerisinde yüksek miktarlarda antioksidan barındırdığından, bütün antioksidanların yaptığı gibi, serbest radikallerin vücudunuzda oluşturduğu hasarla savaşarak daha az hasta olmanızı sağlar.
  5. Çam fıstığı tüketildiği zaman, fıstık içerdiği vitaminler sayesinde beyne doyma sinyali gönderir. Böylece iştahınızı kapanır. Bu özelliği sayesinde çam fıstığı kilo kontrolü sağlamaya çalışan kişilere yardımcı olur. Ölçülü tüketilmesine dikkat edilmelidir.
  6. Tekli doymamış yağ açısından zengin olmasından dolayı sağlıklı bir kap için uzmanlar çam fıstığının tüketilmesini öneriyor.
  7. Çam fıstığının, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde verem, grip, soğuk algınlığı, nefes darlığı, bronşit gibi ciddi olan akciğer hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.