saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çayın Zararları Nelerdir?

07.10.2018
172
Çayın Zararları Nelerdir?

Çayın Zararları Nelerdir?

Çayın insan sağlığına vermiş olduğu zararlar, aşırı tüketim sonucunda ortaya çıkmaktadır. Türk Kültürü’nün adeta bir parçası haline gelmiş olan çay; gerek sabah kahvaltılarında gerekse akşamları çok sık tüketilir. Ancak bilinçli bir şekilde yapılmayan tüketimler sonrasında, bir takım zararlı etkiler söz konusu olabilmektedir. Çayın zararları maddeler halinde sıralandığı zaman önleminizi alabilir ve buna göre daha az çay tüketebilirsiniz.

Aç Karnına Çay İçmek Tavsiye Edilmiyor

Birçok kişi sabah uyanır uyanmaz, kahvaltı yapmadan önce çay içmeye başlar. Bu durum zararsız gibi gözükse de, aslında durum farklıdır. Çay içinde tanik asit adı verilen bir madde vardır. Boş mideye bu asidin girmesi ile beraber, kişide mide bulantısı hissi tetiklenebilir. Bunun yanı sıra çay, kafein demektir. Kafein, alındığı zaman vücudu uyarmaktadır. Henüz yemek yenilmediği için çayı tüketen kişide baş dönmesi, sersemlik gibi bir takım olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir.

Çay Dişleri Sarartıyor

Demli çay içmenin zararları arasında diş sararması da söz konusu. Normal şartlarda çay, bakterilere düşman olarak bilinen bir içecek. Ağız içindeki bakterilerin yok edilmesinde çayın çok büyük bir önemi var. Ancak dişler üzerinde çayın olumsuz etkileri söz konusu. Çayın içinde yer alan tanen, siyah madde şeklindedir. İçim sırasında tanenler, dişlerin olduğu bölgeye yapışmaktadır. Son derece güçlü ve inatçı olduğu için temizlenmesi çok zordur. Bundan dolayı dişlerde sararma gibi bir durum rahatsız edici şekilde ortaya çıkabilir. Ayrıca çayın ne kadar koyu olduğu, sararmanın oranını da belirler. Çok koyu çay, daha fazla sarartmaktadır.

Böyle bir duruma önlem almak için birkaç değişik yöntemi denemek mümkündür. Bunların başında ise az demli çay gelmektedir. Buna ek olarak yeşil çay kullanımını artırmak, ithal çay yerine Türk çayından vazgeçmemek gibi yollar ile sararmayı önlemek mümkündür. İlginizi Çekebilir. Cipsin Zararları Nelerdir?

Sıcak Çay Kanser Riskini Beraberinde Getiriyor

Türkiye’de çay, genellikle çok sıcak bir şekilde tüketilmektedir. Ancak bu durumun kansere davetiye çıkardığını söylemek gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre, çayın 65 dereceden fazla ısıya sahip bir şekilde içilmesinin, bazı kanser türlerine neden olduğu kanıtlanmıştır. Yemek borusu, gırtlak ve ağız karakterlerinin sebepleri içinde çok sıcak olarak çay içilmesinin büyük bir etkisi var. Çünkü aşırı sıcak çay, boğaz ve ağız bölümünde bir takım yanıkların oluşmasına neden olur. Yanıklar yüzünden mevcut alandaki DNA yapısı bozulur. Bunun sonrasında zamanla kanserli hücreler kendisini göstermeye başlar. Bunu engellemek ise çok kolay. Ilık çay içerek, bu riskten kurtulmak mümkündür.

Çok Fazla Çay İçmek Şeker Hastalığına Davetiye Çıkarıyor

Çok çay içmenin zararları içinde şeker hastalığı da söz konusu. Aslında bu durum, ne kadar şeker kullandığınız ile doğrudan alakalı. Çünkü bazı kişiler çayı şekersiz bir şekilde tükettiği için böyle bir risk ile karşı karşıya kalmıyor. Bir çay kaşığı dolusu şekerin içinde yaklaşık olarak 5 gram civarında bir şeker mevcut. Çay içinde çözülmeye başlayan şekerin kana karışım süresi çok hızlı. Her bardakta bu miktarda şeker kullanımı, hem diabet hem de kilo gibi sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bundan dolayı şeker kullanımı azaltmak ya da şekeri tamamen terk etmek yapılacak en mantıklı hareket.

Aşırı Çay İçmek Kansızlık Yapabiliyor

Bayat çayın zararları içerisinde kansızlık gibi bir rahatsızlıktan da bahsetmek mümkün. Kansızlık durumunun ortaya çıkması ise şöyledir; çay içinde yer alan tanik asit ve kafein, ilk olarak ağız yolu ile mideye oradan da bağırsaklara ulaşmaktadır. Yiyeceklerin içinde buluna demir mineralleri, bu iki sıvıdan dolayı daha yavaş bir şekilde emilir. Bundan dolayı yemek yedikten sonra koyu bir bardak çay içen kişilerde, demir tam olarak sindirilemez. Yani demir, vücut tarafından değerlendirilmez. Kana renk sağlayan hemoglebinin oluşmasında demirin çok önemli bir görevi vardır. Demir eksikliğine bağlı olarak, kansızlık bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Çay Uykuyu Kaçırıyor

Çay içinde kafein, insan metabolizmasını uyarak ve zinde kalmasını sağlayan maddelerden birisidir. Ancak aşırı çay tüketimi, uyku probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle gece çok çay içen kişileri uykusunun kaçması, en sık karşılaşılan sorunlardandır. Bundan dolayı erken saatlerde tüketim yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.